Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Biblické požáry v Řecku, stávka v letecké společnosti i nová kubánská ústava

ZAHRANIČNÍ TISK: Biblické požáry v Řecku, stávka v letecké společnosti i nová kubánská ústava

Zahraniční tisk se dneska z pochopitelných důvodů věnuje především ničivým požárům, které zasáhly okolí řeckých Atén. Pozornost ale poutá také stávka, kterou na dnešek a zítřek vyhlásili zaměstnanci nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Například jenom ve Španělsku společnost ruší okolo čtyř set letů, což se dotkne pětasedmdesáti tisíc cestujících. Za pozornost nicméně stojí také nově přijátá ústava v Kubě, nebo dotace, které slíbil americký prezident Donald Trump zemědělcům, které postihla jeho obchodní válka.

The Times: Biblické požáry v Řecku

The TimesThe Timesautor: http://en.kiosko.net/


Nejen ostrovní The Times dneska referují o zničujících požárech, které zužují Řecko. Britský deník má na titulní stránce obrovskou fotografii s titulkem „Biblická katastrofa“, což je citace řeckého ministra vnitra. Požár, který se sice podařilo v posledních hodinách dostat aspoň částečně pod kontrolu, má na svědomí životy už čtyřiasedmdesáti lidí, dalších okolo dvou set jich je zraněných. Včera katastrofa zasáhla hustě obydlenou oblast severovýchodně od Athén. The Times informují o lidech, kteří utíkali do moře, o autech uvíznutých na dálnicích, o panice, která oblast postihla. Na paměť zesnulých vyhlásil řecký premiér Alexis Tsipras třídenní národní smutek.

Frankfurter Allgemeine: Politický rozměr Özilova konce v reprezentaci

FAFAautor: http://en.kiosko.net/


Také německý deník referuje o ničivých požárech v Řecku. U našich západních sousedů nicméně ještě doznívá spíše typicky letní kauza, která se váže ke zpackanému mistrovství světa ve fotbale. Těžko říct, zda jeden z nejtalentovanějších fotbalistů Německa Mesut Özil tušil, jaký poprask vyvolá společný snímek s prezidentem Turecka Erdoganem. „I kdyby v něm Özil spatřoval pouze projev úcty ke svým  tureckým kořenům a tradicím své rodiny – což je stále těžké uvěřit – Erdogan ani na jednu sekundu nebude přehlížet politický rozměr fotografie,“ upozorňuje komentář listu.

Něco na tom asi bude, ostatně fotografie byla zveřejněna několik týdnů před tureckými volbami a jen naivka by nepočítal s tím, že ji prezident v kampani nepoužije. Buď jak buď, záběr s politikem, jehož turecká opozice označuje za diktátora, zapůsobil jako rozbuška. A skandál nevyvolal pouze ve společnosti, nýbrž také v národním týmu. A možná kdyby Němci na šampionátu uspěli, fanoušci by kauzu s klidem přešli, avšak stal se pravý opak a Özil se ocitl pod palbou kritiky, opovržení a rasismu. Tíhu nakonec neunesl a oznámil, že už dres národního týmu nikdy neoblékne.

El Pais: Raynair ve stávce, spor o mzdy řeší i vláda

El PaísEl Paísautor: http://en.kiosko.net/


Španělský deník referuje mimo jiné o stávce v irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair. Spor odborů se zaměstnavatelem o výši platu dospěl ke stávce, dnes a zítra tak společnost ve Španělsku ruší okolo čtyř set letů, což se dotkne asi 75 tisíc cestujících. Do anabáze již vstoupila také španělská vláda, která se pokouší přispět v tamní pobočce k nalezení kompromisu přijatelného pro obě strany sporu. Ministr průmyslu, obchodu a cestovního ruchu Reyes Maroto v úterý vyjádřil obavy ohledně důsledků, které stávka bude mít na španělský cestovní ruch. „Jsme znepokojeni důsledky, které stávka může mít nejen pro turisty, kteří se chystají navštívit naší zemi, ale i pro celkový obraz Španělska,– řekl. Zda se mu podaří přispět k dohodě, zatím není jasné.

La Prensa: reforma kubánské ústavy má stabilizovat moc rodiny Castra

La PrensaLa Prensaautor: http://en.kiosko.net/


Zatímco u nás si média v souvislosti s novou kubánskou ústavou všímají toho, že by vypuštěn hlavní cíl režimu spočívající ve vybudování komunismu nikaragujská La Prensa tvrdí, že se reforma ze všeho nejvíc snaží upevnit moc rodiny Raúla Castra. „Reforma je také manévrem zaměřeným na legalizaci režimu armády,“ dodává deník s tím, že má vytvořit vládu nejen vládu armády a generálů, ale také umožnit, aby byla zajištěna mocenská kontinuita, pokud jde o nastupující generaci klanu Castrovy rodiny.

New York Times: Trump odškodní zemědělce


NY TimesNY Timesautor: http://en.kiosko.net/

Administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa schválila dotaci ve výši dvanácti miliard dolarů pro zemědělce, které poškodila obchodní válka rozpoutaná prezidentem. Informuje o tom New York Times s tím, že americký prezident tak chce předejít nejen negativním ekonomickým důsledkům svých kroků, ale zároveň si zachovat přízeň konzervativních segmentů společnosti. Také proto údajně tento týden navštívil Iowu, což je pro něj politicky významný stát, který je zároveň nejvýznamnějším producentem sóji v zemi.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1