Zahraniční tisk: Dozvuky úderu v Sýrii, znásilnění dívky v Indii a korupce na africký způsob | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Dozvuky úderu v Sýrii, znásilnění dívky v Indii a korupce na africký způsob

Zahraniční tisk: Dozvuky úderu v Sýrii, znásilnění dívky v Indii a korupce na africký způsob

Dnešní zahraniční tisk se věnuje hlavně dozvukům útoku na Sýrii. Zatímco Britové se bojí, že na ně kvůli tomu zaútočí ruští hackeři, Němci přemýšlejí, jak teď jednat s Putinem. V Indii zase tisk konstatuje, že země už není bezpečná pro ženy a děti a rozebírá znásilnění holčičky, na kterém se podíleli policisté. A list The New York Times píše o obří korupci v Jižní Africe.

Financial Times

FTautor: Financial Times/Kisko.net

Dnešní Financial Times se kromě dění kolem Sýrie věnují také otázce, proč zpomalila ekonomika eurozóny. Dokonce i rychlost německého ekonomického růstu rapidně zpomalila. Nikdo přesně neví proč. Vysvětlení jsou třeba epidemie chřipky, špatné počasí či dlouhá jednání o sestavení koaliční vlády v Německu. Podle FT je příčinnou ale spíše změna politiky Evropské centrální banky a problémy se zásobováním.


Haaretz

Haaretzautor: Haaretz/Kiosko.net

Deník Haarezt rozebírá americký útok na Sýrii a mimo jiné zdůrazňuje, že podle Donalda Trumpa je syrský prezident ještě daleko od vítězství v syrské občanské válce a že se nikdo nezastane Izraele v jeho akcích proti vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii. U domácího dění pak zmiňuje případ matky, která zřejmě utopila své dvouměsíční dítě v hotelovém bazénu. Prý ji to nařídil Bůh. Podle deníku je zřejmě psychicky nemocná.


The Wall Street Journal

WSJautor: WSJ/Kiosko.net

Sobotní The Wall Street Journal rozebírá případ dívek unesených v Nigérii islamistickou skupinou Boko Haram, které se v USA dostaly do druhého vězení. Nigerijský podnikatel je tam nalákal na studium a zároveň využil jejich příběhu, který museli neustále opakovat, k vybírání peněz. Hrozil jim, že pokud se vrátí do Nigérie, něco se jim stane. Dnešní vydání pak zmiňuje, že americký prezident Donald Trump vybíral při útoku na Sýrii ze tří možností a jedna z nich byla i útok na ruskou protileteckou a protiraketovou obranu v této zemi a také na íránské základny. Nakonec ale zvolil omezený úder jen na syrské cíle. Proti rozsáhlejšímu úderu byl ministr obrany James Mattis.


South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post/Kiosko.net

Hongkongský South China Morning Post popisuje trable velkých rodin z etnických menšin při stěhování do obecního bytu. Byty jsou v Hongkongu příliš malé, než aby pojaly například celou rozvětvenou pákistánskou rodinu. Zaobírá se také tím, jak odlišná je současná obchodní válka mezi USA a Čínou od podobného konfliktu mezi USA a Japonskem v osmdesátých letech minulého století. Čína je větší, silnější a je státněkapitalistickou ekonomikou.


Tehran Times

Teheran TimesTeheran Timesautor: Teheran Times/Kiosko.net

Íránský Tehran Times se věnuje rozsáhle útokům v Sýrii a tomu, jak byly „nezákonné“ a „podporují teroristy“. Zajímavý je velký prostor věnovaný varování německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera před vzájemným odcizením Západa a Ruska a nutnosti vzájemného dialogu. Současný íránský režim i opozice vždy inklinovaly k Německu jako vzoru pragmatického a funkčního státu a Rusko je spojencem Teheránu.


Hindustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: Hindustan Times/Kiosko.net

Indické noviny Hindustan Times se věnují stejně jako zbylý indický tisk momentálně největšímu skandálu v Indii. Hromadnému znásilnění osmileté dívky, na kterém se podíleli i policisté. Politici vládní hinduistické strany BJP projevili sympatie k obviněným, protože dívka byla muslimka. To vyvolalo protesty v celé Indii.


The New York Times

New York TimesNew York Timesautor: New York Times/Kiosko.net

The New York Times se věnují na titulní straně mimo jiné obří korupci v Jižní Africe. Programy na pomoc chudým černochům většinou sloužily jen k obohacení politiků z vládnoucí strany ANC, nic se nezměnilo ani se změnou prezidenta.


Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter AllgemaineFrankfurter Allgemaineautor: Frankfurter Allgemaine/Kiosko.net

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung se také věnuje Sýrii, ale v komentáři z hlediska německé politiky. Americký útok v Sýrii byl podle něj i vzkazem ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, že Západ bude postupovat tvrdě. Byl to Putin, kdo zachránil syrského prezidenta Bašára Asada a kdo mu prý umožňuje vyrábět chemické zbraně. Německá politika vůči Rusku je podle komentáře docela vstřícná, ale pokud Putin neprojeví alespoň trochu dobré vůle, odcizení Ruska i s Německem bude pokračovat.


Daily Mail

Daily MailDaily Mailautor: Daily Mail/Kiosko.ne

Podle britského deníku Daily Mail se Velká Británie obává toho, že jako reakci na útok na svého spojence Sýrii Rusko zaútočí na Velkou Británii. Kyberneticky. Na banky, zásobování vodou i zařízení nemocnic. Londýn je ale prý připraven.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.