ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské „pikle“ proti Trumpovi, polské demonstrace a korupční skandál v Malajsii | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské „pikle“ proti Trumpovi, polské demonstrace a korupční skandál v Malajsii

Kromě koaliční roztržky v Německu nebo předsednictví Rakouska Evropské unii poutá pozornost zahraničních médií například reforma soudnictví započatá ultrakonzervativní vládou Polska, anebo zatčení bývalého premiéra Malajsie, který je obviněn z korupce. Pochopitelně se všechna média věnují také pokračujícímu mistrovství světa ve fotbale. A zatímco třeba Argentinská fotbalová asociace hledá cestu, jak se zbavit neúspěšného trenéra, Brazilci spekulují, jak nejlépe překonat tým Belgie, se kterým se střetnou o postup do semifinále šampionátu v Rusku.

El País

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Pozornost evropských médií poutá koaliční krize v Německu, rakouské předsednictví Evropské unii a polská reforma Nejvyššího soudu. Té se věnuje například španělský El País, který na své první straně referuje o protestech desítek tisíc lidí, kteří s reformou nesouhlasí. „Demonstranti ve Varšavě drželi v úterý kopie polské ústavy na protest proti reformě soudnictví, kterou schválila vláda,“ informuje deník.

Součástí reformy je povinný odchod do důchodu soudců Nejvyššího soudu, kterým je minimálně pětašedesát let – a takových je 27 z 73. A polský prezident Andrzej Duda také potvrdil, že ve středu odchází do penze mimo jiné dosavadní předsedkyně Nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová. A zatímco Evropská komise zahájila tento týden kvůli zákonu o nejvyšším soudu proti Polsku řízení, ultrakonzervativní vláda reformu hájí tím, že v křeslech soudců z části sedí lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.

Frankfurter Allgemeine

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Německý deník referuje o iniciativě Číny, která se v boji proti obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa chce spojit s Evropskou unií. EU ale zatím něco podobného odmítá. Návrhy na spojenectví měly zaznít na několika jednáních v Bruselu, Berlíně a Pekingu s tím, že Čína nabízela více otevřít svůj trh evropskému zboží. V Pekingu začne 16. července dvoudenní summit představitelů EU a Číny, který ale – pokud nenastane průlom – nejspíš pouze potvrdí závazky obou stran vůči stávajícímu multilaterálnímu obchodnímu systému.

Le Monde

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Francouzský Le Monde mimo jiné informuje o zatčení bývalého premiéra Malajsie Najiba Razaka v souvislosti s jeho korupčním skandálem. „Je obviněn z porušení důvěry a podezřelý z přijetí úplatku ve výši 8,9 milionů EUR,“ píše deník a připomíná, že jde o kauzu, která přispěla k jeho politickému pádu. Podle policie Razak vytuneloval státní investiční fond 1MDB. Z fondu prý mělo zmizet neuvěřitelných 4,5 miliardy dolarů. Razak všechna obvinění soustavně odmítá, v minulosti opakovaně uvedl, že miliony na jeho účtech byly dary od Saúdské Arábie. Obdobně argumentoval v souvislosti s původem zabaveného luxusního zboží.

UNO

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Zatímco všude jinde média řeší včerejší osmifinálovou bitvu Anglie s Kolumbií, argentinský deník UNO se vrací k propadáku domácí reprezentace, která skončila už v osmifinále po porážce s Francií. Média v Argentině přitom hovoří o konci Jorgeho Sampaoliho, který byl pod palbou kritiky praktický po celý turnaj. Deník UNO nyní tvrdí, že vedení Argentinského fotbalového sdružení hledá strategii, jak donutit Sampaoliho k rezignaci přesto, že má podepsaný kontrakt až do příštího mundialu, který se uskuteční za čtyři roky v Kataru. „Trenér se drží své pozice, zatímco Argentinská fotbalová asociace chce, aby rezignoval, aniž by musela zaplatit za předčasné ukončení smlouvy částku dvaceti milionů dolarů,“ píše deník.

O Globo

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


To Brazilci mají pochopitelně jiné starosti. A pokud z mistrovství světa ve fotbale již vypadla reprezentace Německa, Argentiny nebo Španělska a Portugalska, jsou to nepochybně právě Brazilci, koho experti pasují na jednoho z favoritů letošního mistrovství. Ve čtvrtfinále přitom Neymara a spol. nečeká zrovna lehký úkol: poradit si budou muset s konsolidovanou obranou Belgie, která navrch předvádí mimořádně efektivní fotbal v ofenzivě. O Globo se proto logicky věnuje tomu, jak obě přednosti Belgičanů překonat. Mimo jiné také upozorňuje na fakt, že je brazilská reprezentace spolu s uruguayskou nejméně vyčerpaným týmem mistrovství.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud