Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Brazílii štěpí rasista, lidé kvůli němu napadají gaye. A Ronaldo kličkuje před MeToo

ZAHRANIČNÍ TISK: Brazílii štěpí rasista, lidé kvůli němu napadají gaye. A Ronaldo kličkuje před MeToo
 

Brazílii čeká druhé kolo prezidentských voleb a nejobjektivnější informace přináší zahraniční noviny, protože domácí média jsou silně zpolitizovaná. Co se o volbách, z nichž jako příští brazilský prezident může vzejít krajně pravicový rasista, píše třeba v Portugalsku? Proč španělské noviny žijí skandálem kolem fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda? A proč obchody v Argentině zejí prázdnotou? Čtěte náš pravidelný přehled zahraničního tisku.

EL MUNDO

Druhý největší španělský deník se na své titulní stránce, stejně jako další média po celé zemi, věnuje deklaraci, kterou ve čtvrtek schválili separatisté v katalánském parlamentu. Vyzvali v ní ke zrušení monarchie a odsoudili krále Felipeho VI. za jeho přístup ke katalánské krizi. Španělský premiér Pedro Sánchez se proti deklaraci postavil a ostře ji kritizuje. Ve hře jsou také právní kroky proti katalánské vládě – s největší pravděpodobností by mohlo jít o podnět k ústavnímu soudu.

Katalánské separatistické strany nedávno ztratily absolutní většinu v parlamentu, i přesto se jim podařilo deklaraci prosadit. Kromě zrušení monarchie, po kterém v deklaraci volají, v ní vyčítají králi, že v katalánské krizi zaujal stejný postoj jako centrální vláda v Madridu.

Na začátku října si katalánští separatisté připomněli první výročí referenda o nezávislost, které bývalá katalánská vláda uspořádala přes zákaz Madridu a při němž španělská policie bránila lidem v hlasování. 1. října 2017 bylo podle katalánského ministerstva zdravotnictví zraněno na 900 lidí.

El Mundoautor: http://en.kiosko.net/


DIÁRIO DE NOTÍCIAS

O tom, co se skutečně děje v největší latinskoamerické zemi, se nejlépe čte v zahraničním tisku. Brazilská média jsou silně zpolitizovaná, a pokud jde o politiku, objektivní informace nenabízí. Mnohem lepší obrázek lze získat například z portugalského deníku Diário de Notícias, který si na své titulní stránce všímá blížícího se druhého kola prezidentských voleb – bude se konat 24. října. Do něj postoupil levicový kandidát Fernando Haddad a krajně pravicový Jair Bolsonaro.

Jak píší Portugalci, Brazílie od neděle registruje už 56 případů násilností – 50 z nich způsobili podporovatelé Bolsonara a minimálně za 32 je homofobie. Situace v brazilské společnosti je napjatá a vyhrocená. Sociální sítě se hemží sdílenými zprávami o tom, jak přívrženci Bolsonara, který je považován za rasistu a homofoba a je také silně kritizován za urážlivé výroky na adresu žen, homosexuálů či domorodců, napadají podporovatele druhé strany. Objevují se i případy, kdy jsou mezi napadenými gayové a tvrdí, že byli zmláceni pod záminkou toho, že nevolí Bolsonara.

Bývalý armádní důstojník a dlouholetý poslanec Bolsonaro i přesto v 1. kole voleb získal 46 % hlasů, tedy více než se očekávalo.

Diario Noticiasautor: http://en.kiosko.net/


UNO

Argentinská ekonomika prochází hlubokou krizí a potýká se s prudkým poklesem domácí měny i s vysokou inflací. Vláda se proto nedávno obrátila na Mezinárodní měnový fond (MMF) s prosbou o rychlejší uvolnění peněz ze záložního úvěru. Argentinci jsou nervózní, protože v nich aktuální situace vyvolává špatné vzpomínky a obviňují MMF z finančního kolapsu, který země zažila v letech 2001 až 2002. Tehdy krize uvrhla miliony lidí ze střední třídy do chudoby a otřásla důvěrou investorů v ekonomiku závislou na komoditách. Cyklické finanční krize se v zemi v průběhu posledních 60 let objevují s celkem železnou pravidelností každé desetiletí.

Přední argentinský deník Diario Uno proto na titulní stránce ukazuje fotografie prázdných nákupních galerií, kam Argentinci kvůli zmiňované ekonomické krizi v zemi prakticky nechodí. Galerie La Caracol v druhém největším argentinském městě zeje prázdnotou, většina obchodů je zavřených nebo na prodej.

UNOautor: http://en.kiosko.net/


CORREIO DA MANHA

Portugalský deník Correio da Manha publikoval článek o fotbalové hvězdě Juventusu Cristianu Ronaldovi, který čelí obviněn ze znásilnění. Nedávno ho vznesla Američanka Kathryn Mayorgaová, která prohlásila, že ji Ronaldo znásilnil v červnu 2009 v Las Vegas. Bývalý hráč Manchesteru United nebo Realu Madrid to popřel s tím, že žena s ním měla sex dobrovolně. Případem se zabývá soud v Nevadě.

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa a jeho právníci se snaží o mimosoudní dohodu a finanční vyrovnání. Ronaldovi hrozí, že se od něj odkloní jeho sponzoři. Média už informovala, že obvinění ze znásilnění znepokojilo společnosti Nike a Electronic Arts. Ronaldo s Nike spolupracuje už od roku 2003 a loni s firmou uzavřel doživotní smlouvu údajně až na miliardu dolarů.

Correio Da Manhaautor: http://en.kiosko.net/

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1