Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Antisemitský Corbyn a libyjští válečníci nad klávesnicí

ZAHRANIČNÍ TISK: Antisemitský Corbyn a libyjští válečníci nad klávesnicí

Britští labouristé po dlouhých měsících hádek přijali mezinárodně uznávanou definici antisemitismu. Nepotěšili tím ale svého lídra Jeremyho Corbyna, který si přeje větší možnost kritiky Izraele. Evropské deníky se dnes věnují také tématu chudoby: ve Francii s ní chce za pomoci speciálního akčního plánu bojovat prezident Emmanuel Macron, nová britská studie ukazuje, že až čtyři miliony tamních dětí nemají kvůli nedostatku financí správnou stravu. Další zprávy popisují, jak se dnes nebojuje jen v ulicích, ale také na sociálních sítí. Čtěte přehled zahraničního tisku.

The Times

The Times 5.9.2018The Times 5.9.2018autor: The Times/Kiosko.net

Labouristé v úterý po měsících sporů přijali mezinárodně uznávanou definici antisemitismu. Krok podle britských médií znamená prohru pro lídra partaje Jeremyho Corbyna, který je obviňován – a nyní už i svými spojenci – z tolerance nenávisti vůči politice Izraele. Kontroverzní politik chtěl přidat do definice antisemitismu dodatek, který kritizoval mimo jiné sionismus. Jeho vlastní straníci to ale odmítli.

Vedení partaje rozhodlo, že přijme celou mezinárodní definici antisemitismu tak, jak ji vypracovala Mezinárodní aliance pro připomínání holocaustu (IHRA). K deklaraci se přiklonila strana už dříve, schválně ale vynechala některé příklady. Údajně pro to, aby mohla kritizovat politiku Izraele. To ale vyvolalo další obviňování z toho, že Corbyn vede labouristy k nepřátelskému postoji vůči Židům. Otázka vyvolává pnutí i mezi jednotlivými členy partaje.

Le Monde

Le Monde 5.9.2018Le Monde 5.9.2018autor: Le Monde/Kiosko.net

Titulní strana francouzského deníku Le Monde se ptá, kde leží kořeny chudoby ve Francii. Uvádí několik čísel: chudoba se týká 13 procent francouzské populace, u lidí do osmnácti let je to dokonce téměř 20 procent. Tito lidé žijí s částkou zhruba tisíc euro na měsíc. Deník ale dodává, že díky systému redistribuce prostředků se daří největší problémy potlačit. Země se díky tomu po roce 2012 zařadila do evropského průměru. S nedostatkem financí se ale stále pojí fakt, že na čtyři miliony Francouzů má omezený přístup k dobré zdravotní péči, vhodnému ubytování a zdravému stravování. Vláda by měla v půlce září přijít s akčním plánem, jak s chudobou bojovat.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Aktuální mezinárodní vydání deníku The New York Times přináší reportáž o tom, že bitvy se dnes nevedou jen v ulicích, ale také na sociálních sítích. Konkrétním příkladem jsou nedávné události v nepokoji zmítané Libyi. V posledních dnech se v zemi rozhořely boje mezi znepřátelenými milicemi, které ohrožují už tak křehkou vládu podporovanou OSN. Jak deník popisuje, někteří povstalci vzali do rukou střelné zbraně a zamířili do ulic, další sedli k počítači a přihlásili se na Facebook.

Na některé části Tripolisu dopadaly v minulých dnech rakety. Zasáhly hotel se zahraničními turisty, donutily úřady zavřít letiště, z jednoho vězení uteklo na čtyři sta vězňů. Bitva se ale vedla i online. Povstalci zveřejňovali na Facebooku nejrůznější výhrůžky – jedna slibovala „očištění“ Libye od protivníků. Tito „válečníci za klávesnicí“ také publikovali falešné zprávy a nenávistné komentáře. Další nabízeli pomoc s orientací na bojišti.

The Guardian

The Guardian 5.9.2018The Guardian 5.9.2018autor: The Guardian/Kiosko.net

Až čtyři miliony britských dětí pochází z natolik chudých poměrů, že jim jejich rodiče nemohou zajistit zdravé stravování, cituje deník The Guardian novou studii organizace Food Foundation. Nedostává se jim tak v dostatečném množství ovoce, zeleniny, ryb a dalších zdravých složek stravování. Podle think-thanku situace přispívá k tomu, že dětem více hrozí obezita nebo cukrovka. Prohlubují se také rozdíly ve kvalitě zdraví napříč společností.

Studie zjistila, že pětina nejchudších domácností by musela vyčlenit 40 procent týdenního příjmu (po odečtení nákladů na bydlení), aby zajistila dětem pestrou stravu, kterou doporučuje vláda ve svých materiálech. „Vládní studie o příjmu domácnosti zdůrazňují fakt, že miliony britských rodin si nemohou dovolit jíst podle doporučení samotné vlády,“ řekla deníku ředitelka Food Foundation Anna Taylorová. „Je potřeba, aby koordinovaná snaha napříč vládou přišla s opatřeními, která přispějí k systému, v němž nebudou nízkopříjmovým domácnostem hrozit nemoci spojené se špatným stravováním,“ dodala.

Hindustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: Hindustan Times/Kiosko.net

S tragickými následky pádu silničních mostů se nepotýkají jen evropské státy. Deník Hindustan Times informuje o úterním zborcení padesátiletého mostu v indické Kalkatě. Jeden člověk zemřel, mnoho dalších trosky zavalily. Most v hustě zabydlení oblasti se zhroutil před pátou hodinou odpoledne místního času. Lídři opozice viní z neštěstí vládu a nedostatečnou údržbu stavby. Kabinet mezitím nařídil vyšetřování a deklaroval, že zodpovědní lidé budou potrestáni. „Nikdo nebude ušetřen, je to zločin,“ zní z oficiálních míst.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1