Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Cesta vpřed je bolestná, ale možná, píší v Číně. Kubánští komunisté zase velebí Madura

ZAHRANIČNÍ TISK: Cesta vpřed je bolestná, ale možná, píší v Číně. Kubánští komunisté zase velebí Madura
 

O těžkostech při budování světlých zítřků v Číně i ženách, co podle bývalých ministrů zahraničí připomínají poštovní schránku, referoval světový tisk. Reagoval ale i na íránsko-americké spory nebo obhajoval venezuelského prezidenta.

Tehran Times

tiskautor: archiv

Hašteření mezi íránskou vládou a washingtonskou administrativou pokračuje i na stránkách teheránských novin. „Výkony, které americká vláda předvedla v posledních letech, nenechávají svět na pochybách, že USA jsou nespolehlivou zemí mající zásadní problémy s plněním svých závazků,“ cituje list Tehran Times íránské prezidenta Hasana Rúháního. Zajímavé také je, že teheránský lídr pronesl tato slova při setkání s ministrem zahraničí komunistické KLDR, se kterou je prý Írán „rozhodnut spolupracovat“.


Žen-min ž'-pao

tiskautor: web

Čínský list Žen-min ž'-pao – tedy Lidový deník – publikoval text s názvem, který lze snad přeložit slovy „Budujme krásnou budoucnost a nenechme se od toho odradit žádnými těžkostmi“. Autor textu konstatuje, že Číňané pod vedením komunistické strany, které je Lidový deník orgánem, řeší složité výzvy budoucnosti s důvěrou, odhodláním i energií. Podle autora textu člověk nežije ani ve skleníku, ba ani ve vakuu, přičemž trápení k lidské existenci patří. Čína se přesto nenechá zviklat a odolá, dodává list. Ze zkušeností s komunistickou žurnalistikou lze usuzovat, že rudý asijský stát čekají těžkosti, které k budování státního kapitalismus patří.


Al-Ahram

tisk autor: web

Egyptský list Al-Ahram zaznamenal fakt, že se koptský (tedy křesťanský) patriarcha Tavadros II. setkal s vrchním imámem káhirské univerzity Al-Azhar Ahmedem Tajíbem. Lídr největší egyptské křesťanské církve popřál šéfovi nejprestižnějšího sunnitského učiliště islámského světa šťastné svátky Íd al-Adhá, které budou muslimové slavit mezi 21 a 25. srpnem. Jakkoli jde o formální akt, obě náboženské komunity dávají skrze provládní list najevo, že spolu chtějí žít v klidu.


Granma

tisk autor: web

Deník kubánské komunistické strany Granma přináší výňatky z projevu svého spojence, venezuelského prezidenta Nicoláse Madura, kterým reaguje na údajný a nepovedený atentát vůči jeho osobě. Lídr autoritářského caracaského režimu označil za útok na svoji osobu pád a explozi bezpilotního letounu, ke kterému došlo nedaleko místa jeho sobotního projevu. Kubánský stranický list v této souvislosti vypočítává, čeho Madurův režim dosáhl, což dokládá kromě jiného počty vysokoškolských studentů a větším počtem nemocničních lůžek. O náznacích občanské válce, politickém a hlavně hlubokém ekonomickém rozvratu Venezuely ovšem Granma příznačně nepíše.


Gulf News

tisk autor: web

List Gulf News, který vychází v Emirátech, si všímá textu bývalého britského ministra zahraničí Borise Johnsona, podle kterého ženy v nikábu připomínají poštovní schránky, respektive bankovní zloděje. Někdejší šéf ostrovních diplomatů a publicista to uvedl v deníku The Daily Telegraph. Nikáb je tradičním závojem zakrývajícím obličej, ovšem s výjimkou očí, a je obvyklý u žen především v zemích Perského zálivu. Johnsona za jeho slova kritizovala kromě jiných i ostrovní premiérka Theresa Mayová. Arabský deník cituje reakce některých muslimských autorit, které se k Mayové přidali. Johnsonův sloupek se týkal debaty o tom, zda v Evropě povolit zahalování tváře muslimských žen.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1