Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Dopadení vraha malého chlapce po 20 letech a vypečení zloději v Británii

ZAHRANIČNÍ TISK: Dopadení vraha malého chlapce po 20 letech a vypečení zloději v Británii
 

Španělská policie po 20 letech dopadla hlavního podezřelého v případu zavražděného chlapce z Nizozemska. Jos Brech byl zadržen ve Španělsku poté, co policie dostala tip od veřejnosti. Co dalšího v pondělí píší světové deníky na svých titulních stránkách?

The Times

The Timesautor: The Times / http://en.kiosko.net/

Velká Británie se potýká s „nájezdem“ gangů z Jižní Ameriky, píší britské Timesy na titulní straně. Noviny tvrdí, že se Britské ostrovy staly cílem zlodějské turistiky jihoamerických zlodějů, kteří se zaměřují na vykrádání rodinných domů v okolí Londýna. Policie sice za poslední dva roky dopadla 75 lidí, šlo však o takzvané pěšáky a vedení gangu stále uniká. 

Skupina zlodějů se zaměřuje na vykrádání domů na londýnských předměstích, odkud bere starožitnosti či drahé šperky. Během jedné takové vykrádačky si zloději přijdou až na statisíce liber, celkem způsobili škodu za několik milionů. Předměty, které z domů odcizí, často posílají zpět do země svého původu, doplňují Timesy.  


De Telegraaf

De Telegraafautor: http://en.kiosko.net/ / De Telegraaf

Španělská policie dopadla Jose Brecha, hlavního podezřelého v případu dvacet let staré vraždy nizozemského chlapce Nickyho Verstappena. Na své titulní straně to píše nizozemský deník De Telegraaf, podle něhož je Brech nyní v cele ve Španělsku a čeká na vydání do Nizozemska.

Brech byl zadržen poté, co nizozemská policie v posledních týdnech uskutečnila jednu z největších akcí na testování DNA v zemi. V jejím rámci posoudila vzorky více než 20 tisíc mužů. Díky výsledkům se zjistilo, že Brechova DNA se shoduje s DNA domnělého vraha na chlapcově oděvu. Policie následně v médiích zveřejnila Brechovu fotografii a poté ho ve Španělsku poznal náhodný svědek.

 


Teheran Times

Teheran Timesautor: http://en.kiosko.net/ / Teheran Times

Íránský parlament odvolal ministra ekonomiky země Massouda Karbasiana, informuje v pondělí deník Teheran Times. Zákonodárci tak poměrem hlasů 137 ku 121 rozhodli o tom, že ministr bude sesazen kvůli rychlému oslabování národní měny, růstu cen a vysoké míře nezaměstnanosti.

Deník již nicméně nepíše o tom, že poté, co byl ministr odvolán, v parlamentu došlo mezi jeho příznivci a odpůrci k fyzickým potyčkám. Sesazení Karbasiana je další významnou změnou ve vedení země, na počátku srpna byl odvolán ministr práce Ali Rabiei a v červenci došlo k výměně guvernéra íránské centrální banky.


New York Times

New York Timesautor: http://en.kiosko.net/ / New York Times

Scénárista, dramatik a jedna z ústředních postav Broadwaye Neil Simon v neděli zemřel ve věku 91 let, píše na své titulní straně deník New York Times. Simon byl laureátem Pulitzerovy ceny a během života získal čtyři neproměněné nominace na Oscara.

Simon je autorem scénářů k filmům Zajatec 2. Avenue, Vražda na večeři či Dobyvatel Srdcí, z divadelních her napsal například dramata Podivný pár, Vstupte! či Ztraceno navěky.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232