Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu

ZAHRANIČNÍ TISK: Facebook čelí dalšímu skandálu, Rusko řeší důchodovou reformu a Londýn vysokou kriminalitu
 

Rusko řeší důchodovou reformu. Lidé by tam měli do penze odcházet až o osm let později než nyní. A britští poslanci dali zelenou rozšíření mezinárodního letiště Heathrow. Jaká další témata přináší dnešní světový tisk?

The Guardian

The Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net

Britský deník The Guardian na své titulní straně informuje o tom, že vláda dala konečně zelenou návrhu na rozšíření londýnského letiště Heathrow. Vybudování další přistávací dráhy dosud roky blokovali aktivisté. Poslancům to sdělil ministr dopravy Chris Grayling s tím, že se jedná o historický krok, který Británii připraví na budoucnost. Proti se ale stále staví řada místních, ekologů a opozičních poslanců, stínový ministr financí John McDonnell dokonce tvrdí, že rozšíření letiště zapříčiní nejen ekologickou, ale také sociální katastrofu.


New York Times

New York Timesautor: New York Times/en.kiosko.net

Facebook zcela vědomě a cíleně spolupracuje s nejméně čtyřmi čínskými společnostmi, právě to řeší na titulní straně prestižní americký deník New York Times. Sociální síť se tak od roku 2010 mohla dostat k soukromým uživatelským údajům společností Lenovo, Oppo, TCL a Huawei, kterou mimochodem americká zpravodajská služba označila za bezpečnostní hrozbu. Po nedávném skandálu s firmou Cambridge Analytica se tak Facebook opět stává terčem kritiky a ukazuje se, že ochrana soukromí měla v jeho představách poměrně volné obrysy.


Komsomolskaja pravda

Komsomolskaja pravdaautor: www.kp.ru

Internetová verze jednoho z nejčtenějších ruských deníků Komsomolskaja pravda na své úvodní stránce řeší postupné zvyšování věku, kdy budou moci ruští občané odejít do důchodu. Ruská vláda podle deníku projednává hned tři varianty, zatím ale není jisté, která z nich nakonec vstoupí v platnost. Stát by se tak mělo ale už letos v létě a prvních lidí by se nová norma měla dotknout už příští rok. V Rusku jde o první zvyšování důchodového věku od rozpadu sovětského svazu, od roku 1932 chodí ženy do důchodu v 55 letech, muži v 60. Právě u mužů by se věková hranice měla posunout o pět let, u žen až o osm.


Daily Mail

Daily Mailautor: Daily Mail/en.kiosko.net

Britský bulvární deník se zaměřil na vlnu kriminality, která zachvátila Londýn. Podle listu došlo v britské metropoli jen tento rok k více než 70 vraždám. Na vině jsou například války mezi jednotlivými drogovými gangy. Násilná kriminalita už v loňském roce stoupla o 21 procent. „Některé oblasti už vypadají jako divoký západ. Lidé mi říkají, že se bojí,“ řekl deníku mluvčí Liberálních demokratů Ed Davey. Právě on ze současné situace viní premiérku Theresu Mayovou, která je podle něj zodpovědná za seškrtání policejního rozpočtu.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: South China Morning Post/en.kiosko.net

Nepál podle South China Morning Post pochybuje o financování stavby obří přehrady, která má být součástí takzvané Nové hedvábné stezky. Výstavbu projektu měla mít na starosti čínská státní firma West Seti a samotná Čína měla na stavbu uvolnit 1,8 miliardy dolarů. Nepálský ministr zahraniční ale minulý týden uvedl, že dohoda mezi zeměmi bude zrušená a projekt zafinancuje samotný Nepál. O zapojení do projektu pochybuje i Malajsie a Myanmar – malajsijský premiér uvedl, že zruší projekt vysokorychlostní železnice, která má spojoval Kuala Lumpur a Singapur, myanmarská vláda se zase zaměří stavbu přístavu. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1