ZAHRANIČNÍ TISK: Fatální chyba londýnských hasičů, Trumpův hněv nad fotbalisty a konec sporu o dort | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Fatální chyba londýnských hasičů, Trumpův hněv nad fotbalisty a konec sporu o dort

ZAHRANIČNÍ TISK: Fatální chyba londýnských hasičů, Trumpův hněv nad fotbalisty a konec sporu o dort

Vyšetřování ukázalo, jak moc hasiči pochybili během loňského zásahu ve výškové budově Grenfell Tower, která navždy pohřbila přes 70 lidí. A Donald Trump se rozčílil a zrušil oslavu pro vítěze Super Bowlu. Jaká další témata dnes plní titulní stránky zahraničních médií?

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times/kiosko.net

Pod palbu kritiky se podle britského deníku The Times dostali hasiči zasahující loni v červnu během požáru výškové budovy Grenfell Tower v Londýně. Důvodem je zveřejnění vyšetřování události, které ukázalo, že čtyři velitelé hasičských jednotek během zásahu pochybili – obyvatelům hořícího domu totiž řekli, ať v bytech zůstanou. Tato taktika zvaná „stay-put“ podle závěru vyšetřování selhala 30 minut po prvním zavolání na záchrannou linku kolem jedné hodiny ráno. Obyvatelé domu však výzvu, aby dům opustili, neslyšeli až do téměř třetí hodiny ranní. V tu dobu už byla téměř celá budova v plamenech a velitelství zásahu se mezitím třikrát obměnilo. Z domu stihlo utéct celkem 187 osob, dalších 107 ale v bytech zůstalo, z čehož se podařilo zachránit jen 36 lidí.

Die Welt

Die WeltDie Weltautor: Di Welt/kiosko.net

Německý deník Die Welt se v článku „Merkelová a Netanjahu ukazují jednotu“ věnuje včerejšímu setkání německé kancléřky s izraelským premiérem v Berlíně. Podle německého tisku včerejší setkání ukázalo sblížení v klíčových tématech, přestože se obě země v mnoha ohledech neshodnou. Důkazem je to, že německá kancléřka už na úvod tiskové konference oznámila, že vzájemná konzultace Německa a Izraele bude pokračovat 4. října návštěvou zástupců německé vlády ale i byznysu v Izraeli. Jednání se tak stalo prvním krokem k obnovení rozhovorů, které ochably loni na podzim kvůli rozšiřování židovských osad.

Hlavním tématem včerejší schůzky byla íránská jaderná dohoda, od které americký prezident Donald Trump odstoupil. K tomu Angela Merkelová řekla, že „otázka regionálního vlivu Íránu je znepokojující, a to zejména pro bezpečnost Izraele“. Podle izraelského premiéra by však Německo mělo postoj vůči Íránu přitvrdit.

The New York Times

Ny TimesNy Timesautor: NY Times/kiosko.net

V Bílém domě to zase jednou vře. Jak píše deník The NY Times, prezident Donald Trump na poslední chvíli zrušil oslavu fotbalového klubu Eagles z Philadelphie, který ovládl letošní ročník Super Bowlu. Trump akci v Bílém domě plánovanou na úterý včera zrušil poté, co se většina hráčů rozhodla návštěvu bojkotovat. Podle Trumpa hráči odmítli účast kvůli tomu, že nesouhlasí s přáním Bílého domu, aby fotbalisti při národní hymně před zápasy stáli a na počest amerických vojáků se hrdě drželi za srdce. Oslava fotbalového vítězství se tak zvrtla v politickou záležitost, kterou americký prezident nerozdýchal a celou akci raději zrušil.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post/kiosko.net

Desetitisíce lidí sedících s hořícími svíčkami v rukách, aby připomněli krvavý zásah čínských bezpečnostních sil proti demonstrantům na pekingském náměstí Tchien-an-men. Tak vypadala včerejší vzpomínková akce na masakr ze 4. června roku 1989 ve Viktoriině parku v centru Hongkongu. Navzdory očekáváním se akce účastnilo asi 115 tisíc lidí, což je o pět tisíc víc než v loňském roce, pochvalují si organizátoři a vyzývají k masové účasti hlavně v příštím roce, kdy od tvrdého zásahu uplyne přesně 30 let.

The Wall Street Journal

WSJWSJautor: WSJ/kiosko.net

Smutná fotografie jedné z desítek obětí výbuchu sopky v Guatemale je první, co čtenáře deníku The Wall Street Journal na titulní straně upoutá. Americký deník se však věnuje také kurióznímu případu pekaře a zarputilého křesťana Jacka Phillipse, který v roce 2012 odmítl gayům upéct dort na svatbu. Homosexuální pár ho proto poslal k soudu, který se postavil na jejich stranu a uvedl, že jde o protiprávní diskriminaci. Americký nejvyšší soud však v pondělí rozhodl, že jednání pekaře bylo s ohledem na jeho víru v pořádku. Rozhodnutí tak přineslo rozhřešení jedné z nejspornějších společenských otázek, která hýbe Amerikou už šest let.

 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.