Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálii trápí epidemie sebevražd, Dánové řeší větrníky

ZAHRANIČNÍ TISK: Austrálii trápí epidemie sebevražd, Dánové řeší větrníky

Australským farmářům se daří nejlépe za dlouhá desetiletí, přesto se mezi nimi rozšířila epidemie sebevražd. Proč, ptá se ostrovní kontinent. Španělé se bojí vlivu italské politiky na domácí události, Dánům se zajídá větrná energie a Jihoafrická republika žije velkým kriminálním případem. Vybrali jsme to nejzajímavější z aktuálních světových novin.

Proč se zabíjejí?

Mezinárodní edice amerických New York Times si na titulní stránce klade otázku, proč je prosperita australských farmářů doprovázená tolika sebevraždami. List uvádí, že se v Austrálii majitelům farem daří nejlépe od osmdesátých let, zejména díky vysokým výkupním cenám masa a ovčí vlny. A přesto je počet sebevražd mezi farmáři mimořádně vysoký. Na sto tisíc lidí připadá momentálně 35 sebevražd, přičemž australský venkov je momentálně „nejsebevražednější“ částí kontinentu. Australské úřady jako příčiny tohoto jevu uvádějí především izolaci, nedostatek odborné péče a poněkud překvapivě také „nemožnost utratit v pustině vydělané peníze.“

nytnytautor: Kiosko.net

Datová politika EU potřebuje sjednotit

Vlivný německý deník Frankfurter Algemeine Zeitung (FAZ) se na titulní straně zamýšlí nad tím, že bezpečnostně datová politika Evropské unie by si zasloužila sjednocení. Podle FAZ jde v případě zabezpečení dat na internetu o natolik závažnou oblast, že by v ní země Evropské unie neměly jako doposud mít příliš možností pro vlastní zákonodárnou kreativitu. Bezpečnost dat je strategická záležitost, soudí FAZ, a proto by v ní měly platit jednotné standardy.

fazfazautor: Kiosko.net


Radši bez italského vlivu

Španělský deník El País se zabývá vlivem italské politiky na španělskou. Poukazuje na to, že obě země spojují dlouhé politické vazby, sahající až do středověku. El País připomíná, že trendy španělské politiky až příliš často kopírovaly ty italské. Deník varuje před tím, aby se někdo pokoušel opakovat politický úspěch Hnutí pěti hvězd také ve Španělsku. Na povrchu to vypadá, že pyrenejské království dokázalo ustát katalánské separatistické pokusy, pod hladinou ale stále vře napětí a nervozita. Vyvolávat vášně kvůli politickému zisku tak, jak to v Itálii dělá Hnutí pěti hvězd, by bylo smrtící a bezodpovědně hloupé, píše El País.

el paisel paisautor: Kiosko.net

Quijotovské problémy

Dánský deník Politiken se zabývá budoucností větrných elektráren v zemi. Článek polemizuje s názory, podle kterých by země měla větrníků stavět více a více. Politiken míní, že by se lidé na odpovědných pozicích měli zamyslet, jestli by se nevyplatilo věnovat víc pozornosti například elektrárnám využívajícím energii mořského přílivu a odlivu. „Dánsko je malé a další větrníky už ho opravdu neúnosně zhyzdí, aniž by byly dostatečně efektivní,“ soudí Politiken.

Politiken řeší větrnou energiiPolitiken řeší větrnou energiiautor: Kiosko.net

Kamenný zabiják

Jihoafrickou republikou otřásá soudní proces vedený proti Henrimu van Bredovi. Tento světlovlasý mladý muž sekerou pozabíjel tříčlennou rodinu. Před soudem nikdy neřekl, co ho k tak hroznému činu vedlo. Dokonce se ani nevyjádřil k otázce své viny nebo neviny. „Jeho tvář zůstává neměně kamenná,“ konstatuje deník The Citizen. Soudce Siraj Desai podle listu řekl, že se nikdy nesetkal s takovou chladnokrevností. Van Breda byl uznán vinným, jaký bude rozsudek, ještě není známo.

 

The CitizenThe Citizenautor: Kiosko.net

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1