Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu

ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu
 

Rusko řeší důchodovou reformu. Lidé by tam měli do penze odcházet až o osm let později než nyní. A britští poslanci dali zelenou rozšíření mezinárodního letiště Heathrow. Jaká další témata přináší dnešní světový tisk?

The Guardian

The Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net

Britský deník The Guardian na své titulní straně informuje o tom, že vláda dala konečně zelenou návrhu na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Vybudování další přistávací dráhy dosud roky blokovali aktivisté. Poslancům to sdělil ministr dopravy Chris Grayling s tím, že se jedná o historický krok, který Británii připraví na budoucnost. Proti se ale stále staví řada místních, ekologů a opozičních poslanců, stínový ministr financí John McDonnell dokonce tvrdí, že rozšíření letiště zapříčiní nejen ekologickou, ale také sociální katastrofu.


New York Times

New York Timesautor: New York Times/en.kiosko.net

Facebook zcela vědomě a cíleně spolupracuje s nejméně čtyřmi čínskými společnostmi, právě to řeší na titulní straně prestižní americký deník New York Times. Sociální síť se tak od roku 2010 mohla dostat k soukromým uživatelským údajům společností Lenovo, Oppo, TCL a Huawei, kterou mimochodem americká zpravodajská služba označila za bezpečnostní hrozbu. Po nedávném skandálu s firmou Cambridge Analytica se tak Facebook opět stává terčem kritiky a ukazuje se, že ochrana soukromí měla v jeho představách poměrně volné obrysy.


Komsomolskaja pravda

Komsomolskaja pravdaautor: www.kp.ru

Internetová verze jednoho z nejčtenějších ruských deníků Komsomolskaja pravda na své úvodní stránce řeší postupné zvyšování věku, kdy budou moci ruští občané odejít do důchodu. Ruská vláda podle deníku projednává hned tři varianty, zatím ale není jisté, která z nich nakonec vstoupí v platnost. Stát by se tak mělo ale už letos v létě a prvních lidí by se nová norma měla dotknout už příští rok. V Rusku jde o první zvyšování důchodového věku od rozpadu sovětského svazu, od roku 1932 chodí ženy do důchodu v 55 letech, muži v 60. Právě u mužů by se věková hranice měla posunout o pět let, u žen až o osm.


Daily Mail

Daily Mailautor: Daily Mail/en.kiosko.net

Britský bulvární deník se zaměřil na vlnu kriminality, která zachvátila Londýn. Podle listu došlo v britské metropoli jen tento rok k více než 70 vraždám. Na vině jsou například války mezi jednotlivými drogovými gangy. Násilná kriminalita už v loňském roce stoupla o 21 procent. „Některé oblasti už vypadají jako divoký západ. Lidé mi říkají, že se bojí,“ řekl deníku mluvčí Liberálních demokratů Ed Davey. Právě on ze současné situace viní premiérku Theresu Mayovou, která je podle něj zodpovědná za seškrtání policejního rozpočtu.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: South China Morning Post/en.kiosko.net

Nepál podle South China Morning Post pochybuje o financování stavby obří přehrady, která má být součástí takzvané Nové hedvábné stezky. Výstavbu projektu měla mít na starosti čínská státní firma West Seti a samotná Čína měla na stavbu uvolnit 1,8 miliardy dolarů. Nepálský ministr zahraniční ale minulý týden uvedl, že dohoda mezi zeměmi bude zrušená a projekt zafinancuje samotný Nepál. O zapojení do projektu pochybuje i Malajsie a Myanmar – malajsijský premiér uvedl, že zruší projekt vysokorychlostní železnice, která má spojoval Kuala Lumpur a Singapur, myanmarská vláda se zase zaměří stavbu přístavu. 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1