Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Evropa potřebuje armádu a Mayová chystá tajnou dohodu o brexitu

ZAHRANIČNÍ TISK: Evropa potřebuje armádu a Mayová chystá tajnou dohodu o brexitu

Bez opravdové evropské armády se nám nepodaří uchránit evropanství. Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl na adresu společné obrany starého kontinentu jedny ze svých nejsilnějších slov během oslav konce první světové války. Britští školáci jsou čím dál častěji oběťmi útoku nožem. Školy by proto měly změnit dobu provozu. A krajní pravice miluje tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa. O čem dnes píší světová média? Čtěte přehled zahraničního tisku na INFO.CZ.

The Times

The Times 7.11.2018The Times 7.11.2018autor: The Times/Kiosko.net

Starý kontinent potřebuje „opravdovou evropskou armádu“, která by ho ochránila před nebezpečím pocházejícím z Ruska nebo Číny, ale také před následky americké zahraniční politiky. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron během návštěvy bojiště první světové války ve Verdunu. Použil přitom zatím nejsilnější slova během svého volání po nezávislém ochranném systému.

„Nebudeme chránit evropanství, dokud se nerozhodneme mít opravdovou evropskou armádu,“ cituje prezidentova slova britský deník The Times. V neděli by se měl Macron setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským protějškem Vladimirem Putinem na oslavách konce války.

The Guardian

The Guardian 7.11.2018The Guardian 7.11.2018autor: The Guardian/Kiosko.net

Britští lékaři vyzývají ke změně času, kdy se v zemi odpoledne zavírají školy. Pomůže to podle nich v boji proti útokům nožem, kterých stále přibývá, informuje dnešní vydání deníku The Guardian. Počet obětí podobných napadení stále roste, čím dál větší část z nich přitom tvoří děti. Podle aktuálního průzkumu z let 2004 až 2014 se průměrný věk oběti útoku nožem snížil na pouhých osmnáct let.

Největší riziko přitom mladistvým pod šestnáct let hrozí mezi čtvrtou a šestou hodinou odpolední. Téměř polovina z této skupiny obětí byla pobodána po cestě ze školy na místech, kde se mladí obvykle sdružují. Odborníci tak vyzývají k úpravě otevírací doby školy, na rizikových místech by se podle nich také mělo pohybovat více policejních hlídek.

The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 7.11.2018The Daily Telegraph 7.11.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Britská premiérka Theresa Mayová plánovala za zády svého kabinetu dohodu o podobě brexitu, píše se na dnešní titulní straně deníku The Daily Telegraph. Důkazem má být dokument, který unikl do médií. V něm je popsán plán, jak dohodu „prodat“ veřejnosti. Třítýdenní strategie, která má předcházet hlasování v parlamentu, obsahuje každodenní „tématická“ oznámení, veřejné vystoupení premiérky Mayové nebo televizní rozhovor. Podle BBC to vypadá, že text byl napsán v minulém týdnu. O návrhu by se podle něj mělo hlasovat 27. listopadu. Ministři se zlobí, že Mayová, která chce dosáhnout dohody před Vánoci, zbytečně spěchá do finálního ujednání s Bruselem.

Le Figaro

Le Figaro 7.11.2018Le Figaro 7.11.2018autor: Le Figaro/Kiosko.net

Prezident Emmanuel Macron čelí novému hněvu ze strany Francouzů. Může za něj vysoká cena nafty. Z ní viní místní obyvatelé daňovou politiku francouzského prezidenta. Podle francouzského deníku Le Figaro se prezidentovi Macronovi zatím příliš nedaří debatu, která je plná polopravdivých tvrzení, uklidnit. Na sociálních sítích se zatím šíří výzva k zablokování silnic 17. listopadu na protest proti vysokým cenám paliva.

The New York Times

The New York Times 7.11.2018The New York Times 7.11.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Krajní pravice miluje tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, píše se na titulní straně dnešního mezinárodního vydání deníku The New York Times. Extremistické internetové skupiny s radostí šíří politikova vyjádření, která dostávají do popředí jejich názory, jež byly ještě nedávno na okraji společnosti.

Příkladem je post, v němž prezident Trump minulý týden obvinil Demokraty z toho, že zaplavili zemi krvelačnými nelegálními migranty. Krajněpravicové skupiny zajásaly. „Miluju to. Měli bychom o tom natočit video,“ radoval se jeden ze zástupců skupiny. Další Trumpovo sdělení přirovnal k virálnímu videu z roku 2015 o nebezpečích, které líčilo hrůzy imigrace do Evropy. To bylo oslavováno neonacisty a odsouzeno skupinami bojujícími proti tzv. hate speech.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232