Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Buď budete pracovat do 70 let, nebo musí každý rok přijít 500 tisíc migrantů

Zahraniční tisk: Buď budete pracovat do 70 let, nebo musí každý rok přijít 500 tisíc migrantů

Přinášíme vám další přehled zahraničního tisku. Světem neotřásá žádné velké téma, ale některé země se potýkají s problémy, které stojí za pozornost. 

Die Welt (Německo)

Na Německo tvrdě dopadá stárnutí populace a nedostatek pracovní síly. Přední němečtí ekonomové podrobili tvrdé kritice plány nové koaliční vlády ohledně penzí. Vláda Angely Merkelové chce zavést základní důchod pro sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel a chce zvýšit důchod matkám. Podle ekonomů jde ovšem o nesmyslný plán, který výrazně zatíží státní pokladnu.

Do budoucna má podle expertů Německo v podstatě jen dvě možnosti. První z nich je, že obyvatelé budou odcházet do důchodu výrazně později, konkrétně minimálně v 70 letech věku. Druhou možností je, že země každý rok přijme zhruba 500.000 migrantů. Od roku 1950 přitom migrace do země překročila hranici 500.000 lidí jen osmkrát.

Die Welt 20.4.2018autor: urm


Le Monde (Francie)

Francouzský deník zveřejnil další z textů z takzvaného projektu Daphne, který pokračuje v práci zavražděné maltské novinářky Daphne Galiziové. Nejnovější odhalení ukazuje, že Malta "kšeftuje" nejen s pasy, ale i s občanstvím. Občanem Evropské unie se můžete stát jen za zhruba jeden milion eur. Můžete se tak vyhnout mezinárodním sankcím a navíc můžete využívat velmi výhodného daňového systému.

Celý program prodeje občanství je téměř totožný s prodejem občanství na některých karibských ostrovech a není překvapením, že jej využívají zejména ruští občané. Le Monde upozorňuje, že takto získal občanství Malty i ruský podnikatel a zakladatel sítě obchodů se sportovním vybavením Sportmaster Dmitrij Dojchen. 

Le Monde 20.4.2018autor: urm


Wall Street Journal (USA)

Tým právníků amerického prezidenta Donalda Trumpa získal významnou posilu. Zapojil se do něj bývalý a velmi oblíbený newyorský starosta Rudy Giuliani. Ten má svými zkušenostmi odvrátit hrozby, které před Trumpem stojí kvůli vyšetřování kauz spojených s ruským ovlivňováním amerických voleb. 

Trump se vyslovil pro urychlené uzavření vyšetřování a tvrdě kritizoval oba muže, kteří ho vedou - Roberta Muellera a Roda Rosensteina. Ti se přitom vyjádřili, že prezident nemusí mít obavy, protože se jej vyšetřování netýká. 

The Wall Street Journal 20.4.2018autor: urm


La Razon (Bolívie)

Největší bolivijský deník vítá zvolení nového kubánského prezidenta Miguela Diáze-Canela. Oceňuje, že dosud nejmladší kubánský vůdce slíbil pokračování revoluce a transformace ekonomiky, kterou započal jeho předchůdce Raúl Castro. 

Také připomíná, že před ním stojí nelehké úkoly, které plynou zejména ze stavu ekonomiky. V oběhu jsou prakticky dvě oficiální měny, které je třeba sjednotit. Země má navíc problémy kvůli situaci ve Venezuele, která byla a stále je jejím významným obchodním partnerem.

La Razón 20.4.2018autor: urm


The Daily Telegraph (Británie)

Británie se dostává do obrovských potíží poté, co Evropská unie odmítla její návrhy, které mají zabránit vytvoření "tvrdé" hranice mezi Irskem a Severním Irskem. V podstatě jde o to, že vláda britské premiérky Theresy Mayové chce, aby Británie s vystoupením z EU mohla opustit i takzvanou celní unii. Umožnilo by jí to dojednávat si obchodní dohody s jednotlivými zeměmi světa. 

Pokud by ovšem celní unii opustilo i Severní Irsko, znamenalo by to vznik "tvrdé" hranice s Irskem. To je vzhledem ke společné historii obou států velmi problematické a pozici Mayové by to mohlo ohrozit. Britové tak navrhují, aby Severní Irsko jako výjimka zůstalo v celní unii. EU ovšem takový postup odmítá.

The Daily Telegraph 20. dubna 2018autor: urm


The Independent (Británie)

Británii zasáhlo nezvykle teplé počasí. Teploty by se o víkendu měly vyšplhat až na téměř 30 stupňů Celsia. Jde o nejteplejší dubnové počasí od roku 1949. Rekord z tohoto roku, který činí 29,4 stupně Celsia by mohl během víkendu padnout. Dlouhodobý teplotní průměr je přitom 11,4 stupně Celsia.

Největší komplikací bude teplé počasi pro maratonce, kteří poběží ulicemi britské metropole. Zhruba 40.000 běžců jednoho z neojblíbenějších maratonů světa už bylo varováno, aby nenosili veselé kostýmy, které jsou pro londýnský závod typické.

Independent 20.dubna 2018autor: urm


Daily Mail (Británie)

Britský bulvární deník se věnuje rezignaci šéfa respektované britské neziskové organizace Save the Children (Zachraňte děti), která ročně pomáhá zhruba 50 milionům dětí po celém světě. Alan Parker rezignoval, protože čelil podezření, že vedení organizace krylo obvinění ze sexuálního obtěžování, kterého se měli dopustit dva členové vedení organizace. Parker byl ve funkci 10 let a patří mezi velmi respektované osobnosti ve Velké Británii, honosí se také titulem Sir.

Daily Mail kromě tohoto skandálu rovněž upozorňuje na skutečnosti, že britská královna Alžběta podpořila svého syna Charlese, aby se stal budoucím šéfem Commonwealthu, který sdružuje Spojené království a bývalé kolonie. Někteří politici z tohoto bezprecedentního kroku ovšem nejsou nadšeni, protože dlouhodobě upozorňují, aby se hlavou Commonwealthu stal běžný politik, nikoliv člen královské rodiny. 

Daily Mail 20. dubna 2018autor: urm

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1