Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Další tlak na Facebook, Hawkingova poslední zpráva lidstvu a strach z Islámského státu

ZAHRANIČNÍ TISK: Další tlak na Facebook, Hawkingova poslední zpráva lidstvu a strach z Islámského státu
 

Dnešní světový tisk se věnuje ničivému hurikánu Michael, který zasáhl Spojené státy. Britský deník Daily Telegraph informuje také o plánu, který by pro Facebook znamenal další finanční náklady. Guardian na titulní straně věnuje prostor poslední práci legendárního vědce Stephena Hawkinga, kterou nyní publikovali jeho kolegové. A v Austrálii se obávají Islámského státu.   

New York Times

New York Times informuje o hurikánu Michael, který je podle deníku jeden z nejsilnějších, který kdy zasáhl kontinentální Spojené státy. Před ničivou bouří muselo opustit své domovy na 375 tisíc lidí. Bouře v současnosti zeslábla na první stupeň intenzity a rychlost větru už nyní dosahuje 145 kilometrů za hodinu. V Georgii, kam bouře směřuje, ale nyní úřady vydaly varování také před tornády.

New York TimesNew York Timesautor: en.kiosko.net/New York Times

Daily Telegraph

Facebook a spolu s ním i další sociální platformy by mohly podle britského plátku platit poplatky, které by pomohly řešit nově vznikající duševní poruchy, ke kterým přispívá právě nadměrné používání sociálních sítí. A to hlavně u mladých lidí a dětí.

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: en.kiosko.net/Daily Telegraph

The Guardian

Britský deník The Guardian na titulní straně otevírá téma černých děr. Konkrétně tedy teorii o tom, co se stane s předměty, které se do černých děr dostanou. Právě na tom totiž pracoval Stephen Hawking těsně před svou smrtí. Práce se zabývá takzvaným informačním paradoxem, které známý vědec zkoumal posledních 40 let svého života. Text Stevena Hawkinga nyní publikovali jeho vědečtí kolegové.

The GuardianThe Guardianautor: en.kiosko.net/The Guardian

The Australian

Australský deník se na titulní straně věnuje obavám z možného růstu takzvaného Islámského státu. Například v Indonésii by se mohlo nacházet až 63 teroristických buněk této organizace, před kterými varoval i indonéský ministr obrany. A je to právě Raymizard Ryacudu, který vyzývá ke zdokonalení informovanosti občanů, kteří by se mohli ocitnout ve smrtelném nebezpečí.

The AustralianThe Australianautor: en.kiosko.net/The Australian

Nezavisimaja Gazeta

Ruský deník zveřejnil na titulní straně pochvalu od zvláštní komise Rady Evropy. Podle deníku komise ocenila rychlost ruského soudnictví, genderovou vyváženost a odbornost soudců. Přesto ale podle zprávy vybídla Rusko ke snížení jejich pravomocí, ty jsou podle ní až příliš rozsáhlé.

 

Nezavisimaja GazetaNezavisimaja Gazetaautor: en.kiosko.net/Nezavisimaja Gazeta

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1