ZAHRANIČNÍ TISK: Kanada legalizuje marihuanu, Francie čelí povodním a Bavorsko důsledkům voleb | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Kanada legalizuje marihuanu, Francie čelí povodním a Bavorsko důsledkům voleb

Převažujícím tématem pondělních zpravodajských webů a deníků jsou volby v Bavorsku, které dopadly naprosto katastrofálním způsobem pro CSU. Většina médií spekuluje především o tom, jak to ovlivní pozici Angely Merkelové. Pozoruhodná je na výsledku voleb ale ještě jiná věc, a to expanze zelených, kteří se v tradičně konzervativním Bavorsku dostali vůbec poprvé na dvouciferné číslo. Zahraniční média se ale věnují také jiným tématům: pozornost poutá legalizace marihuany v Kanadě, následky hurikánu na Floridě, jih Francie zase sužují intenzivní deště a povodně. 

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: http://en.kiosko.net/uk/


Tento týden ve středu si bude moct v Kanadě každý pořídit legálně marihuanu. Produkce, prodej, držení a spotřeba látky tak nebudou k dispozici pouze pro lékařské účely jako dosud. Informuje o tom německý deník Frankfurter Allgemeine s tím, že Kanada bude první velkou průmyslovou zemí, která se rozhodla marihuanu legalizovat. Například v roce 2015 utratili Kanaďané za konopí téměř šest miliard kanadských dolarů (asi sto miliard korun), tedy skoro stejně jako za víno. Nyní se v zemi otevře s látkou legální trh. Děje se tak pět let poté, co jako první země světa legalizovala marihuanu Uruguay. Rekreační užívání konopí legalizovaly také některé státy USA.


Granma

GranmaGranmaautor: http://en.kiosko.net/


Zásadní pro rozvoj kubánské ekonomiky je cestovní ruch a zahraniční investice. Alespoň to tvrdí tamní deník Granma s tím, že jde o nejdynamičtější odvětví, jehož dynamika má zásadní dopad na celkovou ekonomickou kondici země. Vláda se proto rozhodla podpořit rozvoj zahraničních investic klíčových průmyslových podniků, ministr Alfredo López Valdés uvedl, že plán zahrnuje sedmadvacet projektů. Některé z nich jsou již ve fázi vyjednávání, konkrétně zmínil dva sektory: automobilový a elektronický průmysl.


New York Times

New York TimesNew York Timesautor: http://en.kiosko.net/uk/


Florida se jen pomalu vzpamatovává z následků, které po sobě minulý týden zanechal hurikán Michael. Informuje o tom New York Times, podle kterého jsou na poloostrově tisíce lidí bez elektrického proudu. Údajně jde až o 371 000 zákazníků, kteří byli podle Edison Electric Institute ještě v neděli odpoledne na Floridě, v Georgii, v Severní Karolíně a ve Virginii bez elektřiny. Nejpostiženější města zůstávají přitom ve tmě prakticky bez výjimky. V Gulf County se to týká devětadevadesáti procent zákazníků, Calhoun County osmadevadesáti procent a v Jackson County jedenadevadesáti procent domácností. Hurikán Michael Michael si vyžádal také okolo dvacetí obětí na lidských životech.


Le Figaro

Le FigaroLe Figaroautor: http://en.kiosko.net/


Jih Francie čelí intenzivním dešťům. Podle aktuálního vydání Le Figara mají na kontě dokonce již pět lidských životů. Deště a následné povodně nejvíce podle listu zasáhly Aude, Hérault, Pyrénées-Orientales a Tarn, platí v nich stav ohrožení. Během šesti hodin místy spadl takový úhrn srážek jako za pět měsíců. Nejhůře je na tom oblast Aude z jihofrancouzského regionu Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées. Leží na pobřeží Středozemního moře, severně od Pyrenejí. Protéká jím stejnojmenná řeka, podle které je oblast pojmenována.


Tagesspigel

TagessspielTagessspielautor: http://en.kiosko.net/

Hlavní zprávou dnešního zahraničního tisku jsou zemské volby v Bavorsku, které skončily oslňujícím výsledkem především pro Zelené. Naopak CSU, tedy sesterská strana celoněmecké CDU, se musí smířit se ztrátou deseti procent voličů. Podle listu to byli právě Zelení, ke kterým odešlo od CSU neuvěřitelných 200 tisíc voličů, dalších 180 tisíc pak upřednostnilo volbu AfD. CSU, která byla v Bavorsku zvyklá vyhrávat i s nadpolovičním ziskem hlasů, tak letos nedosáhla ani na čtyřicet procent, což je pro stranu nejhorší výsledek za téměř 70 let. Naopak Zelení se v Bavorsku nikdy nedostali přes deset peocent, včera je ale volilo 17,5 procenta voličů, což pro ně znamená druhé místo, AfD se do bavorského parlamentu dostala vůbec poprvé, pravicovou protestní stranu volilo deset procent voličů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud