Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Ekonomická krize na obzoru, Austrálie řeší po 36 letech záhadné zmizení

ZAHRANIČNÍ TISK: Ekonomická krize na obzoru, Austrálie řeší po 36 letech záhadné zmizení

Bývalý britský ministerský předseda Gordon Brown varuje v rozsáhlém rozhovoru pro The Guardian před blížící se ekonomickou krizí. Německý Die Welt nabízí reportáž ze syrského Idlibu, kde je podle Spojených národů kritická situace. A v Austrálii po 36 letech otevřeli záhadný případ zmizení ženy, kterou možná ve skutečnosti zabil vlastní manžel, známá rugbyová hvězda.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník informuje o postupu proti silám samozvaného Islámského státu (IS). Ten postupně ztratil většinu svých území a ovládá nyní 1 % z původní rozlohy v Sýrii a Iráku. Na tomto místě ale islamisté vybudovali tunely, kterými se dostávají i mimo IS kontrolované území a pokládají u cest nálože. Podle analytiků si také na ústupové cestě zařídili řadu skrýší, ukryli zbraně a do písku zahrabali peníze. Využívají také toho, že v podzemí je nemohou detekovat monitorovací letouny spojenců. Podle odhadu žije na území ovládaném IS asi 60 tisíc lidí, což je ovšem počet včetně civilistů.

Iran Daily

Iran DailyIran Dailyautor: Kiosko.net

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem pokračuje. Situace se vyhrotila poté, co USA v květnu odstoupily od jaderné dohody. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu na jednání kabinetu uvedl, že Spojené státy procházejí jedním z nejhorších období ve své historii jak v domácí, tak v zahraniční politice. „Washington rychle ztrácí politické spojence a tradiční partneři se od země veřejně distancují,“ řekl Rouhani. Americký prezident Trump představil v srpnu první vlnu sankcí vůči Íránu. Další by měla následovat pravděpodobně v listopadu.

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: Kiosko.net

Britský list varuje před příchodem ekonomické krize. V rozsáhlém rozhovoru upozorňuje bývalý ministerský předseda Gordon Brown, že situace z přelomu let 2008 a 2009 by se mohla brzo opět opakovat. Po dekádě stability se podle Browna ekonomika nyní dostává do zranitelnější fáze a problémy, které vedly k jejímu pádu před 10 lety, zůstávají podle něj nedořešené. Že se schyluje k podobnému scénáři, prý potvrzuje řada důkazů, které ale dnešní státy, které se orientují spíše jen na národní politiku, přehlížejí.

Die Welt

Die WeltDie Weltautor: Kiosko.net

Německé noviny přináší reportáž ze syrského Idlibu, kde stále zuří boje. V místě dochází potraviny a lidé nemají potřebné vybavení, proto se před plynovými útoky musí chránit například provizorními maskami vyrobenými z plastové láhve a plechovky, které by jim v případě nouze pravděpodobně příliš nepomohly. Organizace spojených národů se obává humanitární katastrofy, která může oblast postihnout.

The Australian

The AustralianThe Australianautor: Kiosko.net

Australský deník přináší zprávu o nových informacích v případu záhadného zmizení ženy v roce 1982. Lyn Dawsonová se ztratila náhle a nedala o sobě žádnou zprávu rodině ani manželovi Chrisu Dawsonovi, který je bývalou rugbyovou hvězdou. Po 36 letech vychází najevo, že Dawson svou ženu pravděpodobně týral a vyhrožoval ji a v osudovém roce 1982 se chtěl rozvést, aby ji mohl vyměnit za mladší milenku, což také téměř ihned po jejím zmizení udělal. Policie nyní pátrá po důkazech v Dawsonově domě a také na zahradě, kde provádí rozsáhlé výkopy. Rodina zmizelé doufá, že se téměř po čtyřech desetiletích dozví pravdu a bude moci pochovat její tělo.


 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1