Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Horká linka mezi Čínou a Japonskem, konec mučení v USA a sexuální útoky v Cambridge

ZAHRANIČNÍ TISK: Horká linka mezi Čínou a Japonskem, konec mučení v USA a sexuální útoky v Cambridge

Téměř všechny zahraniční deníky se dnes stále věnují odstoupení Donalda Trumpa od íránské jaderné dohody a následné reakci ostatních signatářských zemí. V Číně je však tématem číslo jedna oteplování vztahů s Japonskem; britské deníky píší o sexuálním obtěžování na Univerzitě v Cambridge nebo o brexitu.

The Times

The Timesautor: The Times/ Kiosko.net

Titulní stránka britského deníku The Times se kromě odstoupení Spojených států od jaderné dohody s Íránem věnuje problému sexuálního zneužívání na prestižní univerzitě v Cambridge. Její studenti tlačí na vedení školy, aby změnila současná pravidla, podle kterých musí být obvinění ze sexuálního útoku prokazatelně dokázáno. Takové normy tak vedou často k tomu, že se oběť sexuálního zneužití rozhodne čin raději nenahlásit. Otevřený dopis požadující změny už podepsalo víc než 800 studentů. Že jde o „závažný problém“, připouští i samotné vedení univerzity, které se tak rozhodlo požadavky studentů zvážit.

South China Morning Post

Tiskautor: South China Morning Post/ Kiosko.net

Čínský deník informuje o včerejší vrcholné schůzce japonského premiéra Šinzó Abeho a čínského premiéra Li Kche-čchianga v Tokiu. Zde se představitelé obou asijských zemí zavázali k obnovení bilaterálních vztahů a dohodli se také na zřízení horké linky, která má zabránit případným vojenským střetům na moři i ve vzduchu a předcházet incidentům ve sporných vodách.

List se také zamýšlí nad dopady případné obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Podle ekonomického experta a čínského vládního poradce Lu Fenga by totiž spory s Washingtonem mohly Peking dovést k tomu, aby „zvážil nové kolo systémových reforem“, tedy změny průmyslové a hospodářské politiky.

The New York Times

tiskautor: The New York Times/ Kiosko.net

Americký list The New York Times se na titulní stránce svého dnešního vydání věnuje kandidátce na šéfku Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gině Haspelové, která během včerejšího slyšení ve výboru pro tajné služby prohlásila, že CIA za jejího působení neobnoví výslechový program ani drsné výslechové metody, které začaly být ve Spojených státech praktikovány po útocích z 11. září.

Teheran Times

tiskautor: Teheran Times/ Kiosko.net

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od íránské jaderné dohody pochopitelně ovládá téměř celou titulní stranu deníku The Teheran Times. Íránský list se však věnuje mimo jiné i dilematu, zda pokračovat v těžbě soli na Urmijském jezeře ležícím na severozápadě Íránu. Objem vody v obřím jezeře, které bylo dvakrát větší než Lucembursko, byl ještě v roce 1997 třicet miliard kubických metrů, dnes to je však jen 2,5 miliard. Kvůli drastickému snížení objevu vody, způsobeného nedostatkem srážek a špatným hospodaření s vodními zdroji, se proto začíná uvažovat, zda v těžbě i nadále pokračovat.  

The Independent

tiskautor: The Independent/ Kiosko.net

Kromě fotografie s popiskem „Putinova ukázka síly“ pořízené během včerejší ruské vojenské přehlídky na Rudém náměstí se titulní strana britského deníku The Independent věnuje také brexitu a požadavku pěti britských poslanců, aby měli lidé možnost o závěrečné dohodě o brexitu hlasovat v referendu. Situace kolem vystoupení Británie z EU se v zemi opět vyostřila poté, co horní komora parlamentu v úterý podpořila setrvání země v jednotném trhu, což vláda premiérky Theresy Mayové odmítá.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1