Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Dočasný mír v Jemenu, umělé vaječníky pro onkologické pacientky

ZAHRANIČNÍ TISK: Dočasný mír v Jemenu, umělé vaječníky pro onkologické pacientky

Světový tisk neřeší na předních stránkách pouze pokračující fotbalové mistrovství, ale nabízí i řadu dalších témat. Tehran Times informují o pozastavení bojů u jemenského letiště Hudajdá. Italský list La Reppublica přinesl zprávu o včerejším projevu populisty Salviniho o koalici evropských pravicových stran pro volby do europarlamentu. Lékaři v Dánsku vyvinuli umělý vaječník, který dává naději ženám, které nemohou mít děti.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter Allgemeine ZeitungFrankfurter Allgemeine Zeitungautor: Kiosko.net

Německý deník informuje o možné rezignaci německého ministra vnitra a šéfa CSU Horsta Seehofera. S Angelou Merkelovou, která stojí v čele CDU, se rozcházejí v názoru na migraci. To znemožňuje fungování vládní koalice. Seehofer uvedl, že z toho důvodu uvažuje o rezignaci a definitivně rozhodnout se chce dnes po schůzce s Merkelovou. Pokud k tomu dojde, lze následující vývoj zatím ztěží předpokládat. Ve hře je možnost, že CSU dosadí na místo Seehofera jiného straníka, ale je také možné, že kvůli rozporům opustí vyjednávání o koalici, čímž prohloubí německou vládní krizi.

Tehran Times

Tehran TimesTehran Timesautor: Kiosko.net

Íránský deník přináší informace o vývoji konfliktu u jemenského letiště Hudajdá. Jednotky koalice pod velením Saúdské Arábie pozastaví proti letištnímu komplexu útok. Na twitteru to oznámil ministr zahraničí Spojených arabských emirátů Anvar Karkáš. Zastavení konfliktu má dle jeho slov poskytnout prostor konvoji OSN, který se snaží spor vyřešit diplomatickou cestou. Koalice zahájila boj o přístav Hudajdá na začátku června i přes varovaní, že tak dojde k výraznému zhoršení humanitární situace v zemi. Území je totiž klíčovým bodem, díky kterému povstalci dostávají zásoby, ale také místem, skrze které proudí do Jemenu humanitární pomoc. Podle OSN je na pokraji vyhladovění po čtyři roky trvajícím konfliktu asi osm milionů Jemenců.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americké The New York Times přinášejí zprávu o nedělním výroku poradce amerického prezidenta Johna R. Boltona, podle kterého by k absolutnímu jadernému odzbrojení Severní Koreji mělo dojít do roka. Toto tvrzení bezpečnostního poradce je nicméně v rozporu s tím, co americkému Kongresu prezentuje ministr zahraničí Mike Pompeo, který má střízlivější odhady. Boltonův výrok navíc zazněl jen několik dnů před další Pompeovou návštěvou KLDR, kde dochází k jednáním o podrobnostech odzbrojení, ke kterému se severokorejský vůdce Kim Čong-un zavázal na summitu s americkým prezidentem Donaldem Trumpem minulý měsíc. Bolton patří ke skeptikům partnerství s KLDR a uvedl, že Severní Korea zatím nepodnikla žádný konkrétní krok, kterým by stvrdila svůj závazek.

La Reppublica

La ReppublicaLa Reppublicaautor: Kiosko.net

Italský deník informuje o včerejším shromáždění podporovatelů protiimigrační strany Liga. Předseda Matteo Salvini uvedl, že předpokládá, že jeho strana vydrží v čele země dalších 30 let. Vyjádřil také přesvědčení, že ve volbách do Evropského parlamentu by mohla příští rok zvítězit koalice evropských populistických stran. „Volby do europarlamentu budou referendem, ve kterém budou obyvatelé volit mezi evropskými elitami - které zastupují banky, imigraci a nejistotu zaměstnání - a mezi Evropou národů a práce. Naším plánem je vytvořit mezinárodní alianci populistických stran," uvedl na shromáždění Salvini. Jeho Liga už nyní úzce spolupracuje s francouzskou krajní pravicí, kterou zastupuje Marine Le Penová, a s pravicovou populistickou stranou v Německu AfD.

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: Kiosko.net

Britský list přináší zprávu o možném průlomu v následné péči o onkologické pacientky. Lékaři v dánské Kodani poprvé vyvinuli umělý vaječník z lidských buněk. Dle testů dovede dodaná vajíčka udržet naživu až několik týdnů. Nový objev dává naději ženám, které o vaječníky přišly, nebo jim agresivní léčba trvale znemožnila mít vlastní děti. Umělý vaječník prý bude vhodný i pro pacientky, které procházejí časnou menopauzou. Někteří lékaři tvrdí, že může jít dokonce o způsob, jak ženskou plodnost protáhnout na téměř neomezeně dlouhou dobu.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744