Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské stíhačky pro Kima, boj s fake news a britská premiérka „bez kulí“

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské stíhačky pro Kima, boj s fake news a britská premiérka „bez kulí“

Britský ministr zahraniční varuje premiérku Theresu Mayovou, že pokud se nepochlapí, tak dopadne vyjednávání brexitu pro Spojené království bledě. Peking by mohl vyslat bojové stíhačky jako doprovod pro severokorejského lídra Kim Čong-una na jeho singapurské setkání s Donaldem Trumpem. A v JAR okrádají zloději policisty o pušky přímo na stanicích. Čtěte přehled zahraničního tisku podle výběru INFO.CZ.

South China Morning Post

 

South China Morning Post 8.6.2018autor: South China Morning Post/Kiosko.net

Deník South China Morning Post přináší zprávu o tom, že by Čína mohla hrát speciální roli v setkání amerického prezidenta Donalda Trumpa se severokorejským lídrem Kim Čong-unem. Konkrétně by měla poslat stíháčky, které doprovodí severokorejský speciál s Kimem skrze čínský vzdušný prostor během cesty na setkání v Singapuru. Deník se přitom odvolováná na jihokorejský armádní zdroj. Peking si podle něj takovým krokem snaží pojistit vliv nad KLDR.

„Pokud Čína poskytne doprovod, může to být přímá zpráva pro alianci mezi Spojenými státy a Jižní Koreou, že Čína silně podporuje Kimův režim,“ popisuje zdroj. Severokorejský lídr je přitom znám svými obavami o osobní bezpečnost, které hraničí s paranoiou. Detaily jeho cesty na úterní setkání tak nejsou známy.


Le Monde

Le Monde 8.6.2018autor: Le Monde/Kiosko.net

Francouzský deník Le Monde informuje o snaze prezidenta Emmanuela Macrona bojovat s takzvanými fake news. Národní shromáždění ve čtvrtek začalo projednávat jeho návrh dvou speciálních zákonů. Jejich cílem je omezit propagandu a zahraniční vliv na sociálních sítích především v době voleb. Macronovu iniciativu podpořili zákonodárci za jeho stranu, opozice ale text kritizuje. Problematická je totiž samotná definice fake news.


The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 8.6.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Britský ministr zahraničí napomíná na titulní straně britského deníku The Daily Telegraph premiérku Theresu Mayovou, že musí ukázat více odvahy (v angličtině přímo „show more guts“) ve vyjednávání o brexitu. Velká Británie by podle něj jinak mohla skončit „zaseknuta na oběžné dráze Evropské unie“. Jedná se o jeho prozatím nejkritičtější slova směrem k vrcholné političce ohledně toho, jak zvládá odchod Británie z EU.

Ministr zahraničí přednesl před sponzory Konzervativní strany, že Spojené království by v praxi mohlo zůstat v celní unii a do velké míry také na jednotném trhu, pokud vláda neukáže více odvahy. Dokonce na to konto zavtípkoval, že kdyby brexit vedl Donald Trump, tak by se vyjednávání mohlo „opravdu někam posunout“.


The Star

The Star 8.6.2018autor: The Star/Kiosko.net

Jihoafrický deník The Star upozorňuje na to, že jsou tamní policejní stanice snadným terčem pro zloděje zbraní. Na nedostačující bezpečnostní opatření ukázala loupež automatické útočné pušky a dvou prázdných zásobníků ze stanice v johannesburské městské části East Rand. Ta nemá žádné bezpečnostní kamery, což jen přiživuje podezření, že o této slabině zloději dopředu věděli. Pro zbraně si údajně přišli ozbrojeni pouze jedním nožem.

Letos už se přitom podle deníku jedná o druhou podobně vyloupenou policejní stanici. V únoru zloději uprchli s deseti střelnými zbraněmi z pobočky na jižním pobřeží Jihoafrické republiky. Během přepadení tehdy ozbrojený gang připravil o život pět policistů a jednoho vojáka ve výslužbě. Parlamentní komise nyní volá po tom, aby byla ochrana policejních stanic posílena.


The New York Times

The New York Times 8.6.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Ruský oligarcha, jeho manželka a luxusní jachta. To jsou „hlavní postavy“ nejdražšího rozvodu, který aktuálně prožívá Velká Británie. Konkrétně jde o případ ruského oligarchy Farchada Achmedova, který vlastní od devadesátých let majetek v Anglii.

Jachta Luna má plavecký bazén, dva heliporty nebo třeba pokoj pro osmnáct hostů. Je tak spíše než obyčejnou lodí plující luxusní vilou. Obstarává ji posádka o padesáti lidech. Celkově se cena lodě šplhá k 500 milionům dolarů.

V současnosti ale nikam nepluje, ale je ukotvena v dubajském přístavu. Představuje totiž „rukojmí“ v dějství, které je nazýváno nejdražším rozvodem v britské historii. Miliardářova žena požádala o rozvod a soud jí v roce 2016 přiřkl odškodnění v hodnotě 646 milionů dolarů. Rus to odmítl s argumentem, že pár už byl dávno rozveden v Rusku. V dubnu pak soudce Achmedovi přikázal, aby své ženě předal právě luxusní jachtu. Podle deníku případ ukazuje ruským oligarchům, kteří hledají útočiště v Británii, že tamní život může mít své nástrahy.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1