Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Horká linka mezi Čínou a Japonskem, konec mučení v USA a sexuální útoky v Cambridge

ZAHRANIČNÍ TISK: Horká linka mezi Čínou a Japonskem, konec mučení v USA a sexuální útoky v Cambridge

Téměř všechny zahraniční deníky se dnes stále věnují odstoupení Donalda Trumpa od íránské jaderné dohody a následné reakci ostatních signatářských zemí. V Číně je však tématem číslo jedna oteplování vztahů s Japonskem; britské deníky píší o sexuálním obtěžování na Univerzitě v Cambridge nebo o brexitu.

The Times

The Timesautor: The Times/ Kiosko.net

Titulní stránka britského deníku The Times se kromě odstoupení Spojených států od jaderné dohody s Íránem věnuje problému sexuálního zneužívání na prestižní univerzitě v Cambridge. Její studenti tlačí na vedení školy, aby změnila současná pravidla, podle kterých musí být obvinění ze sexuálního útoku prokazatelně dokázáno. Takové normy tak vedou často k tomu, že se oběť sexuálního zneužití rozhodne čin raději nenahlásit. Otevřený dopis požadující změny už podepsalo víc než 800 studentů. Že jde o „závažný problém“, připouští i samotné vedení univerzity, které se tak rozhodlo požadavky studentů zvážit.

South China Morning Post

Tiskautor: South China Morning Post/ Kiosko.net

Čínský deník informuje o včerejší vrcholné schůzce japonského premiéra Šinzó Abeho a čínského premiéra Li Kche-čchianga v Tokiu. Zde se představitelé obou asijských zemí zavázali k obnovení bilaterálních vztahů a dohodli se také na zřízení horké linky, která má zabránit případným vojenským střetům na moři i ve vzduchu a předcházet incidentům ve sporných vodách.

List se také zamýšlí nad dopady případné obchodní války mezi Čínou a Spojenými státy. Podle ekonomického experta a čínského vládního poradce Lu Fenga by totiž spory s Washingtonem mohly Peking dovést k tomu, aby „zvážil nové kolo systémových reforem“, tedy změny průmyslové a hospodářské politiky.

The New York Times

tiskautor: The New York Times/ Kiosko.net

Americký list The New York Times se na titulní stránce svého dnešního vydání věnuje kandidátce na šéfku Ústřední zpravodajské služby (CIA) Gině Haspelové, která během včerejšího slyšení ve výboru pro tajné služby prohlásila, že CIA za jejího působení neobnoví výslechový program ani drsné výslechové metody, které začaly být ve Spojených státech praktikovány po útocích z 11. září.

Teheran Times

tiskautor: Teheran Times/ Kiosko.net

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa odstoupit od íránské jaderné dohody pochopitelně ovládá téměř celou titulní stranu deníku The Teheran Times. Íránský list se však věnuje mimo jiné i dilematu, zda pokračovat v těžbě soli na Urmijském jezeře ležícím na severozápadě Íránu. Objem vody v obřím jezeře, které bylo dvakrát větší než Lucembursko, byl ještě v roce 1997 třicet miliard kubických metrů, dnes to je však jen 2,5 miliard. Kvůli drastickému snížení objevu vody, způsobeného nedostatkem srážek a špatným hospodaření s vodními zdroji, se proto začíná uvažovat, zda v těžbě i nadále pokračovat.  

The Independent

tiskautor: The Independent/ Kiosko.net

Kromě fotografie s popiskem „Putinova ukázka síly“ pořízené během včerejší ruské vojenské přehlídky na Rudém náměstí se titulní strana britského deníku The Independent věnuje také brexitu a požadavku pěti britských poslanců, aby měli lidé možnost o závěrečné dohodě o brexitu hlasovat v referendu. Situace kolem vystoupení Británie z EU se v zemi opět vyostřila poté, co horní komora parlamentu v úterý podpořila setrvání země v jednotném trhu, což vláda premiérky Theresy Mayové odmítá.

 

Články odjinud