Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské stíhačky pro Kima, boj s fake news a britská premiérka „bez kulí“

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské stíhačky pro Kima, boj s fake news a britská premiérka „bez kulí“

Britský ministr zahraniční varuje premiérku Theresu Mayovou, že pokud se nepochlapí, tak dopadne vyjednávání brexitu pro Spojené království bledě. Peking by mohl vyslat bojové stíhačky jako doprovod pro severokorejského lídra Kim Čong-una na jeho singapurské setkání s Donaldem Trumpem. A v JAR okrádají zloději policisty o pušky přímo na stanicích. Čtěte přehled zahraničního tisku podle výběru INFO.CZ.

South China Morning Post

 

South China Morning Post 8.6.2018autor: South China Morning Post/Kiosko.net

Deník South China Morning Post přináší zprávu o tom, že by Čína mohla hrát speciální roli v setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským lídrem Kim Čong-unem. Konkrétně by měla poslat stíháčky, které doprovodí severokorejský speciál s Kimem skrze čínský vzdušný prostor během cesty na setkání v Singapuru. Deník se přitom odvolováná na jihokorejský armádní zdroj. Peking si podle něj takovým krokem snaží pojistit vliv nad KLDR.

„Pokud Čína poskytne doprovod, může to být přímá zpráva pro alianci mezi Spojenými státy a Jižní Koreou, že Čína silně podporuje Kimův režim,“ popisuje zdroj. Severokorejský lídr je přitom znám svými obavami o osobní bezpečnost, které hraničí s paranoiou. Detaily jeho cesty na úterní setkání tak nejsou známy.


Le Monde

Le Monde 8.6.2018autor: Le Monde/Kiosko.net

Francouzský deník Le Monde informuje o snaze prezidenta Emmanuela Macrona bojovat s takzvanými fake news. Národní shromáždění ve čtvrtek začalo projednávat jeho návrh dvou speciálních zákonů. Jejich cílem je omezit propagandu a zahraniční vliv na sociálních sítích především v době voleb. Macronovu iniciativu podpořili zákonodárci za jeho stranu, opozice ale text kritizuje. Problematická je totiž samotná definice fake news.


The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 8.6.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Britský ministr zahraničí napomíná na titulní straně britského deníku The Daily Telegraph premiérku Theresu Mayovou, že musí ukázat více odvahy (v angličtině přímo „show more guts“) ve vyjednávání o brexitu. Velká Británie by podle něj jinak mohla skončit „zaseknuta na oběžné dráze Evropské unie“. Jedná se o jeho prozatím nejkritičtější slova směrem k vrcholné političce ohledně toho, jak zvládá odchod Británie z EU.

Ministr zahraničí přednesl před sponzory Konzervativní strany, že Spojené království by v praxi mohlo zůstat v celní unii a do velké míry také na jednotném trhu, pokud vláda neukáže více odvahy. Dokonce na to konto zavtípkoval, že kdyby brexit vedl Donald Trump, tak by se vyjednávání mohlo „opravdu někam posunout“.


The Star

The Star 8.6.2018autor: The Star/Kiosko.net

Jihoafrický deník The Star upozorňuje na to, že jsou tamní policejní stanice snadným terčem pro zloděje zbraní. Na nedostačující bezpečnostní opatření ukázala loupež automatické útočné pušky a dvou prázdných zásobníků ze stanice v johannesburské městské části East Rand. Ta nemá žádné bezpečnostní kamery, což jen přiživuje podezření, že o této slabině zloději dopředu věděli. Pro zbraně si údajně přišli ozbrojeni pouze jedním nožem.

Letos už se přitom podle deníku jedná o druhou podobně vyloupenou policejní stanici. V únoru zloději uprchli s deseti střelnými zbraněmi z pobočky na jižním pobřeží Jihoafrické republiky. Během přepadení tehdy ozbrojený gang připravil o život pět policistů a jednoho vojáka ve výslužbě. Parlamentní komise nyní volá po tom, aby byla ochrana policejních stanic posílena.


The New York Times

The New York Times 8.6.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Ruský oligarcha, jeho manželka a luxusní jachta. To jsou „hlavní postavy“ nejdražšího rozvodu, který aktuálně prožívá Velká Británie. Konkrétně jde o případ ruského oligarchy Farchada Achmedova, který vlastní od devadesátých let majetek v Anglii.

Jachta Luna má plavecký bazén, dva heliporty nebo třeba pokoj pro osmnáct hostů. Je tak spíše než obyčejnou lodí plující luxusní vilou. Obstarává ji posádka o padesáti lidech. Celkově se cena lodě šplhá k 500 milionům dolarů.

V současnosti ale nikam nepluje, ale je ukotvena v dubajském přístavu. Představuje totiž „rukojmí“ v dějství, které je nazýváno nejdražším rozvodem v britské historii. Miliardářova žena požádala o rozvod a soud jí v roce 2016 přiřkl odškodnění v hodnotě 646 milionů dolarů. Rus to odmítl s argumentem, že pár už byl dávno rozveden v Rusku. V dubnu pak soudce Achmedovi přikázal, aby své ženě předal právě luxusní jachtu. Podle deníku případ ukazuje ruským oligarchům, kteří hledají útočiště v Británii, že tamní život může mít své nástrahy.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1