ZAHRANIČNÍ TISK: Brazílii štěpí rasista, lidé kvůli němu napadají gaye. A Ronaldo kličkuje před MeToo | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Brazílii štěpí rasista, lidé kvůli němu napadají gaye. A Ronaldo kličkuje před MeToo

ZAHRANIČNÍ TISK: Brazílii štěpí rasista, lidé kvůli němu napadají gaye. A Ronaldo kličkuje před MeToo
 

Brazílii čeká druhé kolo prezidentských voleb a nejobjektivnější informace přináší zahraniční noviny, protože domácí média jsou silně zpolitizovaná. Co se o volbách, z nichž jako příští brazilský prezident může vzejít krajně pravicový rasista, píše třeba v Portugalsku? Proč španělské noviny žijí skandálem kolem fotbalové hvězdy Cristiana Ronalda? A proč obchody v Argentině zejí prázdnotou? Čtěte náš pravidelný přehled zahraničního tisku.

EL MUNDO

Druhý největší španělský deník se na své titulní stránce, stejně jako další média po celé zemi, věnuje deklaraci, kterou ve čtvrtek schválili separatisté v katalánském parlamentu. Vyzvali v ní ke zrušení monarchie a odsoudili krále Felipeho VI. za jeho přístup ke katalánské krizi. Španělský premiér Pedro Sánchez se proti deklaraci postavil a ostře ji kritizuje. Ve hře jsou také právní kroky proti katalánské vládě – s největší pravděpodobností by mohlo jít o podnět k ústavnímu soudu.

Katalánské separatistické strany nedávno ztratily absolutní většinu v parlamentu, i přesto se jim podařilo deklaraci prosadit. Kromě zrušení monarchie, po kterém v deklaraci volají, v ní vyčítají králi, že v katalánské krizi zaujal stejný postoj jako centrální vláda v Madridu.

Na začátku října si katalánští separatisté připomněli první výročí referenda o nezávislost, které bývalá katalánská vláda uspořádala přes zákaz Madridu a při němž španělská policie bránila lidem v hlasování. 1. října 2017 bylo podle katalánského ministerstva zdravotnictví zraněno na 900 lidí.

El Mundoautor: http://en.kiosko.net/


DIÁRIO DE NOTÍCIAS

O tom, co se skutečně děje v největší latinskoamerické zemi, se nejlépe čte v zahraničním tisku. Brazilská média jsou silně zpolitizovaná, a pokud jde o politiku, objektivní informace nenabízí. Mnohem lepší obrázek lze získat například z portugalského deníku Diário de Notícias, který si na své titulní stránce všímá blížícího se druhého kola prezidentských voleb – bude se konat 24. října. Do něj postoupil levicový kandidát Fernando Haddad a krajně pravicový Jair Bolsonaro.

Jak píší Portugalci, Brazílie od neděle registruje už 56 případů násilností – 50 z nich způsobili podporovatelé Bolsonara a minimálně za 32 je homofobie. Situace v brazilské společnosti je napjatá a vyhrocená. Sociální sítě se hemží sdílenými zprávami o tom, jak přívrženci Bolsonara, který je považován za rasistu a homofoba a je také silně kritizován za urážlivé výroky na adresu žen, homosexuálů či domorodců, napadají podporovatele druhé strany. Objevují se i případy, kdy jsou mezi napadenými gayové a tvrdí, že byli zmláceni pod záminkou toho, že nevolí Bolsonara.

Bývalý armádní důstojník a dlouholetý poslanec Bolsonaro i přesto v 1. kole voleb získal 46 % hlasů, tedy více než se očekávalo.

Diario Noticiasautor: http://en.kiosko.net/


UNO

Argentinská ekonomika prochází hlubokou krizí a potýká se s prudkým poklesem domácí měny i s vysokou inflací. Vláda se proto nedávno obrátila na Mezinárodní měnový fond (MMF) s prosbou o rychlejší uvolnění peněz ze záložního úvěru. Argentinci jsou nervózní, protože v nich aktuální situace vyvolává špatné vzpomínky a obviňují MMF z finančního kolapsu, který země zažila v letech 2001 až 2002. Tehdy krize uvrhla miliony lidí ze střední třídy do chudoby a otřásla důvěrou investorů v ekonomiku závislou na komoditách. Cyklické finanční krize se v zemi v průběhu posledních 60 let objevují s celkem železnou pravidelností každé desetiletí.

Přední argentinský deník Diario Uno proto na titulní stránce ukazuje fotografie prázdných nákupních galerií, kam Argentinci kvůli zmiňované ekonomické krizi v zemi prakticky nechodí. Galerie La Caracol v druhém největším argentinském městě zeje prázdnotou, většina obchodů je zavřených nebo na prodej.

UNOautor: http://en.kiosko.net/


CORREIO DA MANHA

Portugalský deník Correio da Manha publikoval článek o fotbalové hvězdě Juventusu Cristianu Ronaldovi, který čelí obviněn ze znásilnění. Nedávno ho vznesla Američanka Kathryn Mayorgaová, která prohlásila, že ji Ronaldo znásilnil v červnu 2009 v Las Vegas. Bývalý hráč Manchesteru United nebo Realu Madrid to popřel s tím, že žena s ním měla sex dobrovolně. Případem se zabývá soud v Nevadě.

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa a jeho právníci se snaží o mimosoudní dohodu a finanční vyrovnání. Ronaldovi hrozí, že se od něj odkloní jeho sponzoři. Média už informovala, že obvinění ze znásilnění znepokojilo společnosti Nike a Electronic Arts. Ronaldo s Nike spolupracuje už od roku 2003 a loni s firmou uzavřel doživotní smlouvu údajně až na miliardu dolarů.

Correio Da Manhaautor: http://en.kiosko.net/

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud