Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Cesta vpřed je bolestná, ale možná, píší v Číně. Kubánští komunisté zase velebí Madura

ZAHRANIČNÍ TISK: Cesta vpřed je bolestná, ale možná, píší v Číně. Kubánští komunisté zase velebí Madura
 

O těžkostech při budování světlých zítřků v Číně i ženách, co podle bývalých ministrů zahraničí připomínají poštovní schránku, referoval světový tisk. Reagoval ale i na íránsko-americké spory nebo obhajoval venezuelského prezidenta.

Tehran Times

tiskautor: archiv

Hašteření mezi íránskou vládou a washingtonskou administrativou pokračuje i na stránkách teheránských novin. „Výkony, které americká vláda předvedla v posledních letech, nenechávají svět na pochybách, že USA jsou nespolehlivou zemí mající zásadní problémy s plněním svých závazků,“ cituje list Tehran Times íránské prezidenta Hasana Rúháního. Zajímavé také je, že teheránský lídr pronesl tato slova při setkání s ministrem zahraničí komunistické KLDR, se kterou je prý Írán „rozhodnut spolupracovat“.


Žen-min ž'-pao

tiskautor: web

Čínský list Žen-min ž'-pao – tedy Lidový deník – publikoval text s názvem, který lze snad přeložit slovy „Budujme krásnou budoucnost a nenechme se od toho odradit žádnými těžkostmi“. Autor textu konstatuje, že Číňané pod vedením komunistické strany, které je Lidový deník orgánem, řeší složité výzvy budoucnosti s důvěrou, odhodláním i energií. Podle autora textu člověk nežije ani ve skleníku, ba ani ve vakuu, přičemž trápení k lidské existenci patří. Čína se přesto nenechá zviklat a odolá, dodává list. Ze zkušeností s komunistickou žurnalistikou lze usuzovat, že rudý asijský stát čekají těžkosti, které k budování státního kapitalismus patří.


Al-Ahram

tisk autor: web

Egyptský list Al-Ahram zaznamenal fakt, že se koptský (tedy křesťanský) patriarcha Tavadros II. setkal s vrchním imámem káhirské univerzity Al-Azhar Ahmedem Tajíbem. Lídr největší egyptské křesťanské církve popřál šéfovi nejprestižnějšího sunnitského učiliště islámského světa šťastné svátky Íd al-Adhá, které budou muslimové slavit mezi 21 a 25. srpnem. Jakkoli jde o formální akt, obě náboženské komunity dávají skrze provládní list najevo, že spolu chtějí žít v klidu.


Granma

tisk autor: web

Deník kubánské komunistické strany Granma přináší výňatky z projevu svého spojence, venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, kterým reaguje na údajný a nepovedený atentát vůči jeho osobě. Lídr autoritářského caracaského režimu označil za útok na svoji osobu pád a explozi bezpilotního letounu, ke kterému došlo nedaleko místa jeho sobotního projevu. Kubánský stranický list v této souvislosti vypočítává, čeho Madurův režim dosáhl, což dokládá kromě jiného počty vysokoškolských studentů a větším počtem nemocničních lůžek. O náznacích občanské válce, politickém a hlavně hlubokém ekonomickém rozvratu Venezuely ovšem Granma příznačně nepíše.


Gulf News

tisk autor: web

List Gulf News, který vychází v Emirátech, si všímá textu bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona, podle kterého ženy v nikábu připomínají poštovní schránky, respektive bankovní zloděje. Někdejší šéf ostrovních diplomatů a publicista to uvedl v deníku The Daily Telegraph. Nikáb je tradičním závojem zakrývajícím obličej, ovšem s výjimkou očí, a je obvyklý u žen především v zemích Perského zálivu. Johnsona za jeho slova kritizovala kromě jiných i ostrovní premiérka Theresa Mayová. Arabský deník cituje reakce některých muslimských autorit, které se k Mayové přidali. Johnsonův sloupek se týkal debaty o tom, zda v Evropě povolit zahalování tváře muslimských žen.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud