ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské továrny sají zaměstnanecká data, revolucionářská imámka a kalamita v Belgii | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Čínské továrny sají zaměstnanecká data, revolucionářská imámka a kalamita v Belgii

Zaměstnavatelé v Číně se za vehementní podpory vlády rozhodli zjišťovat nálady svých zaměstnanců. Mají k tomu speciální hi-tech vybavení. V Kodani se o transformaci rigidní podoby islámu pokouší první ženská imámka v Dánsku. A Egypt chce přilákat další přímé investory; omezuje možnost pátrat v Rudém moři po zdrojích zemního plynu. Přečtěte si to nejzajímavější ze světového tisku ve stručném přehledu.

The Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net

„Zapomeňte na úniky dat z Facebooku“, nabádá čínský The Morning Post. Tamní vláda totiž podle všeho rozjela projekty, jejichž náplň připomíná žánr sci-fi. Jednotliví zaměstnanci čínské armády, výrobního průmyslu, nebo třeba řidiči vysokorychlostních vlaků, jsou v jejich rámci vybaveni speciální helmou, která má zabudovanou zvláštní technologii. Ta prostřednictvím detektorů mozkových vln "odečítá" jejich aktuální emoční rozpoložení. Podle vedení firmy má jít o způsob, jak v budoucnu skrze monitoring chování zaměstnanců dosáhnout zvýšení pracovního nasazení. Přizpůsobením počtu pracovních pauz by tak šéfové dosáhli snížení zaměstnaneckého stresu. A zatímco vedení továren si prý nemůže efektivitu zařízení vynachválit, kritici se obávají bezprecedentní kontroly nad lidskou osobností a sociálního inženýrství.


De Telegraaf

De TelegraafDe Telegraafautor: Kiosko.net

Husarský kousek se podařil holandské policii, když vypátrala a zatkla pachatele zřejmě největší trezorové loupeže v dějinách Nizozemska. Podle deníku De Telegraaf mají krádež nejspíš na svědomí lidé „zevnitř“, konkrétně dva zaměstnanci bezpečnostní ochrany. Během loupeže, k níž došlo začátkem března v Rabobank v destinaci Oudenbosch, došlo k manipulaci a vypnutí zabezpečovacího poplašného systému banky, která přivedla policii na stopu. Podezřelé chování ochranky zaznamenaly i bezpečnostní kamery. Během loupeže bylo zaznamenáno vniknutí do stovek trezorů, obsahujících pravděpodobně hotovost, zlato a šperky.


Die Welt

Die Weltautor: Kiosko.net

O ženě, která chce vnést revoluci do muslimského náboženství, píše německý Die Welt. Imámka Sherin Khankan je první ženou v Dánsku, která stojí v čele mešity. Khankan, jež pochází ze smíšeného manželství finské matky a syrského otce, se ve svém úsilí soustředí na revizi islámu z hlediska rovných práv a prevence extremismu. Podle předpokladů je její aktivismus trnem v očích mnoha jejím souvěrců především z řad mužských duchovních.


New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Editorial NY Times přináší rezolutní kritiku chystaného omezení armádní služby pro transgender osoby. Prezident Donald Trump informoval o chystaném kroku Pentagonu z březnu letošního roku. Podle plánu by měla být transgender osobám možnost sloužit v armádě povolena jen ve výjimečných případech. Jak ale píše redakce NY Times, Trumpův diskriminační manévr naráží na odpůrce i v samotných řadách armády. Krom jejího vedení se proti předpokladu, že přítomnost transgender osob “narušuje jednotu armády” v uplynulých měsících vyslovily špičky amerického armádního letectva i námořní služby.


al Ahram

Deník Al Ahramautor: Kiosko.net

Egyptská vláda má dost průzkumníků brázdících Rudé moře s cílem nalézt nové zdroje zemního plynu. Ministr pro ropné a minerální zdroje Tariq Mulla oznámil podle egyptského deníku al Ahram svůj záměr zavést globální zákaz pátrání po zdrojích ve vodách Egypta. Během setkání s Americkou obchodní komorou v Káhiře uvedl, že primárním cílem země je přilákat nové přímé investory. Zdůraznil i skutečnost, že během posledních let se zájem zahraničních investorů o jednu z nejvýznamnějších investičních destinací na poli energetiky průběžně zvyšuje, a to zejména po racionalizaci spotřeby paliv a energií.


Le Soir

Le Soirautor: Kiosko.net

Víkend se v mnoha zemích Evropy nesl ve znamení silných bouřek, dešťů a hromobití. Jednu z nejhorších bilancí hlásí Belgie, v jejímž valonském městě Dinant způsobily extrémy počasí rozsáhlé škody. Podle belgického Le Soir přijímala záchranná služba během nedělního odpoledne přes 50 tísňových volání za hodinu. Bouřkové běsnění krom toho trhalo střechy domů a uvolňovalo laviny bahna. V pohotovosti museli být i hasiči: k požárům způsobeným zásahem blesku jich v Belgii vyjíždělo několik desítek.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud