Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Čína stále krade a USA se topí po krk v dluzích

Zahraniční tisk: Čína stále krade a USA se topí po krk v dluzích

V případě soudce nominovaného za člena Nejvyššího soudu USA se objevila další obvinění z jeho nevhodného sexuálního chování, uvádějí americká média. Prezident Donald Trump ale na jeho jmenování trvá. Čína krade americké vynálezy, všímá si také americký tisk. A to systematicky. Amerika se mezitím propadá do obřích dluhů a v Číně otevírají nejdelší most na světě. 

The Wall Street Journal

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

V případu Bretta Kavanaugha, který má být jmenován členem Nejvyššího soudu USA, se objevila už třetí žena, která ho obvinila z nevhodného sexuálního chování, píše americký list The Wall Street Journal. Kavanaugh odmítá všechna obvinění a spor o jeho jmenování se stal bitvou mezi vládnoucími republikány a opozičními demokraty.

The Wall Street Journal v dnešním vydání rovněž popisuje, jakým způsobem Číňané získávají, nebo chcete-li kradou, cizí vynálezy a další duševní vlastnictví amerických firem. Používá k tomu všechny způsoby včetně rozhodnutí čínských soudů, uplácení důležitých lidí ve firmách jmenováním do regulačních orgánů nebo společných podniků.

The Washington Post

The Washington PostThe Washington Postautor: The Washington Post

Problémům kolem jmenování nejvyššího soudce Bretta Kavanaugha se věnuje i další americký tisk včetně deníku The Washington Post. Tyto noviny zdůrazňují, že americký prezident Donald Trump si za návrhem na jmenování Kavanaugha stojí. Dalším tématem je Trumpovo prohlášení na Valném shromáždění OSN, že se Čína pokouší vměšovat do amerických voleb, jeho chvástání se, že zastavil útok syrských vládních sil na povstalce v tamní provincii Idlib a že není třeba spěchat s dohodou o jaderném odzbrojení Severní Koreji.

Gulf News

Gulf NewsGulf Newsautor: Gulf News

Podmínky dělníků stavících v Kataru stadiony pro mistrovství světa ve fotbale v roce 2022 jsou stále špatné, upozorňuje list Gulf News vycházející ve Spojených arabských emirátech. Jeden z hlavních dodavatelů, firma Mercury MENA, jim dluží peníze za odvedenou práci a oni teď bez peněz žijí v Kataru. Katar slíbil zlepšit podmínky dělníků, ale své sliby nesplnil, naznačuje Gulf News s odvoláním na zprávu organizace Amnesty International. Je ovšem třeba poznamenat, že Spojené arabské emiráty se účastní blokády Kataru a tak je kritika Kataru v zemi státním zájmem.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post

Hongkongské noviny South China Morning Post popisují připravovaný nácvik otevření nejdelšího mostu přes moře na světě, který spojí Hongkong, Macao a čínské město Ču-chaj. V čínských poměrech je totiž nutné vše nacvičit, byť most bude otevřen až příští měsíc a není jisté, od kdy po něm budou moci jezdit i nákladní automobily. Stál přes dvě miliardy dolarů a původně měl být dokončen před dvěma lety. „Došlo ale ke zdržením,“ píše South China Morning post způsobeným překročením rozpočtu, technickými problémy a korupcí. Most má více propojit celý region a mezi řádky se lze dočíst, že i posílit vliv pevninské Číny.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

The New York Times se věnují rostoucímu zadlužení americké vlády a upozorňuj, že pokud to takhle půjde dál, vláda bude muset jen na úrocích brzy platit více, než kolik vydává na armádu. Podle tohoto amerického deníku s tím nikdo nic nechce dělat, vláda předstírá, že to nevidí a zastánci omezení zadlužování mlčí. The New York Times varuje před možnými katastrofálními následky a následováním Řecka. Na rozdíl do Řecka jsou ovšem USA důvěryhodným věřitelem a každý jim rád půjčí.

Noviny se na titulní straně také věnují pašování rohů nosorožců a slonoviny z Afriky. Upozorňují na to, že vietnamský organizovaný zločin použil „mezery v právu“ a posílal do Jižní Afriky údajné „lovce“, aby pak prodal rohy jimi zastřelených nosorožců na černém trhu. Jde o stejný model jako ten, na kterém se podíleli před pár lety i Češi. Část Asijců věří v téměř zázračné léčebné účinky rohů nosorožců, které jsou fakticky stejnou hmotou jako třeba nehty a její léčebné účinek na rakovinu, kocovinu i další problémy je zřejmě nulový.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1