Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Americe chybí čínské odpadky a Google už to má dobré jen v Antarktidě

ZAHRANIČNÍ TISK: Americe chybí čínské odpadky a Google už to má dobré jen v Antarktidě

Výkonnost amerických recyklačních firem meziročně klesla o sto procent, chybí jim obaly zboží, které Čína do USA přestala dovážet. Do Austrálie dorazila vlna kritiky technologických společností a argentinští ekologové vyzvali na souboj mocného byznysmena v ministerském křesle. Takové zprávy jsou v dnešních světových novinách. 

Wall Street Journal

Omezení čínského dovozu do Spojených států má dopady, které nikdo z politiků očividně nepředpokládal, všímá si list Wall Street Journal. Když se totiž nedováží zboží, nedováží se logicky ani obaly. A když nejsou obaly, není co recyklovat. Výkonnost amerického recyklačního průmyslu podle zjištění Wall Street Journal letos spadla tvrdě padá. Velké společnosti, které se ve Spojených státech recyklací zabývají, už začaly propouštět, ty menší krachují.

Wall Street Journal se věnuje recyklaciWall Street Journal se věnuje recyklaciautor: Kiosko.net

The Australian

Australský list The Australian si ve svém čerstvém vydání všímá záplavy změn v podmínkách používání služeb globální technologické společnosti Google. Nutno poznamenat, že redakci Google nijak nepřesvědčil. Článek na titulní stránce se jmenuje „Google nás špehuje a my za to ještě platíme.“ Pro Google to není dobrá zpráva. V Austrálii se totiž hlasy kritizující bezpečnostní politiku technologických společností dlouho neozývaly. Nyní už tito giganti nejsou pod kritickou palbou jen na jediném kontinentu, a totiž na Antarktidě.

The Australian píše o Googlu.The Australian píše o Googlu.autor: Kiosko.net

Irish Times

Irish Times se věnují znepokojivému fenoménu realitního trhu. Ukazuje se, že „Zelený ostrov“ se stal cílem finančních nájezdníků, kteří si ve velkém nakupují nemovitosti včetně celých bloků domů, ve kterých žijí sociálně slabší rodiny. Irish Times konstatují, že za nákupy stojí převážně čínský a ruský kapitál. Na jedné straně deník varuje před tím, že se bytový fond může dostat do situace, kdy ho nebude možné kontrolovat. Současně hrozí, že tento trend povede k tomu, že se do Irska nahrne množství byznysmenů, kteří zde získají občanství a budou využívat velkorysé irské daňové podmínky.

The Irish TimesThe Irish Timesautor: Kiosko.net

Der Tagesspiegel

Německý deník Der Tagesspiegel se hned na pěti stranách věnuje etice digitálního podnikání. Nejsilnější a nejmohutnější evropská ekonomika bere přechod do nového stádia kapitalismu vážně. Spolkový prezident Frank Walter Steinmeier přišel s iniciativou, která má pomoct stanovit etické mantinely pro ekonomiku založenou na umělé inteligenci a strojovém učení. Pozornost by se podle německého prezidenta měla věnovat zejména využití robotů v medicíně, píše Tagesspiegel s tím, že by mohlo být ničivé, pokud by se lidé pokusili přenést morální odpovědnost z lékařů na stroje.

Německý deník Der TagesspiegelNěmecký deník Der Tagesspiegelautor: Kiosko.net

Página12

Argentinský deník Página12 má na titulní straně obrázek ministra energetiky Juana Josého Arangurena. Tento ambiciózní muž, o kterém se občas mluví jako o možném budoucím prezidentovi lokální jihoamerické velmoci, si proti sobě popudil vlivné ekologické organizace svou až přílišnou vstřícností k velkým energetickým společnostem. Arangurena svým vlivem v argentinské politice prosazuje likvidaci zákonných pojistek, které si kladou za cíl upřednostnění ochrany životního prostředí před rychlým ziskem z těžby. Podle deníku Página12 je boj o Arangurenu testem síly argentinské občanské společnosti – a současně deník skepticky podotýká, že ekologové jsou nyní na kratší straně pomyslné páky. Aranguren podle listu hraje na ruku velkým podnikatelům proto, že sám pochází z tohoto prostředí, což se projevuje zejména na jeho přístupu k frakování

Argentinský deník Página12Argentinský deník Página12autor: Kiosko.net

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1