ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálii trápí epidemie sebevražd, Dánové řeší větrníky | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálii trápí epidemie sebevražd, Dánové řeší větrníky

ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálii trápí epidemie sebevražd, Dánové řeší větrníky

Australským farmářům se daří nejlépe za dlouhá desetiletí, přesto se mezi nimi rozšířila epidemie sebevražd. Proč, ptá se ostrovní kontinent. Španělé se bojí vlivu italské politiky na domácí události, Dánům se zajídá větrná energie a Jihoafrická republika žije velkým kriminálním případem. Vybrali jsme to nejzajímavější z aktuálních světových novin.

Proč se zabíjejí?

Mezinárodní edice amerických New York Times si na titulní stránce klade otázku, proč je prosperita australských farmářů doprovázená tolika sebevraždami. List uvádí, že se v Austrálii majitelům farem daří nejlépe od osmdesátých let, zejména díky vysokým výkupním cenám masa a ovčí vlny. A přesto je počet sebevražd mezi farmáři mimořádně vysoký. Na sto tisíc lidí připadá momentálně 35 sebevražd, přičemž australský venkov je momentálně „nejsebevražednější“ částí kontinentu. Australské úřady jako příčiny tohoto jevu uvádějí především izolaci, nedostatek odborné péče a poněkud překvapivě také „nemožnost utratit v pustině vydělané peníze.“

nytnytautor: Kiosko.net

Datová politika EU potřebuje sjednotit

Vlivný německý deník Frankfurter Algemeine Zeitung (FAZ) se na titulní straně zamýšlí nad tím, že bezpečnostně datová politika Evropské unie by si zasloužila sjednocení. Podle FAZ jde v případě zabezpečení dat na internetu o natolik závažnou oblast, že by v ní země Evropské unie neměly jako doposud mít příliš možností pro vlastní zákonodárnou kreativitu. Bezpečnost dat je strategická záležitost, soudí FAZ, a proto by v ní měly platit jednotné standardy.

fazfazautor: Kiosko.net


Radši bez italského vlivu

Španělský deník El País se zabývá vlivem italské politiky na španělskou. Poukazuje na to, že obě země spojují dlouhé politické vazby, sahající až do středověku. El País připomíná, že trendy španělské politiky až příliš často kopírovaly ty italské. Deník varuje před tím, aby se někdo pokoušel opakovat politický úspěch Hnutí pěti hvězd také ve Španělsku. Na povrchu to vypadá, že pyrenejské království dokázalo ustát katalánské separatistické pokusy, pod hladinou ale stále vře napětí a nervozita. Vyvolávat vášně kvůli politickému zisku tak, jak to v Itálii dělá Hnutí pěti hvězd, by bylo smrtící a bezodpovědně hloupé, píše El País.

el paisel paisautor: Kiosko.net

Quijotovské problémy

Dánský deník Politiken se zabývá budoucností větrných elektráren v zemi. Článek polemizuje s názory, podle kterých by země měla větrníků stavět více a více. Politiken míní, že by se lidé na odpovědných pozicích měli zamyslet, jestli by se nevyplatilo věnovat víc pozornosti například elektrárnám využívajícím energii mořského přílivu a odlivu. „Dánsko je malé a další větrníky už ho opravdu neúnosně zhyzdí, aniž by byly dostatečně efektivní,“ soudí Politiken.

Politiken řeší větrnou energiiPolitiken řeší větrnou energiiautor: Kiosko.net

Kamenný zabiják

Jihoafrickou republikou otřásá soudní proces vedený proti Henrimu van Bredovi. Tento světlovlasý mladý muž sekerou pozabíjel tříčlennou rodinu. Před soudem nikdy neřekl, co ho k tak hroznému činu vedlo. Dokonce se ani nevyjádřil k otázce své viny nebo neviny. „Jeho tvář zůstává neměně kamenná,“ konstatuje deník The Citizen. Soudce Siraj Desai podle listu řekl, že se nikdy nesetkal s takovou chladnokrevností. Van Breda byl uznán vinným, jaký bude rozsudek, ještě není známo.

 

The CitizenThe Citizenautor: Kiosko.net

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.