Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Chrám komunismu, potíže starého soudce a vražedná jóga

Zahraniční tisk: Chrám komunismu, potíže starého soudce a vražedná jóga

Dnes se média zabývají hlavně tím, jak bude vypadat vystoupení Velké Británie z Evropské unie a zklamáním ze schůzky představitelů obou Korejí. Ve Spojených státech zase sledují aféru kolem jmenování nového soudce Nejvyššího soudu, který se prý kdysi měl pokusi znásilnit svoji známou, a v Hongkongu třeba i mimořádně rafinovanou vraždou za pomoci balónu na cvičení jógy.

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times/Kiosko.net

Britský deník The Times se věnuje otázce brexitu, tedy vystoupení Velké Británie z Evropské unie. Právě o něm jednají evropští státníci v rakouském Salzburku. Podle listu je zbytek unie rozdělen v názoru na to, jak odpovědět na návrhy britské premiérky Theresy Mayové týkající se odchodu Británie z EU. Problém je především status Severního Irska. Británie si přeje otevřenou hranici mezi Irskem a Severním Irskem. Pomohlo to totiž ukončit dlouholetý násilný konflikt v Severním Irsku a po uzavření hranic by mohl být obnoven. Jenže EU tvrdí, že v tom případě nemůže být Severní Irsko součástí celního území Velké Británie, což je zase nepřijatelné pro Londýn.

The Straits Times

The Straits TimesThe Straits Timesautor: The Straits Times

Pro asijská média je událostí číslo jedna setkání představitelů obou Korejí, tedy severokorejského diktátora Kim Čong-una a jihokorejského prezidenta Mun Če-ina v severokorejském hlavním městě. Podle singapurského deníku The Straits Times bylo setkání sice vřelé, ale nesplnilo očekávání. Severokorejský vůdce jasně neřekl, co to znamená denuklearizace, ke které se zavázal. Zničení testovacího zařízení raket Sohe a uzavření severokorejského jaderného zařízení v Jongbjonu je podle deníku stále málo a rozhovory o denuklearizaci mezi Spojenými státy a Severní Koreou zamrzly. Nový impuls by prý mohly dostat na zasedání Valného shromáždění OSN příští týden. Mají se tam údajně setkat severokorejský vůdce Kim Čong-un a americký prezident Donald Trump.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post

Koreji se věnuje i hongkongský South China Morning Post, který navíc cituje amerického ministra Mikea Pompea, podle kterého by kompletní denuklearizace Severní Koreje mohla být dokončena v roce 2021. Pompeo se má na jednání Valného shromáždění OSN v New Yorku setkat se svým severokorejským protějškem. Na titulní stranu se ale dostalo také odsouzení malajsijského profesora Khaw Kim Suna za vraždu jeho ženy a dcery. Zabil je oxidem uhelnatým, který napustil do balónu určeného pro cvičení jógy a plyn z něj pak vypustil v jejich automobilu. Khaw Kim Sun dostal v Hongkongu doživotí. Při procesu vyšlo najevo, že se Sun se odcizil své ženě, měl milenky a jeho rodina se celkově dá charakterizovat jako rozvrácená. Záhadou ale zůstává, proč kromě své ženy zabil i svoji dceru.

The Wall Stret Journal

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

Ve Spojených státech je hlavním tématem jmenování soudce Nejvyššího soudu Bretta Kavanaugha. Třiapadesátiletý soudce byl obviněn z pokusu o znásilnění, ke kterému mělo dojít, když mu bylo 15 let. Na opileckém večírku. Americký deník The Wall Stret Journal popisuje politické tahanice o to, kdo kde a kdy by měl celý případ prošetřit a zda se údajná soudcova oběť má objevit na slyšení v americkém Senátu. Republikáni, kteří chtějí Kavanaugha jmenovat, by chtěli, aby se tak stalo do prvního října. Opoziční Demokraté se snaží jeho schválení oddalovat.  

 The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Na Tchajwanu se změnil sto let starý buddhistický chrám v chrám komunismu, uvádí list The New York Times. Ve vesnici Ershui z něj vystěhoval jeho nový vlastník buddhistické mnišky a nastěhoval do něj plakáty komunistických vůdců Si Ťin-pchinga a Mao Ce-tunga. Tvrdí, že sjednocení ostrova s Čínou se blíží a že přijde komunistická armáda. Chrám získal, když se mnišky dostaly do finančních potíží poté, co pro ně dělal přístavek k chrámu. Pak celý objekt koupil v dražbě. Mnišky tvrdí, že zmátl jejich nevzdělanou představenou a ta mu podepsala neexistující dluhy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1