Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Google v problémech, Pákistán bankrotuje a Trump zabíjí planetu

Zahraniční tisk: Google v problémech, Pákistán bankrotuje a Trump zabíjí planetu

Zahraniční média se dnes věnují konci sociální sítě Google+, jmenování soudce Bretta Kavanougha do Nejvyššího soudu USA či globálnímu oteplování. A také tomu, že další podezřelý z pokusu o vraždu bývalého ruského špióna Sergeje Skripala je údajně doktor ruské vojenské rozvědky.

The Wall Street Journal

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

Google léta skrýval únik dat uživatelů ze sociální sítě Google+ a nakonec ji v pondělí raději zavřel, píše americký deník The Wall Street Journal. Přístup k datům uživatelů umožnovala od roku 2015 do března 2018 chyba v kódu. Zda došlo k jejich zneužití, ale zatím není jasné. Google se rozhodl chyby utajit, aby nepřitáhl nechtěnou pozornost úřadů a nebyl srovnáván s Facebookem, kde data o uživatelích využila firma Cambridge Analytica. Posléze se začalo diskutovat o regulaci Facebooku a Google se chtěl něčemu podobnému vyhnout.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times/Kiosko.net

List Financial Times se vedle vypnutí Google+, věnuje například tomu, že Pákistán žádá Mezinárodní měnový fond o záchrannou půjčku. Ekonomika země sice rychle roste, ale nedostává se zahraniční měny. Pákistán totiž více dováží, než vyváží. Na fond se obrátil poté, co mu odmítla za výhodných podmínek půjčit Čína a nepovedlo se mu ani získat odklad splátek za dovoz ropy ze Saúdské Arábie.

South China Morning Post

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post

Vzestup a pád dnes už bývalého čínského šéfa mezinárodní policejní organizace Interpol Meng Chung-weje popisují hongkongské noviny South China Morning Post. Čínská média Menga oslavovala po jeho zvolení do čela Interpolu před dvěma lety, ale minulý měsíc „zmizel“ při návštěvě Číny a nakonec se v pondělí ukázalo, že je obviněn z úplatkářství a porušení stranické disciplíny. Oficiálně byl Meng normálním policistou, vlastně takových vrchním čínským dopravákem. South China Morning Post ale ukazuje na základě řídkých zmínek v čínském tisku jiného Menga. Policistu bojujícího proti terorismu i „terorismu“, tedy nepřátelům Pekingu. Úředníka, který je pilným straníkem a tvrdí, že ve všem je rozhodnutí strany na prvním místě. O to podivnější je, že je vyšetřován. South China Morning Post připomínají, že byl obviněn také z „tvrdohlavosti“ což může ukazovat, že se někdy nakonec vzepřel stranickým příkazům.

The Guardian

The GuardianThe Guardianautor: The Guardian/Kiosko.net

Byla odhalena identita druhého „turisty“, který má zřejmě na svědomí pokus o otravu bývalého ruského agenta Sergeje Skripala v anglickém Salisbury, píše britský deník The Guardian. Tentokráte jde o vojenského lékaře, opět agenta ruské vojenské rozvědky GRU. Jmenuje se Alexandr Jevgeněvič Miškin a jeho totožnost odhalil investigativní web Bellingcat. Miškin byl do roku 2014 registrován v seznamu osob v Rusku jako člověk bydlící na adrese centrály GRU. Spolu se svým kolegou z rozvědky Anatolijem Čepigou se letos v březnu pokusili Skripala otrávit jedem novičok. 

The New York Times

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Deník The New York Times se rozsáhle věnuje jmenování Bretta Kavanougha soudcem Nejvyššího soudu v USA. Podle listu všichni předpokládají, že jmenování soudce obviňovaného z údajného sexuálního deliktu, vládní straně vezme voliče v nadcházejících volbách. Myslí si to všichni, kromě prezidenta Donald Trumpa, uvádí ale The New York Times. Podle Trumpa to naopak může přivést k volbám jeho příznivce, konzervativní voliče, kterým se nelíbili útoky opozičních demokratů na Kavanougha.

List ale také píše o nebezpečí globálního oteplování, které bude mít podle vědců větší následky dřív, než se nadějeme. Totiž už v roce 2040, kdy téměř zmizí korály, zažijeme velké lesní požáry a nedostatek jídla. Americký prezident Donald Trump ale přesto podporuje těžbu a spalování uhlí, píše list v redakčním komentáři. Komu to není jasné, Trump miluje uhlí a uhlí zabíjí planetu.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1