Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Fatální chyba londýnských hasičů, Trumpův hněv nad fotbalisty a konec sporu o dort

ZAHRANIČNÍ TISK: Fatální chyba londýnských hasičů, Trumpův hněv nad fotbalisty a konec sporu o dort

Vyšetřování ukázalo, jak moc hasiči pochybili během loňského zásahu ve výškové budově Grenfell Tower, která navždy pohřbila přes 70 lidí. A Donald Trump se rozčílil a zrušil oslavu pro vítěze Super Bowlu. Jaká další témata dnes plní titulní stránky zahraničních médií?

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times/kiosko.net

Pod palbu kritiky se podle britského deníku The Times dostali hasiči zasahující loni v červnu během požáru výškové budovy Grenfell Tower v Londýně. Důvodem je zveřejnění vyšetřování události, které ukázalo, že čtyři velitelé hasičských jednotek během zásahu pochybili – obyvatelům hořícího domu totiž řekli, ať v bytech zůstanou. Tato taktika zvaná „stay-put“ podle závěru vyšetřování selhala 30 minut po prvním zavolání na záchrannou linku kolem jedné hodiny ráno. Obyvatelé domu však výzvu, aby dům opustili, neslyšeli až do téměř třetí hodiny ranní. V tu dobu už byla téměř celá budova v plamenech a velitelství zásahu se mezitím třikrát obměnilo. Z domu stihlo utéct celkem 187 osob, dalších 107 ale v bytech zůstalo, z čehož se podařilo zachránit jen 36 lidí.

Die Welt

Die WeltDie Weltautor: Di Welt/kiosko.net

Německý deník Die Welt se v článku „Merkelová a Netanjahu ukazují jednotu“ věnuje včerejšímu setkání německé kancléřky s izraelským premiérem v Berlíně. Podle německého tisku včerejší setkání ukázalo sblížení v klíčových tématech, přestože se obě země v mnoha ohledech neshodnou. Důkazem je to, že německá kancléřka už na úvod tiskové konference oznámila, že vzájemná konzultace Německa a Izraele bude pokračovat 4. října návštěvou zástupců německé vlády ale i byznysu v Izraeli. Jednání se tak stalo prvním krokem k obnovení rozhovorů, které ochably loni na podzim kvůli rozšiřování židovských osad.

Hlavním tématem včerejší schůzky byla íránská jaderná dohoda, od které americký prezident Donald Trump odstoupil. K tomu Angela Merkelová řekla, že „otázka regionálního vlivu Íránu je znepokojující, a to zejména pro bezpečnost Izraele“. Podle izraelského premiéra by však Německo mělo postoj vůči Íránu přitvrdit.

The New York Times

Ny TimesNy Timesautor: NY Times/kiosko.net

V Bílém domě to zase jednou vře. Jak píše deník The NY Times, prezident Donald Trump na poslední chvíli zrušil oslavu fotbalového klubu Eagles z Philadelphie, který ovládl letošní ročník Super Bowlu. Trump akci v Bílém domě plánovanou na úterý včera zrušil poté, co se většina hráčů rozhodla návštěvu bojkotovat. Podle Trumpa hráči odmítli účast kvůli tomu, že nesouhlasí s přáním Bílého domu, aby fotbalisti při národní hymně před zápasy stáli a na počest amerických vojáků se hrdě drželi za srdce. Oslava fotbalového vítězství se tak zvrtla v politickou záležitost, kterou americký prezident nerozdýchal a celou akci raději zrušil.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post/kiosko.net

Desetitisíce lidí sedících s hořícími svíčkami v rukách, aby připomněli krvavý zásah čínských bezpečnostních sil proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men. Tak vypadala včerejší vzpomínková akce na masakr ze 4. června roku 1989 ve Viktoriině parku v centru Hongkongu. Navzdory očekáváním se akce účastnilo asi 115 tisíc lidí, což je o pět tisíc víc než v loňském roce, pochvalují si organizátoři a vyzývají k masové účasti hlavně v příštím roce, kdy od tvrdého zásahu uplyne přesně 30 let.

The Wall Street Journal

WSJWSJautor: WSJ/kiosko.net

Smutná fotografie jedné z desítek obětí výbuchu sopky v Guatemale je první, co čtenáře deníku The Wall Street Journal na titulní straně upoutá. Americký deník se však věnuje také kurióznímu případu pekaře a zarputilého křesťana Jacka Phillipse, který v roce 2012 odmítl gayům upéct dort na svatbu. Homosexuální pár ho proto poslal k soudu, který se postavil na jejich stranu a uvedl, že jde o protiprávní diskriminaci. Americký nejvyšší soud však v pondělí rozhodl, že jednání pekaře bylo s ohledem na jeho víru v pořádku. Rozhodnutí tak přineslo rozhřešení jedné z nejspornějších společenských otázek, která hýbe Amerikou už šest let.

 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1