Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské „pikle“ proti Trumpovi, polské demonstrace a korupční skandál v Malajsii

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské „pikle“ proti Trumpovi, polské demonstrace a korupční skandál v Malajsii

Kromě koaliční roztržky v Německu nebo předsednictví Rakouska Evropské unii poutá pozornost zahraničních médií například reforma soudnictví započatá ultrakonzervativní vládou Polska, anebo zatčení bývalého premiéra Malajsie, který je obviněn z korupce. Pochopitelně se všechna média věnují také pokračujícímu mistrovství světa ve fotbale. A zatímco třeba Argentinská fotbalová asociace hledá cestu, jak se zbavit neúspěšného trenéra, Brazilci spekulují, jak nejlépe překonat tým Belgie, se kterým se střetnou o postup do semifinále šampionátu v Rusku.

El País

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Pozornost evropských médií poutá koaliční krize v Německu, rakouské předsednictví Evropské unii a polská reforma Nejvyššího soudu. Té se věnuje například španělský El País, který na své první straně referuje o protestech desítek tisíc lidí, kteří s reformou nesouhlasí. „Demonstranti ve Varšavě drželi v úterý kopie polské ústavy na protest proti reformě soudnictví, kterou schválila vláda,“ informuje deník.

Součástí reformy je povinný odchod do důchodu soudců Nejvyššího soudu, kterým je minimálně pětašedesát let – a takových je 27 z 73. A polský prezident Andrzej Duda také potvrdil, že ve středu odchází do penze mimo jiné dosavadní předsedkyně Nejvyššího soudu Malgorzata Gersdorfová. A zatímco Evropská komise zahájila tento týden kvůli zákonu o nejvyšším soudu proti Polsku řízení, ultrakonzervativní vláda reformu hájí tím, že v křeslech soudců z části sedí lidé poznamenaní mentalitou komunistické éry.

Frankfurter Allgemeine

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Německý deník referuje o iniciativě Číny, která se v boji proti obchodní politice amerického prezidenta Donalda Trumpa chce spojit s Evropskou unií. EU ale zatím něco podobného odmítá. Návrhy na spojenectví měly zaznít na několika jednáních v Bruselu, Berlíně a Pekingu s tím, že Čína nabízela více otevřít svůj trh evropskému zboží. V Pekingu začne 16. července dvoudenní summit představitelů EU a Číny, který ale – pokud nenastane průlom – nejspíš pouze potvrdí závazky obou stran vůči stávajícímu multilaterálnímu obchodnímu systému.

Le Monde

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Francouzský Le Monde mimo jiné informuje o zatčení bývalého premiéra Malajsie Najiba Razaka v souvislosti s jeho korupčním skandálem. „Je obviněn z porušení důvěry a podezřelý z přijetí úplatku ve výši 8,9 milionů EUR,“ píše deník a připomíná, že jde o kauzu, která přispěla k jeho politickému pádu. Podle policie Razak vytuneloval státní investiční fond 1MDB. Z fondu prý mělo zmizet neuvěřitelných 4,5 miliardy dolarů. Razak všechna obvinění soustavně odmítá, v minulosti opakovaně uvedl, že miliony na jeho účtech byly dary od Saúdské Arábie. Obdobně argumentoval v souvislosti s původem zabaveného luxusního zboží.

UNO

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


Zatímco všude jinde média řeší včerejší osmifinálovou bitvu Anglie s Kolumbií, argentinský deník UNO se vrací k propadáku domácí reprezentace, která skončila už v osmifinále po porážce s Francií. Média v Argentině přitom hovoří o konci Jorgeho Sampaoliho, který byl pod palbou kritiky praktický po celý turnaj. Deník UNO nyní tvrdí, že vedení Argentinského fotbalového sdružení hledá strategii, jak donutit Sampaoliho k rezignaci přesto, že má podepsaný kontrakt až do příštího mundialu, který se uskuteční za čtyři roky v Kataru. „Trenér se drží své pozice, zatímco Argentinská fotbalová asociace chce, aby rezignoval, aniž by musela zaplatit za předčasné ukončení smlouvy částku dvaceti milionů dolarů,“ píše deník.

O Globo

zahraniční tiskzahraniční tiskautor: http://en.kiosko.net


To Brazilci mají pochopitelně jiné starosti. A pokud z mistrovství světa ve fotbale již vypadla reprezentace Německa, Argentiny nebo Španělska a Portugalska, jsou to nepochybně právě Brazilci, koho experti pasují na jednoho z favoritů letošního mistrovství. Ve čtvrtfinále přitom Neymara a spol. nečeká zrovna lehký úkol: poradit si budou muset s konsolidovanou obranou Belgie, která navrch předvádí mimořádně efektivní fotbal v ofenzivě. O Globo se proto logicky věnuje tomu, jak obě přednosti Belgičanů překonat. Mimo jiné také upozorňuje na fakt, že je brazilská reprezentace spolu s uruguayskou nejméně vyčerpaným týmem mistrovství.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744