Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Austrálií otřásá sexuální skandál a čínský gigant vstupuje na burzu

Zahraniční tisk: Austrálií otřásá sexuální skandál a čínský gigant vstupuje na burzu
 

I dnes vám přinášíme přehled zahraničního tisku. Podíváme se do Číny na konkurenci oblíbené hudební platformy Spotify i na to, jak vnímají evropské řešení přistěhovalectví za oceánem.

 

The Wall Street Journal

The Wall Street Journal (23. 4. 2018)The Wall Street Journal (23. 4. 2018)autor: The Wall Street Journal/ en.kiosko.net

The Wall Street Journal věnuje pozornost největší čínské společnosti, která nabízí streamování hudby Tencent Music Entertainment Group. Čínský gigant se dle WSJ chystá ke kroku, jež by po úspěšném vstupu na burzu jejího evropského protějšku Spotify, mohl být jedním z největších technologických IPO (první veřejná nabídka akcií, pozn. red.) vůbec.

S akciemi čínského gigantu by se dle WSJ mohlo začít obchodovat v druhé polovině roku 2018 a očekává se, že celý podnik bude podobně jako Spotify ohodnocen na více než 25 miliard dolarů.

The Daily Telegraph

The Daily Telegraph (23. 4. 2018)The Daily Telegraph (23. 4. 2018)autor: The Daily Telegraph/ en.kiosko.net

The Daily Telegraph rozebírá kauzu, která v těchto dnech otřásá Austrálií. Sériový sexuální násilník Graham Kay, který v 90. letech opakovaně sexuálně napadal ženy a strávil za to osmnáct let ve vězení, v úterý zaútočil v supermarketu na šestnáctiletou dívku. Jen měsíc poté, co mu úřady sejmuly sledovací náramek. Kay byl zadržen a následně propuštěn na kauci. Podle The Daily Telegraph je ale znovu ve vězení. Porušil totiž podmínky, když strávil noc s prostitutkou. 

Generální prokurátor Mark Speakman pro The Daily Telegraph uvedl, že vinu necítí. „Nemám se za co omlouvat. Nebylo nic, co bych mohl udělat. Nejsme diktatura jako Severní Korea nebo Zimbabwe,“ řekl s tím, že o sejmutí náramku rozhodly soudy. 

The New York Times

The New York Times (23. 4. 2018)The New York Times (23. 4. 2018)autor: The New York Times/ en.kiosko.net

Americký deník věnuje pozornost způsobu, jakým se Evropská unie snaží zastavit příliv migrantů do Evropy. Poukazuje na skutečnost, že peníze, které z EU proudí států jako je Súdán, Libye či Turecko, často končí v rukách osob s pochybným morálním kreditem, které sice zabraňují migrantům v opuštění země, ale často uprchlíky mučí a páchají další zločiny. 

The Star

The Star (23. 4. 2018)The Star (23. 4. 2018)autor: The Star/ en.kiosko.net

Jihoafrický The Star věnuje na své titulce velký prostor velké bitce, která vypukla v sobotu na fotbalovém stadionu v Durbanu. Fanoušci Kaizer Chiefs neunesli prohru svého celku s Free States Stars a po závěrečném hvizdu rozpoutali peklo. Stovky jich vtrhly na hrací plochu, ničily zařízení a napadaly pořadatele. Policisté se snažili nastolit pořádek ohlušujícími granáty. Násilí si vyžádalo řadu zraněných a rezignaci hlavního trenéra týmu Kaizer Chiefs. 

De Telegraaf

De Teelgraaf (23. 4. 2018)De Teelgraaf (23. 4. 2018)autor: De Teelgraaf/ en.kiosko.net

Nizozemský deník řeší znepokojivý trend. V zemi je prý dnes mnohem snazší dostat se ke střelné zbrani, což vede nejen k nárustu počtu zbraní v populaci, ale negativně se to projevuje i ve frekvenci střelných incidentů. Podle deníku se jeden takový odehrál zrovna o víkendu. Experty znepokojuje rovněž skutečnost, že se rychleji než kdy dříve dostávají ke zbrani mladí Nizozemci, což mívá tragické následky. Deník poukazuje na čtyři nejmenované teenagery, kteří sedí ve vězení za střelbu se smrtelnými následky. 

Financial Times

Financial Times (23. 4. 2018)Financial Times (23. 4. 2018)autor: Financial Times/ en.kiosko.net

Britský deník se věnuje ožehavému unijnímu tématu, které se dotýká i České republiky. S odkazem na návrhy dokumentů Evropské komise, jejichž finální podoba by měla být zveřejněna už za pár týdnů, píše, že v rozpočtu EU pro období 2021 až 2027 by mohly být desítky miliard eur z fondů Evropské unie odkloněny od zemí střední a východní Evropy do Španělska a Řecka – států těžce zasažených nedávnou finanční krizí. 

Změny zřejmě nejtvrději dopadnou na Polsko a Maďarsko, které EU kritizuje kvůli narušování právního státu a demokratických principů. Rozdělování pěněz z kohezních fondů by totiž nově nemělo vycházet výlučně z výše hrubého domácího produktu na obyvatele, ale mělo by v sobě zahrnovat širší kritéria, jako je vzdělávání, životní prostředí či přístup zemí k migraci. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1