Články odjinud

Zahraniční tisk: Buď budete pracovat do 70 let, nebo musí každý rok přijít 500 tisíc migrantů

Zahraniční tisk: Buď budete pracovat do 70 let, nebo musí každý rok přijít 500 tisíc migrantů

Přinášíme vám další přehled zahraničního tisku. Světem neotřásá žádné velké téma, ale některé země se potýkají s problémy, které stojí za pozornost. 

Die Welt (Německo)

Na Německo tvrdě dopadá stárnutí populace a nedostatek pracovní síly. Přední němečtí ekonomové podrobili tvrdé kritice plány nové koaliční vlády ohledně penzí. Vláda Angely Merkelové chce zavést základní důchod pro sociálně znevýhodněné skupiny obyvatel a chce zvýšit důchod matkám. Podle ekonomů jde ovšem o nesmyslný plán, který výrazně zatíží státní pokladnu.

Do budoucna má podle expertů Německo v podstatě jen dvě možnosti. První z nich je, že obyvatelé budou odcházet do důchodu výrazně později, konkrétně minimálně v 70 letech věku. Druhou možností je, že země každý rok přijme zhruba 500.000 migrantů. Od roku 1950 přitom migrace do země překročila hranici 500.000 lidí jen osmkrát.

Die Welt 20.4.2018autor: urm


Le Monde (Francie)

Francouzský deník zveřejnil další z textů z takzvaného projektu Daphne, který pokračuje v práci zavražděné maltské novinářky Daphne Galiziové. Nejnovější odhalení ukazuje, že Malta "kšeftuje" nejen s pasy, ale i s občanstvím. Občanem Evropské unie se můžete stát jen za zhruba jeden milion eur. Můžete se tak vyhnout mezinárodním sankcím a navíc můžete využívat velmi výhodného daňového systému.

Celý program prodeje občanství je téměř totožný s prodejem občanství na některých karibských ostrovech a není překvapením, že jej využívají zejména ruští občané. Le Monde upozorňuje, že takto získal občanství Malty i ruský podnikatel a zakladatel sítě obchodů se sportovním vybavením Sportmaster Dmitrij Dojchen. 

Le Monde 20.4.2018autor: urm


Wall Street Journal (USA)

Tým právníků amerického prezidenta Donalda Trumpa získal významnou posilu. Zapojil se do něj bývalý a velmi oblíbený newyorský starosta Rudy Giuliani. Ten má svými zkušenostmi odvrátit hrozby, které před Trumpem stojí kvůli vyšetřování kauz spojených s ruským ovlivňováním amerických voleb. 

Trump se vyslovil pro urychlené uzavření vyšetřování a tvrdě kritizoval oba muže, kteří ho vedou - Roberta Muellera a Roda Rosensteina. Ti se přitom vyjádřili, že prezident nemusí mít obavy, protože se jej vyšetřování netýká. 

The Wall Street Journal 20.4.2018autor: urm


La Razon (Bolívie)

Největší bolivijský deník vítá zvolení nového kubánského prezidenta Miguela Diáze-Canela. Oceňuje, že dosud nejmladší kubánský vůdce slíbil pokračování revoluce a transformace ekonomiky, kterou započal jeho předchůdce Raúl Castro. 

Také připomíná, že před ním stojí nelehké úkoly, které plynou zejména ze stavu ekonomiky. V oběhu jsou prakticky dvě oficiální měny, které je třeba sjednotit. Země má navíc problémy kvůli situaci ve Venezuele, která byla a stále je jejím významným obchodním partnerem.

La Razón 20.4.2018autor: urm


The Daily Telegraph (Británie)

Británie se dostává do obrovských potíží poté, co Evropská unie odmítla její návrhy, které mají zabránit vytvoření "tvrdé" hranice mezi Irskem a Severním Irskem. V podstatě jde o to, že vláda britské premiérky Theresy Mayové chce, aby Británie s vystoupením z EU mohla opustit i takzvanou celní unii. Umožnilo by jí to dojednávat si obchodní dohody s jednotlivými zeměmi světa. 

Pokud by ovšem celní unii opustilo i Severní Irsko, znamenalo by to vznik "tvrdé" hranice s Irskem. To je vzhledem ke společné historii obou států velmi problematické a pozici Mayové by to mohlo ohrozit. Britové tak navrhují, aby Severní Irsko jako výjimka zůstalo v celní unii. EU ovšem takový postup odmítá.

The Daily Telegraph 20. dubna 2018autor: urm


The Independent (Británie)

Británii zasáhlo nezvykle teplé počasí. Teploty by se o víkendu měly vyšplhat až na téměř 30 stupňů Celsia. Jde o nejteplejší dubnové počasí od roku 1949. Rekord z tohoto roku, který činí 29,4 stupně Celsia by mohl během víkendu padnout. Dlouhodobý teplotní průměr je přitom 11,4 stupně Celsia.

Největší komplikací bude teplé počasi pro maratonce, kteří poběží ulicemi britské metropole. Zhruba 40.000 běžců jednoho z neojblíbenějších maratonů světa už bylo varováno, aby nenosili veselé kostýmy, které jsou pro londýnský závod typické.

Independent 20.dubna 2018autor: urm


Daily Mail (Británie)

Britský bulvární deník se věnuje rezignaci šéfa respektované britské neziskové organizace Save the Children (Zachraňte děti), která ročně pomáhá zhruba 50 milionům dětí po celém světě. Alan Parker rezignoval, protože čelil podezření, že vedení organizace krylo obvinění ze sexuálního obtěžování, kterého se měli dopustit dva členové vedení organizace. Parker byl ve funkci 10 let a patří mezi velmi respektované osobnosti ve Velké Británii, honosí se také titulem Sir.

Daily Mail kromě tohoto skandálu rovněž upozorňuje na skutečnosti, že britská královna Alžběta podpořila svého syna Charlese, aby se stal budoucím šéfem Commonwealthu, který sdružuje Spojené království a bývalé kolonie. Někteří politici z tohoto bezprecedentního kroku ovšem nejsou nadšeni, protože dlouhodobě upozorňují, aby se hlavou Commonwealthu stal běžný politik, nikoliv člen královské rodiny. 

Daily Mail 20. dubna 2018autor: urm

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoce u moře Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818