ZAHRANIČNÍ TISK: Evropa potřebuje armádu a Mayová chystá tajnou dohodu o brexitu | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Evropa potřebuje armádu a Mayová chystá tajnou dohodu o brexitu

Bez opravdové evropské armády se nám nepodaří uchránit evropanství. Francouzský prezident Emmanuel Macron pronesl na adresu společné obrany starého kontinentu jedny ze svých nejsilnějších slov během oslav konce první světové války. Britští školáci jsou čím dál častěji oběťmi útoku nožem. Školy by proto měly změnit dobu provozu. A krajní pravice miluje tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa. O čem dnes píší světová média? Čtěte přehled zahraničního tisku na INFO.CZ.

The Times

The Times 7.11.2018The Times 7.11.2018autor: The Times/Kiosko.net

Starý kontinent potřebuje „opravdovou evropskou armádu“, která by ho ochránila před nebezpečím pocházejícím z Ruska nebo Číny, ale také před následky americké zahraniční politiky. Prohlásil to francouzský prezident Emmanuel Macron během návštěvy bojiště první světové války ve Verdunu. Použil přitom zatím nejsilnější slova během svého volání po nezávislém ochranném systému.

„Nebudeme chránit evropanství, dokud se nerozhodneme mít opravdovou evropskou armádu,“ cituje prezidentova slova britský deník The Times. V neděli by se měl Macron setkat s americkým prezidentem Donaldem Trumpem a ruským protějškem Vladimirem Putinem na oslavách konce války.

The Guardian

The Guardian 7.11.2018The Guardian 7.11.2018autor: The Guardian/Kiosko.net

Britští lékaři vyzývají ke změně času, kdy se v zemi odpoledne zavírají školy. Pomůže to podle nich v boji proti útokům nožem, kterých stále přibývá, informuje dnešní vydání deníku The Guardian. Počet obětí podobných napadení stále roste, čím dál větší část z nich přitom tvoří děti. Podle aktuálního průzkumu z let 2004 až 2014 se průměrný věk oběti útoku nožem snížil na pouhých osmnáct let.

Největší riziko přitom mladistvým pod šestnáct let hrozí mezi čtvrtou a šestou hodinou odpolední. Téměř polovina z této skupiny obětí byla pobodána po cestě ze školy na místech, kde se mladí obvykle sdružují. Odborníci tak vyzývají k úpravě otevírací doby školy, na rizikových místech by se podle nich také mělo pohybovat více policejních hlídek.

The Daily Telegraph

The Daily Telegraph 7.11.2018The Daily Telegraph 7.11.2018autor: The Daily Telegraph/Kiosko.net

Britská premiérka Theresa Mayová plánovala za zády svého kabinetu dohodu o podobě brexitu, píše se na dnešní titulní straně deníku The Daily Telegraph. Důkazem má být dokument, který unikl do médií. V něm je popsán plán, jak dohodu „prodat“ veřejnosti. Třítýdenní strategie, která má předcházet hlasování v parlamentu, obsahuje každodenní „tématická“ oznámení, veřejné vystoupení premiérky Mayové nebo televizní rozhovor. Podle BBC to vypadá, že text byl napsán v minulém týdnu. O návrhu by se podle něj mělo hlasovat 27. listopadu. Ministři se zlobí, že Mayová, která chce dosáhnout dohody před Vánoci, zbytečně spěchá do finálního ujednání s Bruselem.

Le Figaro

Le Figaro 7.11.2018Le Figaro 7.11.2018autor: Le Figaro/Kiosko.net

Prezident Emmanuel Macron čelí novému hněvu ze strany Francouzů. Může za něj vysoká cena nafty. Z ní viní místní obyvatelé daňovou politiku francouzského prezidenta. Podle francouzského deníku Le Figaro se prezidentovi Macronovi zatím příliš nedaří debatu, která je plná polopravdivých tvrzení, uklidnit. Na sociálních sítích se zatím šíří výzva k zablokování silnic 17. listopadu na protest proti vysokým cenám paliva.

The New York Times

The New York Times 7.11.2018The New York Times 7.11.2018autor: The New York Times/Kiosko.net

Krajní pravice miluje tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, píše se na titulní straně dnešního mezinárodního vydání deníku The New York Times. Extremistické internetové skupiny s radostí šíří politikova vyjádření, která dostávají do popředí jejich názory, jež byly ještě nedávno na okraji společnosti.

Příkladem je post, v němž prezident Trump minulý týden obvinil Demokraty z toho, že zaplavili zemi krvelačnými nelegálními migranty. Krajněpravicové skupiny zajásaly. „Miluju to. Měli bychom o tom natočit video,“ radoval se jeden ze zástupců skupiny. Další Trumpovo sdělení přirovnal k virálnímu videu z roku 2015 o nebezpečích, které líčilo hrůzy imigrace do Evropy. To bylo oslavováno neonacisty a odsouzeno skupinami bojujícími proti tzv. hate speech.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud