Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Itálie zlobí eurozónu, turecký prezident těží z vraždy saúdského novináře

ZAHRANIČNÍ TISK: Itálie zlobí eurozónu, turecký prezident těží z vraždy saúdského novináře
 

Hlavním tématem zahraničních médií jsou dnes novinky kolem vraždy opozičního saúdského novináře Džamála Chášukdžího. Evropská média si také všímají roztržky mezi Bruselem a Itálií okolo italského rozpočtu a v Asii je důležitou zprávou plán USA na průjezd jejich válečných lodí kolem ostrova Tchaj-wan.

Financial Times

Financial Timesautor: Financial Times/Kiosko.net

Itálie odmítla napomenutí Evropské komise ohledně svého rozpočtu, všímají si Financial Times. Je to poprvé od utužení rozpočtových pravidel během finanční krize, co nějaký stát eurozóny něco takového udělal. Itálie tvrdí, že jí nejde o boj s Bruselem a že její rozpočet nepředstavuje riziko pro eurozónu. Jisté to ale zdaleka není. Když Itálie oznámila odmítnutí unijních námitek a to, že trvá na vyšším schodku svého rozpočtu, zvýšilo to výnosy italských státních desetiletých dluhopisů. Zároveň ratingové agentury uvažují o snížení ratingu Itálie. Investoři zkrátka více než vysvětlením italské vlády věří posudkům z Bruselu.


The New York Times

The New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

Americký liberální deník The New York Times rozebírá další posun v případu saúdského opoziční novináře Džamála Chášukdžího, který zmizel na začátku měsíce na saúdském konzulátu v Istanbulu. Jak přiznala saúdská vláda, zemřel tam. Jak Saúdové nejdříve tvrdili, stalo se tak po potyčce s muži, kteří ho měli přesvědčit, aby se do Saúdské Arábie vrátil. Nyní ale stále více přiznávají, že šlo zkrátka o vraždu. The New York Times upozorňují na to, že saúdské komando, které na konzulátu očekávalo Chášukdžího mělo s sebou i postarší obtloustlého inženýra. Ten se pak převlékl do Chášukdžího šatů, vyšel z konzulátu a chodil po Istanbulu. Zřejmě nešlo o náhodu, dotyčný měl vytvořit dojem, že novinář z konzulátu odešel.


The Guardian

The Guardianautor: The Guardian/Kiosko.net

Také britský deník The Guardian se ve svém komentáři zaobírá vraždou saúdského novináře. Ovšem nikoliv samotnou vraždou, nýbrž postojem tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Ten využil obratně celé aféry proti Saúdské Arábii a konkrétně proti korunnímu princi Mohamedovi bin Salmánovi, který pouštnímu království fakticky vládne. Erdogan se snaží získat pro Turecko vůdčí pozici v islámském světě a soupeří o ni mimo jiné právě se Saúdskou Arábií. Erdogan je navíc zástupcem „moderního“ politického islámu, zatímco Saúdové představují tradiční monarchii. Turecký prezident chce na svoji stranu přetáhnout spojence Saúdů Egypt a možná i další země a minimálně odstranit příliš dynamického saúdského korunního prince, dovozuje The Guardian.


The Straits Times

Singapurské noviny The Strait Times se věnují domácímu hitu, možnosti vyřídit si různé věci na úřadech prostřednictvím aplikace, do které se lze přihlásit otiskem prstu či scanováním tváře mobilem. Má to nahradit původní aplikaci s heslem, které prý lidé často zapomínali, a navíc byl systém relativně snadnou kořistí hackerů. Nový systém slouží zároveň i jako „občanka“, takže stačí mít u sebe mobil, a může být použit i k podpisu soukromých smluv. Singapur je známý svojí elektronizací státní správy, ale i  sledováním svých občanů.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232