Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Diktátorovy ostatky, policejní doupě neřesti a průšvih s domy v Británii

ZAHRANIČNÍ TISK: Diktátorovy ostatky, policejní doupě neřesti a průšvih s domy v Británii
 

Ostatky „posledního fašistického diktátora“ Francisca Franca budou vyzvednuty z obřího památníku u Madridu. Rozhodnul o tom v emotivním jednání španělský parlament, podle něhož by tak neměl být diktátor pohřbený na stejném místě jako jeho oběti. Jaké další zprávy přináší v pátek světový tisk na svých titulních stránkách? 

Daily Telegraph

 

Daily TelegraphDaily Telegraphautor: http://en.kiosko.net/ / Daily Telegraph

Australský ministr školství Dan Tehan podpořil učitele, kteří bojují proti používání mobilních telefonů během školních hodin. Tehan v prvním velkém rozhovoru od svého jmenování uvedl, že se mu opatření zabavovat mobily před hodinou zdá velmi rozumné a že je třeba zajistit, aby se děti místo esemeskování učily.

Minulý měsíc jmenovaný ministr školství v rozhovoru rovněž uvedl, že plánuje implementovat plán přiřazování identifikačních čísel všem studentům. Pomocí nich by bylo možné sledovat jejich pokrok při zvládání učiva, uvedl ministr školství pro australský deník Daily Telegraph.

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times / http://en.kiosko.net/

V případě takzvaného tvrdého brexitu mohou klesnout ceny britských nemovitostí v průběhu tří let až o 35 procent, varuje podle listu Times guvernér britské centrální banky Mark Carney s tím, že by rychle rostoucí úrokové sazby u hypoték způsobily významný otřes na realitním trhu.

Paradoxně, největší dopad by měl pokles cen nemovitostí na nejstarší populaci – tedy ty, kteří v referendu hlasovali pro opuštění Evropské unie. Kvůli předpokládaným rostoucím úrokovým sazbám u hypotečních úvěrů by však byla otřesem zasažena i mladá generace.

El País

El PaisEl Paisautor: El Pais / http://en.kiosko.net/

Španělský parlament schválil exhumaci ostatků diktátora Francisca Franca. Ten je nyní pohřbený společně s tisíci oběťmi občanské války v památníku v Údolí padlých kousek od hlavního města Madridu.

Hlasování bylo velmi polarizované a nakonec návrh prošel jen o pár hlasů. „Nebude ani spravedlnost, ani klid ani jednota, dokud budou Frankovy ostatky pohřbeny na stejném místě jako oběti," uvedla před hlasováním vicepremiérka Carmen Calvová.

New York Times

New York TimesNew York Timesautor: NY Times / http://en.kiosko.net/

Skandál jako vystřižený z období 50. let. To je newyorská kauza bývalého policejního detektiva, který společně s několika aktivními policisty provozoval v centru New Yorku nevěstinec a ilegální sázkové doupě. Gang, který si během posledního roku přišel na dva miliony dolarů, nyní pozatýkali policisté.

Do skandálu bylo zapojeno minimálně sedm aktivních policistů, dva z nich dokonce v nevěstinci pořádali rozlučky se svobodou. Kromě nich bylo zadrženo i 26 dalších civilistů, po dalších 13 policisté stále pátrají.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1