Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Američané přemísťují dětské migranty od rodin do stanových městeček

ZAHRANIČNÍ TISK: Američané přemísťují dětské migranty od rodin do stanových městeček

Dominantním tématem dnešního zahraničního tisku jsou katastrofické důsledky tsunami v Indonésii. Podle dostupných informací úřady zatím hlásí více jak 800 mrtvých. Obětí ale bude pravděpodobně více. Dočíst se lze ale i o jiných věcech. Například francouzská média připomínají výročí katalánského referenda o odtržení, které lze označit za počátek vleklé politické krize, která dodnes neskončila. To španělský tisk oslavuje svého nového hrdinu: Alejandro Valverde dokázal ve svých osmatřiceti letech poprvé vyhrát mistrovství světa v silniční cyklistice.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/

Frankfurter Allgemeine: Tsunami v Indonésii: Nikdo neví, jak špatné to je

V pondělí obnovili záchranáři v Indonésii hledání přeživších po ničivé tsunami, která zasáhla ostrově Sulawesi a vyžádala si zatím více než osm set mrtvých lidí. Informuje o tom Frankfuerter Allgemeine s tím, že se ještě pořád záchranářům daří najít živé. Indonéská vláda mezitím vyzvala k mezinárodní, podle listu totiž nikdo vlastně neví, jak špatná situace po tsunami vlastně je. Hledání nezvěstných komplikuje fakt, že záchranáři postrádají adekvátní technické vybavení a palivo. Podle dostupných informací se vlna tsunami pohybovala po otevřeném moři rychlostí až 800 kilometrů v hodině a zasáhla pobřeží o délce asi 300 kilometrů.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


New York Times: Děti migrantů se přesunuly do Texasu

Také New York Times se rozsáhle věnuje živelné katastrofě v Indonésii, mimo to ale informuje i o situaci dětí migrantů, které byly doposud umístěny v neregistrovaných soukromých pěstounských domech nebo útulcích v Kansasu. Podle zjištění listu aktuálně stovky těchto dětí úřady přemísťují do rozsáhlého stanového městečka v západním Texasu. Děti za sebou sice mají formální školení a pravidelné návštěvy pověřených právních zástupců, avšak podle listu se jim nedostává povinné školní docházky. Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa čelila už na jaře kritice za to, že nejmenší děti migrantů odděluje od rodičů a umísťuje je do samostatných zařízení.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Le Figaro: Rok od referenda o nezávislosti Katalánska

Přesně před rokem, 1. října 2017 se uskutečnilo referendum za nezávislost Katalánska ne centrální vládě, pro odtržení země tehdy hlasovalo více než dva miliony Katalánců, Madrid ale plebiscit označil za nelegální. Rok starou událost si dneska připomíná francouzské Le Figaro. Katalánský parlament tehdy navzdory centrální vládě následně vyhlásil nezávislost regionu, ale Madrid vůči lídrům separatistického hnutí zahájil trestní stíhání a na sedm měsíců převzal správu regionu. Někteří politici skončili ve vazbě, jiné v exilu. Také proto se Le Figaro vrací k událostem, které byly poznamenány nebývalou kontroverzí a vleklou politickou krizí. Ostatně Katalánci ohlásili na tyto dny opět mohutné demonstrace.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net/


El Pais: Osmatřicetiletý Valverde je mistr světa

To španělský El Pais má na titulce velkou fotku nového mistra světa v silniční cyklistice. V osmatřiceti letech se titulu totiž konečně dočkal Alejandro Valverde. List připomíná, že se mu to podařilo až na dvanáctý pokus, přitom dokázal během své dlouhé kariéry vystoupat celkem šestkrát na stupně vítězů. Na ten nejvyšší si ale musel počkat až do uplynulého víkendu. „Nevěřil jsem tomu, nevěřil jsem tomu,“ cituje El Pais Valverdeho, který dle svých slov do poslední chvíle netušil, zda to dokázal. V závěrečném spurtu nicméně opět potvrdil, že je navzdory relativně požehnanému věku v podobných situacích jen těžko k poražení. A patnáct let po své první medaili na MS se tak konečně dočkal té nejcennější.

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Die Welt: USA a Kanada dospěly na poslední chvíli k dohodě

Německý Die Welt čtenáře informuje o konsensu Kanady a Spojených států amerických v souvislosti se Severoamerickou dohodou o volném obchodu (NAFTA). Finálnímu podpisu smlouvy předcházela vleklá a složitá vyjednávání, list si mimo jiné všímá toho, že dohoda vznikla na poslední chvíli. Kanadský kabinet Justina Trudeau se totiž sešel jen několik hodin před termínem, který stanovil Washington pro uzavření jednání, komuniké o dosažení dohody tak bylo vydáno jen asi hodinu a půl před vypršením lhůty. V reakci na ještě neoficiální zprávy o dosažení dohody posílil kanadský dolar na čtyřměsíční maximum.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1