Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Kanada legalizuje marihuanu, Francie čelí povodním a Bavorsko důsledkům voleb

ZAHRANIČNÍ TISK: Kanada legalizuje marihuanu, Francie čelí povodním a Bavorsko důsledkům voleb

Převažujícím tématem pondělních zpravodajských webů a deníků jsou volby v Bavorsku, které dopadly naprosto katastrofálním způsobem pro CSU. Většina médií spekuluje především o tom, jak to ovlivní pozici Angely Merkelové. Pozoruhodná je na výsledku voleb ale ještě jiná věc, a to expanze zelených, kteří se v tradičně konzervativním Bavorsku dostali vůbec poprvé na dvouciferné číslo. Zahraniční média se ale věnují také jiným tématům: pozornost poutá legalizace marihuany v Kanadě, následky hurikánu na Floridě, jih Francie zase sužují intenzivní deště a povodně. 

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: http://en.kiosko.net/uk/


Tento týden ve středu si bude moct v Kanadě každý pořídit legálně marihuanu. Produkce, prodej, držení a spotřeba látky tak nebudou k dispozici pouze pro lékařské účely jako dosud. Informuje o tom německý deník Frankfurter Allgemeine s tím, že Kanada bude první velkou průmyslovou zemí, která se rozhodla marihuanu legalizovat. Například v roce 2015 utratili Kanaďané za konopí téměř šest miliard kanadských dolarů (asi sto miliard korun), tedy skoro stejně jako za víno. Nyní se v zemi otevře s látkou legální trh. Děje se tak pět let poté, co jako první země světa legalizovala marihuanu Uruguay. Rekreační užívání konopí legalizovaly také některé státy USA.


Granma

GranmaGranmaautor: http://en.kiosko.net/


Zásadní pro rozvoj kubánské ekonomiky je cestovní ruch a zahraniční investice. Alespoň to tvrdí tamní deník Granma s tím, že jde o nejdynamičtější odvětví, jehož dynamika má zásadní dopad na celkovou ekonomickou kondici země. Vláda se proto rozhodla podpořit rozvoj zahraničních investic klíčových průmyslových podniků, ministr Alfredo López Valdés uvedl, že plán zahrnuje sedmadvacet projektů. Některé z nich jsou již ve fázi vyjednávání, konkrétně zmínil dva sektory: automobilový a elektronický průmysl.


New York Times

New York TimesNew York Timesautor: http://en.kiosko.net/uk/


Florida se jen pomalu vzpamatovává z následků, které po sobě minulý týden zanechal hurikán Michael. Informuje o tom New York Times, podle kterého jsou na poloostrově tisíce lidí bez elektrického proudu. Údajně jde až o 371 000 zákazníků, kteří byli podle Edison Electric Institute ještě v neděli odpoledne na Floridě, v Georgii, v Severní Karolíně a ve Virginii bez elektřiny. Nejpostiženější města zůstávají přitom ve tmě prakticky bez výjimky. V Gulf County se to týká devětadevadesáti procent zákazníků, Calhoun County osmadevadesáti procent a v Jackson County jedenadevadesáti procent domácností. Hurikán Michael Michael si vyžádal také okolo dvacetí obětí na lidských životech.


Le Figaro

Le FigaroLe Figaroautor: http://en.kiosko.net/


Jih Francie čelí intenzivním dešťům. Podle aktuálního vydání Le Figara mají na kontě dokonce již pět lidských životů. Deště a následné povodně nejvíce podle listu zasáhly Aude, Hérault, Pyrénées-Orientales a Tarn, platí v nich stav ohrožení. Během šesti hodin místy spadl takový úhrn srážek jako za pět měsíců. Nejhůře je na tom oblast Aude z jihofrancouzského regionu Languedoc-Roussillon-Midi-Pyrénées. Leží na pobřeží Středozemního moře, severně od Pyrenejí. Protéká jím stejnojmenná řeka, podle které je oblast pojmenována.


Tagesspigel

TagessspielTagessspielautor: http://en.kiosko.net/

Hlavní zprávou dnešního zahraničního tisku jsou zemské volby v Bavorsku, které skončily oslňujícím výsledkem především pro Zelené. Naopak CSU, tedy sesterská strana celoněmecké CDU, se musí smířit se ztrátou deseti procent voličů. Podle listu to byli právě Zelení, ke kterým odešlo od CSU neuvěřitelných 200 tisíc voličů, dalších 180 tisíc pak upřednostnilo volbu AfD. CSU, která byla v Bavorsku zvyklá vyhrávat i s nadpolovičním ziskem hlasů, tak letos nedosáhla ani na čtyřicet procent, což je pro stranu nejhorší výsledek za téměř 70 let. Naopak Zelení se v Bavorsku nikdy nedostali přes deset peocent, včera je ale volilo 17,5 procenta voličů, což pro ně znamená druhé místo, AfD se do bavorského parlamentu dostala vůbec poprvé, pravicovou protestní stranu volilo deset procent voličů.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867