ZAHRANIČNÍ TISK: Ekonomická krize na obzoru, Austrálie řeší po 36 letech záhadné zmizení | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Ekonomická krize na obzoru, Austrálie řeší po 36 letech záhadné zmizení

Bývalý britský ministerský předseda Gordon Brown varuje v rozsáhlém rozhovoru pro The Guardian před blížící se ekonomickou krizí. Německý Die Welt nabízí reportáž ze syrského Idlibu, kde je podle Spojených národů kritická situace. A v Austrálii po 36 letech otevřeli záhadný případ zmizení ženy, kterou možná ve skutečnosti zabil vlastní manžel, známá rugbyová hvězda.

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: Kiosko.net

Americký deník informuje o postupu proti silám samozvaného Islámského státu (IS). Ten postupně ztratil většinu svých území a ovládá nyní 1 % z původní rozlohy v Sýrii a Iráku. Na tomto místě ale islamisté vybudovali tunely, kterými se dostávají i mimo IS kontrolované území a pokládají u cest nálože. Podle analytiků si také na ústupové cestě zařídili řadu skrýší, ukryli zbraně a do písku zahrabali peníze. Využívají také toho, že v podzemí je nemohou detekovat monitorovací letouny spojenců. Podle odhadu žije na území ovládaném IS asi 60 tisíc lidí, což je ovšem počet včetně civilistů.

Iran Daily

Iran DailyIran Dailyautor: Kiosko.net

Napětí mezi Spojenými státy a Íránem pokračuje. Situace se vyhrotila poté, co USA v květnu odstoupily od jaderné dohody. Íránský prezident Hasan Rúhání ve středu na jednání kabinetu uvedl, že Spojené státy procházejí jedním z nejhorších období ve své historii jak v domácí, tak v zahraniční politice. „Washington rychle ztrácí politické spojence a tradiční partneři se od země veřejně distancují,“ řekl Rouhani. Americký prezident Trump představil v srpnu první vlnu sankcí vůči Íránu. Další by měla následovat pravděpodobně v listopadu.

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: Kiosko.net

Britský list varuje před příchodem ekonomické krize. V rozsáhlém rozhovoru upozorňuje bývalý ministerský předseda Gordon Brown, že situace z přelomu let 2008 a 2009 by se mohla brzo opět opakovat. Po dekádě stability se podle Browna ekonomika nyní dostává do zranitelnější fáze a problémy, které vedly k jejímu pádu před 10 lety, zůstávají podle něj nedořešené. Že se schyluje k podobnému scénáři, prý potvrzuje řada důkazů, které ale dnešní státy, které se orientují spíše jen na národní politiku, přehlížejí.

Die Welt

Die WeltDie Weltautor: Kiosko.net

Německé noviny přináší reportáž ze syrského Idlibu, kde stále zuří boje. V místě dochází potraviny a lidé nemají potřebné vybavení, proto se před plynovými útoky musí chránit například provizorními maskami vyrobenými z plastové láhve a plechovky, které by jim v případě nouze pravděpodobně příliš nepomohly. Organizace spojených národů se obává humanitární katastrofy, která může oblast postihnout.

The Australian

The AustralianThe Australianautor: Kiosko.net

Australský deník přináší zprávu o nových informacích v případu záhadného zmizení ženy v roce 1982. Lyn Dawsonová se ztratila náhle a nedala o sobě žádnou zprávu rodině ani manželovi Chrisu Dawsonovi, který je bývalou rugbyovou hvězdou. Po 36 letech vychází najevo, že Dawson svou ženu pravděpodobně týral a vyhrožoval ji a v osudovém roce 1982 se chtěl rozvést, aby ji mohl vyměnit za mladší milenku, což také téměř ihned po jejím zmizení udělal. Policie nyní pátrá po důkazech v Dawsonově domě a také na zahradě, kde provádí rozsáhlé výkopy. Rodina zmizelé doufá, že se téměř po čtyřech desetiletích dozví pravdu a bude moci pochovat její tělo.


 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud