Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Dozvuky úderu v Sýrii, znásilnění dívky v Indii a korupce na africký způsob

Zahraniční tisk: Dozvuky úderu v Sýrii, znásilnění dívky v Indii a korupce na africký způsob

Dnešní zahraniční tisk se věnuje hlavně dozvukům útoku na Sýrii. Zatímco Britové se bojí, že na ně kvůli tomu zaútočí ruští hackeři, Němci přemýšlejí, jak teď jednat s Putinem. V Indii zase tisk konstatuje, že země už není bezpečná pro ženy a děti a rozebírá znásilnění holčičky, na kterém se podíleli policisté. A list The New York Times píše o obří korupci v Jižní Africe.

Financial Times

FTautor: Financial Times/Kisko.net

Dnešní Financial Times se kromě dění kolem Sýrie věnují také otázce, proč zpomalila ekonomika eurozóny. Dokonce i rychlost německého ekonomického růstu rapidně zpomalila. Nikdo přesně neví proč. Vysvětlení jsou třeba epidemie chřipky, špatné počasí či dlouhá jednání o sestavení koaliční vlády v Německu. Podle FT je příčinnou ale spíše změna politiky Evropské centrální banky a problémy se zásobováním.


Haaretz

Haaretzautor: Haaretz/Kiosko.net

Deník Haarezt rozebírá americký útok na Sýrii a mimo jiné zdůrazňuje, že podle Donalda Trumpa je syrský prezident ještě daleko od vítězství v syrské občanské válce a že se nikdo nezastane Izraele v jeho akcích proti vojenské přítomnosti Íránu v Sýrii. U domácího dění pak zmiňuje případ matky, která zřejmě utopila své dvouměsíční dítě v hotelovém bazénu. Prý ji to nařídil Bůh. Podle deníku je zřejmě psychicky nemocná.


The Wall Street Journal

WSJautor: WSJ/Kiosko.net

Sobotní The Wall Street Journal rozebírá případ dívek unesených v Nigérii islamistickou skupinou Boko Haram, které se v USA dostaly do druhého vězení. Nigerijský podnikatel je tam nalákal na studium a zároveň využil jejich příběhu, který museli neustále opakovat, k vybírání peněz. Hrozil jim, že pokud se vrátí do Nigérie, něco se jim stane. Dnešní vydání pak zmiňuje, že americký prezident Donald Trump vybíral při útoku na Sýrii ze tří možností a jedna z nich byla i útok na ruskou protileteckou a protiraketovou obranu v této zemi a také na íránské základny. Nakonec ale zvolil omezený úder jen na syrské cíle. Proti rozsáhlejšímu úderu byl ministr obrany James Mattis.


South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post/Kiosko.net

Hongkongský South China Morning Post popisuje trable velkých rodin z etnických menšin při stěhování do obecního bytu. Byty jsou v Hongkongu příliš malé, než aby pojaly například celou rozvětvenou pákistánskou rodinu. Zaobírá se také tím, jak odlišná je současná obchodní válka mezi USA a Čínou od podobného konfliktu mezi USA a Japonskem v osmdesátých letech minulého století. Čína je větší, silnější a je státněkapitalistickou ekonomikou.


Tehran Times

Teheran TimesTeheran Timesautor: Teheran Times/Kiosko.net

Íránský Tehran Times se věnuje rozsáhle útokům v Sýrii a tomu, jak byly „nezákonné“ a „podporují teroristy“. Zajímavý je velký prostor věnovaný varování německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera před vzájemným odcizením Západa a Ruska a nutnosti vzájemného dialogu. Současný íránský režim i opozice vždy inklinovaly k Německu jako vzoru pragmatického a funkčního státu a Rusko je spojencem Teheránu.


Hindustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: Hindustan Times/Kiosko.net

Indické noviny Hindustan Times se věnují stejně jako zbylý indický tisk momentálně největšímu skandálu v Indii. Hromadnému znásilnění osmileté dívky, na kterém se podíleli i policisté. Politici vládní hinduistické strany BJP projevili sympatie k obviněným, protože dívka byla muslimka. To vyvolalo protesty v celé Indii.


The New York Times

New York TimesNew York Timesautor: New York Times/Kiosko.net

The New York Times se věnují na titulní straně mimo jiné obří korupci v Jižní Africe. Programy na pomoc chudým černochům většinou sloužily jen k obohacení politiků z vládnoucí strany ANC, nic se nezměnilo ani se změnou prezidenta.


Frankfurter Allgemeine Zeitung

Frankfurter AllgemaineFrankfurter Allgemaineautor: Frankfurter Allgemaine/Kiosko.net

Německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung se také věnuje Sýrii, ale v komentáři z hlediska německé politiky. Americký útok v Sýrii byl podle něj i vzkazem ruskému prezidentu Vladimiru Putinovi, že Západ bude postupovat tvrdě. Byl to Putin, kdo zachránil syrského prezidenta Bašára Asada a kdo mu prý umožňuje vyrábět chemické zbraně. Německá politika vůči Rusku je podle komentáře docela vstřícná, ale pokud Putin neprojeví alespoň trochu dobré vůle, odcizení Ruska i s Německem bude pokračovat.


Daily Mail

Daily MailDaily Mailautor: Daily Mail/Kiosko.ne

Podle britského deníku Daily Mail se Velká Británie obává toho, že jako reakci na útok na svého spojence Sýrii Rusko zaútočí na Velkou Británii. Kyberneticky. Na banky, zásobování vodou i zařízení nemocnic. Londýn je ale prý připraven.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1