Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Kdo rozhoduje o právu na život, britská plastová revoluce a léky jako zdroj demence

Zahraniční tisk: Kdo rozhoduje o právu na život, britská plastová revoluce a léky jako zdroj demence

Britská média oslavují iniciativu, která by měla do roku 2025 výrazně omezit množství jednorázových plastových obalů na potravinách, které si lidé denně odnášejí domů. Věnuje se jí jak bulvár, tak seriózní tisk, stejně tak jako případu 23měsíčního chlapce, pro kterého je podle rodičů lepší žít a podle lékařů zemřít. Německo je zase na nohou kvůli narůstajícímu antisemitismu v zemi a Čína se stejně jako zbytek světa připravuje na nadcházející korejský summit. Přečtete si to nejdůležitější z dnešního zahraničního tisku ve stručném přehledu.

The Times

The Times, 26. 4. 2018The Times, 26. 4. 2018autor: The Times/Kiosk.net

Velká Británie se chystá udeřit na zkorumpované ruské oligarchy, kteří ukrývají své jmění na ostrovech spadajících pod britské teritorium, píší The Times. Zajistit by to měly nové zákony, které se budou britští poslanci snažit prosadit už příští týden. Britské Panenské ostrovy nebo Kajmanské ostrovy se dosud bránily tomu, aby zveřejňovaly, kdo jejich daňových výhod využívá. Premiérka Theresa Mayová ale po kauze okolo otravy bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery slibovala, že postoj k Rusku zpřísní a počítá také s novými sankcemi. Podobným krokem by podle řady britských politiků mělo být právě také odkrytí bohatství, které Rusové napojení na Kreml skrývají pod britskou vlajkou.

The Times se také věnují problematice běžných léků, které podle nové studie u stovek tisíc lidí zvyšují šanci, že onemocní demencí až o třetinu. Spojitost vědci našli u antidepresiv, lékům na poruchy močového ústrojí a pilulkám, které mají snížit rizika Parkinsovy choroby. Lékaři by proto měli být mnohem opatrnější, když tato léčiva používají. Problém navíc může nastat i při určité kombinaci pilulek.

Daily Mail

Daily Mail, 26. 4. 2018Daily Mail, 26. 4. 2018autor: Daily Mail/Kiosk.net

Den, kdy se příliv opravdu obrátil – tak označuje závazek čtyřicítky britských supermarketů a výrobců potravin odstranit do roku 2025 z prodeje nepotřebný a nerecyklovatelný plast. Do dobrovolného projektu, který eliminuje obaly, jež se znovu nedají použít, se zapojují obchody jako Tesco, Marks & Spencer, Aldi, Lidl nebo Pret A Manger. Přidaly se k nim také světové značky jako Coca-Cola, Pepsico nebo Nestlé. Tazvaný „UK Plastic Pact“, v překladu Britská paktová dohoda, by se měl vztahovat na plastové krabičky s předpřipraveným jídlem, obaly od pizzy i ovoce nebo zeleniny.

Daily Mail inicitavu označuje i jako vítězství své desetileté kampaně za omezení používání plastů v běžném životě.

Die Welt

Die Welt, 26. 4. 2018Die Welt, 26. 4. 2018autor: Die Welt/Kiosk.net

Německá média se na titulních stranách věnují hlavně včerejší demonstraci proti antisemitismu. Pod heslem Berlín nese Kippu se v hlavním městě sešly tisíce lidí, kteří se chtěli vymezit proti narůstajícím verbálním a fyzickým útokům proti židovským občanům. Deník Die Welt se ale věnuje hlavně projevu primátora Berlína Michaela Müllera, který se více než na podporu a ochranu židovské komunity zaměřil na protiimigrační rétoriku. Miller se několikrát vyhnul dotazům předsedy židovské komunity na to, co konkrétně stát může udělat proti antisemitismu a místo toho připomněl útok syrských přistěhovalců na dva Izraelce. V davu demonstrantů se potlesku nedočkal, nastalo spíše rozpačité ticho.

South China Morning Post

South China Morning Post, 26. 4. 2018South China Morning Post, 26. 4. 2018autor: South China Morning Post/Kiosk.net

Korejský summit jako předvoj pro Trumpovu misi denuklearizace, hodnotí nadcházející jednání Severní a Jižní Koreje na nejvyšší úrovni bývalý jihokorejský ministr pro sjednocení Jeong Se-hyun v rozhovoru pro čínský deník South China Morning Post. Jihokorejský prezident Mun Če-in se podle něj bude snažit předjednat dohodu mezi Pchjongjangem a Washingtonem o zbavení se jaderného arzenálu. Kima bude přesvědčovat vizí ekonomické perspektivy, která se pro něj podle exministra stala v posledních měsících hnacím motorem pro vyjednávání.

„Korejský summit je základní stavební kámen,“ cituje bývalého minista South China Morning Post. „Trump a Kim se musí dohodnout na denuklearizaci, když se potkají, a tohle má roli přípravného jednání.“

Metro

Metro, 26. 4. 2018Metro, 26. 4. 2018autor: Metro/Kiosk.net

Britská média poslední dny plní příběh nevyléčitelně nemocného 23měsíčního Alfieho Evanse. Tamní soud po vleklé právní bitvě rozhodl, že chlapec bude navzdory přání rodičů odpojen od přístrojů. Alfieho otec se to znovu snaží zvrátit. Zkouší, zda je možné obvinit lékaře, kteří Alfieho ošetřují, ze spiknutí a pokusu o vraždu. Trvá na tom, že jeho syn je bojovník a má právo na život.

Případ rozděluje nejen rodiče a lékaře, ale také celou společnost. Pomoc už nabídla i Itálie, která navrhla, že se Alfie může léčit na jejím území. Podle soudu ale není v nejlepším zájmu dítěte cestovat v tomto stavu do zahraničí.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1