ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu

ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu
 

Rusko řeší důchodovou reformu. Lidé by tam měli do penze odcházet až o osm let později než nyní. A britští poslanci dali zelenou rozšíření mezinárodního letiště Heathrow. Jaká další témata přináší dnešní světový tisk?

The Guardian

The Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net

Britský deník The Guardian na své titulní straně informuje o tom, že vláda dala konečně zelenou návrhu na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Vybudování další přistávací dráhy dosud roky blokovali aktivisté. Poslancům to sdělil ministr dopravy Chris Grayling s tím, že se jedná o historický krok, který Británii připraví na budoucnost. Proti se ale stále staví řada místních, ekologů a opozičních poslanců, stínový ministr financí John McDonnell dokonce tvrdí, že rozšíření letiště zapříčiní nejen ekologickou, ale také sociální katastrofu.


New York Times

New York Timesautor: New York Times/en.kiosko.net

Facebook zcela vědomě a cíleně spolupracuje s nejméně čtyřmi čínskými společnostmi, právě to řeší na titulní straně prestižní americký deník New York Times. Sociální síť se tak od roku 2010 mohla dostat k soukromým uživatelským údajům společností Lenovo, Oppo, TCL a Huawei, kterou mimochodem americká zpravodajská služba označila za bezpečnostní hrozbu. Po nedávném skandálu s firmou Cambridge Analytica se tak Facebook opět stává terčem kritiky a ukazuje se, že ochrana soukromí měla v jeho představách poměrně volné obrysy.


Komsomolskaja pravda

Komsomolskaja pravdaautor: www.kp.ru

Internetová verze jednoho z nejčtenějších ruských deníků Komsomolskaja pravda na své úvodní stránce řeší postupné zvyšování věku, kdy budou moci ruští občané odejít do důchodu. Ruská vláda podle deníku projednává hned tři varianty, zatím ale není jisté, která z nich nakonec vstoupí v platnost. Stát by se tak mělo ale už letos v létě a prvních lidí by se nová norma měla dotknout už příští rok. V Rusku jde o první zvyšování důchodového věku od rozpadu sovětského svazu, od roku 1932 chodí ženy do důchodu v 55 letech, muži v 60. Právě u mužů by se věková hranice měla posunout o pět let, u žen až o osm.


Daily Mail

Daily Mailautor: Daily Mail/en.kiosko.net

Britský bulvární deník se zaměřil na vlnu kriminality, která zachvátila Londýn. Podle listu došlo v britské metropoli jen tento rok k více než 70 vraždám. Na vině jsou například války mezi jednotlivými drogovými gangy. Násilná kriminalita už v loňském roce stoupla o 21 procent. „Některé oblasti už vypadají jako divoký západ. Lidé mi říkají, že se bojí,“ řekl deníku mluvčí Liberálních demokratů Ed Davey. Právě on ze současné situace viní premiérku Theresu Mayovou, která je podle něj zodpovědná za seškrtání policejního rozpočtu.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: South China Morning Post/en.kiosko.net

Nepál podle South China Morning Post pochybuje o financování stavby obří přehrady, která má být součástí takzvané Nové hedvábné stezky. Výstavbu projektu měla mít na starosti čínská státní firma West Seti a samotná Čína měla na stavbu uvolnit 1,8 miliardy dolarů. Nepálský ministr zahraniční ale minulý týden uvedl, že dohoda mezi zeměmi bude zrušená a projekt zafinancuje samotný Nepál. O zapojení do projektu pochybuje i Malajsie a Myanmar – malajsijský premiér uvedl, že zruší projekt vysokorychlostní železnice, která má spojoval Kuala Lumpur a Singapur, myanmarská vláda se zase zaměří stavbu přístavu. 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.