Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Britští policisté dostanou zbraň, brutální vražda školaček a bída seniorů

ZAHRANIČNÍ TISK: Britští policisté dostanou zbraň, brutální vražda školaček a bída seniorů

Ve Velké Británii se vede debata o tom, že by policisté měli dostat zbraň, aby dokázali adekvátně zareagovat na teroristický útok. Francouzi řeší, jak zlepšit zacházení se svými seniory a Jihoafričané jsou otřeseni brutální vraždou dvou školaček, která dle všeho není první a zdaleka ani poslední. 

THE TIMES

The Times (17. 5. 2018)The Times (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Britský deník píše o plánech na vyzbrojení členů tamního policejního sboru. Britští policisté u sebe totiž tradičně nenosí zbraně, což se v případě teroristických útoků ukázalo jako velké negativum. Nově by mohli dostat zbraně policisté ve venkovských oblastech a obecně vzdálených lokalitách, kteří jako první reagují na tísňová volání a ozbrojené jednotky jsou příliš vzdáleny na to, aby mohly rychle zasáhnout proti hrozbě.

Podle Simona Chestermana z Národní rady policejních náčelníků se zvažuje vyzbrojení policistů v těch oblastech Anglie a Walesu, kde by bylo neúměrně drahé mít speciálně vyškolené zásahové jednotky. Jak podotýká deník The Times, v Británii v současné době nosí zbraň pouze deset procent policistů. Kvůli islamistickým teroristickým útokům v Evropě se sice jejich počet v posledních dvou letech zvýšil z 1351 ozbrojených mužů na takřka 6500, v celkovém součtu je to však stále jen kapka v moři. V Anglii a Walesu je celkem ve službě 121 929 policistů.  

THE NEW YORK TIMES  

The Ny Times (17. 5. 2018)The Ny Times (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Americký deník si na své titulní straně všímá kolotoče kolem britské královské svatby. Podotýká, že nastávající nevěsta Meghan Markleová nemá kvůli své dysfunkční rodině zrovna na růžích ustláno. Žádné slitování se snoubenkou prince Harryho nemá hlavně ostrovní bulvár, který vytahává na světlo všechny kontroverze a pak do nich nemilosrdně šije.   

Americký deník poukazuje na čerstvou kampaň, kterou britský bulvár rozpoutal proti Thomasi Markleovi. Tlak médií na třiasedmdesátiletého otce nevěsty nakonec vedl k tomu, že Thomas Markle svoji dceru k oltáři nepovede. Markle své rozhodnutí odůvodnil nedávno prodělaným infarktem i tím, že nechce svou dceru a královskou rodinu uvést do rozpaků po skandálu kolem snímků, na kterých je zachycen. Vyšlo totiž najevo, že je nepořídil dotěrný paparazzi, ale že byly dopředu zinscenované a Markle za ně dostal peníze. 

THE STAR

The Star (17. 5. 2018)The Star (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Jihoafrický deník informuje o brutální vraždě dvou školaček ve městě Katlehong. Osmiletá Nonkululeko Mpanza a její devítiletá kamarádka Nompumelelo Mhlongo zmizely v neděli odpoledne, když si spolu hrály nedaleko svých domovů. V pondělí se potvrdily nejhorší obavy jejich rodičů. Na opuštěném pozemku se našly pytle, do nichž neznámý vrah uložil rozsekané kusy jejich těl.

Brutální vražda se stala ve čtvrti, kde už tři měsíce nefunguje elektřina, protože místní nechtěli přistoupit na předplacené měřiče. „Přišel sem, protože ví, že tu není žádná elektřina (…) Kdyby to tu bylo řádně osvětleno, možná bychom viděli, jak se zbavuje těl,“ zuří místní.

Podle deníku nejsou vraždy dětí v této oblasti JAR ojedinělé. Počty zmizelých a zavražděných školáků povážlivě rostou, Nonkululeko a Nompumelelo tak zřejmě nebudou první a ani poslední, koho zdrcené rodiny oplakávají.    

LE MONDE

Le Monde (17. 5. 2018)Le Monde (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Francouzský deník věnuje titulní stranu důchodcům. Podle Národní etické komise se ve Francii kolektivně popírá stárnutí, což vede ke špatnému zacházení se seniory. Komise ostře kritizuje zejména umisťování seniorů do domovů pro důchodce, kde se takto – ať už dobrovolně či nikoliv – nachází více než půl milionu Francouzů. Komise tento jev označuje jako „ghettoizaci“. Senioři jsou dle ní takto de facto vyloučeni ze společnosti, což je prý „vážný etický problém“.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1