ZAHRANIČNÍ TISK: Britští policisté dostanou zbraň, brutální vražda školaček a bída seniorů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Britští policisté dostanou zbraň, brutální vražda školaček a bída seniorů

ZAHRANIČNÍ TISK: Britští policisté dostanou zbraň, brutální vražda školaček a bída seniorů

Ve Velké Británii se vede debata o tom, že by policisté měli dostat zbraň, aby dokázali adekvátně zareagovat na teroristický útok. Francouzi řeší, jak zlepšit zacházení se svými seniory a Jihoafričané jsou otřeseni brutální vraždou dvou školaček, která dle všeho není první a zdaleka ani poslední. 

THE TIMES

The Times (17. 5. 2018)The Times (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Britský deník píše o plánech na vyzbrojení členů tamního policejního sboru. Britští policisté u sebe totiž tradičně nenosí zbraně, což se v případě teroristických útoků ukázalo jako velké negativum. Nově by mohli dostat zbraně policisté ve venkovských oblastech a obecně vzdálených lokalitách, kteří jako první reagují na tísňová volání a ozbrojené jednotky jsou příliš vzdáleny na to, aby mohly rychle zasáhnout proti hrozbě.

Podle Simona Chestermana z Národní rady policejních náčelníků se zvažuje vyzbrojení policistů v těch oblastech Anglie a Walesu, kde by bylo neúměrně drahé mít speciálně vyškolené zásahové jednotky. Jak podotýká deník The Times, v Británii v současné době nosí zbraň pouze deset procent policistů. Kvůli islamistickým teroristickým útokům v Evropě se sice jejich počet v posledních dvou letech zvýšil z 1351 ozbrojených mužů na takřka 6500, v celkovém součtu je to však stále jen kapka v moři. V Anglii a Walesu je celkem ve službě 121 929 policistů.  

THE NEW YORK TIMES  

The Ny Times (17. 5. 2018)The Ny Times (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Americký deník si na své titulní straně všímá kolotoče kolem britské královské svatby. Podotýká, že nastávající nevěsta Meghan Markleová nemá kvůli své dysfunkční rodině zrovna na růžích ustláno. Žádné slitování se snoubenkou prince Harryho nemá hlavně ostrovní bulvár, který vytahává na světlo všechny kontroverze a pak do nich nemilosrdně šije.   

Americký deník poukazuje na čerstvou kampaň, kterou britský bulvár rozpoutal proti Thomasi Markleovi. Tlak médií na třiasedmdesátiletého otce nevěsty nakonec vedl k tomu, že Thomas Markle svoji dceru k oltáři nepovede. Markle své rozhodnutí odůvodnil nedávno prodělaným infarktem i tím, že nechce svou dceru a královskou rodinu uvést do rozpaků po skandálu kolem snímků, na kterých je zachycen. Vyšlo totiž najevo, že je nepořídil dotěrný paparazzi, ale že byly dopředu zinscenované a Markle za ně dostal peníze. 

THE STAR

The Star (17. 5. 2018)The Star (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Jihoafrický deník informuje o brutální vraždě dvou školaček ve městě Katlehong. Osmiletá Nonkululeko Mpanza a její devítiletá kamarádka Nompumelelo Mhlongo zmizely v neděli odpoledne, když si spolu hrály nedaleko svých domovů. V pondělí se potvrdily nejhorší obavy jejich rodičů. Na opuštěném pozemku se našly pytle, do nichž neznámý vrah uložil rozsekané kusy jejich těl.

Brutální vražda se stala ve čtvrti, kde už tři měsíce nefunguje elektřina, protože místní nechtěli přistoupit na předplacené měřiče. „Přišel sem, protože ví, že tu není žádná elektřina (…) Kdyby to tu bylo řádně osvětleno, možná bychom viděli, jak se zbavuje těl,“ zuří místní.

Podle deníku nejsou vraždy dětí v této oblasti JAR ojedinělé. Počty zmizelých a zavražděných školáků povážlivě rostou, Nonkululeko a Nompumelelo tak zřejmě nebudou první a ani poslední, koho zdrcené rodiny oplakávají.    

LE MONDE

Le Monde (17. 5. 2018)Le Monde (17. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Francouzský deník věnuje titulní stranu důchodcům. Podle Národní etické komise se ve Francii kolektivně popírá stárnutí, což vede ke špatnému zacházení se seniory. Komise ostře kritizuje zejména umisťování seniorů do domovů pro důchodce, kde se takto – ať už dobrovolně či nikoliv – nachází více než půl milionu Francouzů. Komise tento jev označuje jako „ghettoizaci“. Senioři jsou dle ní takto de facto vyloučeni ze společnosti, což je prý „vážný etický problém“.  

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.