Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu

Takřka všechny světové deníky se věnují včerejší průlomové schůzce mezi americkým prezidentem Donladem Trumpem a severokorejským komunistickým vůdcem Kim Čong-unem. Deníky ale přinesly například také zprávu, podle které zvýšený krevní tlak může přivodit nástup demence. O čem dalším píšou zahraniční média? 

The Times

tisktiskautor: tisk

Britský deník The Times přináší na první straně zprávu, podle které už jen zvýšený krevní tlak u pacientů významně zvyšuje možný nástup demence. List vychází ze studie European Heart Journal, které se zúčastnilo na deset tisíc ostrovních státních zaměstnanců. K podobnému závěru došla podle listu i nedávná americká studie na podobné téma.

The Tehran Times

tisktiskautor: tisk

Íránský list The Tehran Times přináší na první straně text s titulkem "Spojené státy zanechaly Blízký východ v chaosu". Íránští diplomaté v něm tvrdí, že Spojené státy vedené Donaldem Trumpem jsou naivní, když se domnívají, že Teherán mohou zastrašit. Článěk dále tvrdí, že v Sýrii neexistují umírnění rebelové proti vládě prezidenta Bašára Asada, které by USA mohly vyzbrojit - podle Íránu se americké dodávky vždy dostanou do rukou teroristů.

South China Morning Post

tisktiskautor: tisk

Čínský deník South China Morning Post si všímá nově vydaných soukromých deníků Alberta Einsteina, které si vedl během své asijské cesty. Podle komentátora této knihy se v nich slavný věděc, který je všeobecně považován za humanistu a odpůrce rasismu, nelichotivě vyjadřuje o lidech, které na kontinentě potkal. Označil je sice za "pilné", ale vyjádřil se o nich také jako o "tupých a špinavých".

Al-Ahram

tisktiskautor: tisk

Egyptský denk Al-Ahram přimnáší na první straně výzvu prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který vyzval své spoluobčany, aby "vydržely" nová usporná opatření zavedená vládou. Egypt totiž zvyšuje ceny elektřiny. "Všechny výzby a problémy překonáme bez potíží, pokud Egypťané svoji trpělivostí podpoří svůj stát," konstatoval nekdější generál. V Jordánsku, které nedávno navrhlo daňovou reformu znamenající zdražení, tento krok vyvolal pouliční protesty a pád vlády.

Frankfurter Allgemeine

tisktiskautor: tisk

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung si všímá tlaku, který na kancléřku Angelu Merkelovou z CDU vyvíjí sesterská strana CSU, především pak ministr vnitra Horst Seehofer. Jde o oblast migrace. Poslední střet se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, Švýcarsku nebo Norsku. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje.

The Milliyet

tisktiskautor: tisk

Turecký list Milliyet píše o otevření plynovodu TANAP, který přivádí do Turecka plyn z Ázerbájdžánu. Plynovod vede až na hranice s EU a je součástí širšího projektu, jehož cílem je omezit závislost starého kontinentu na ruském plynu. Zahájení provozu osobně dozorovali nejen prezidenti Turecka Recep Tayyip Erdogan a Ázerbájdžánu Ilham Alijev, ale i jejich kolegové z Ukrajiny (Petro Porošenko) a Srbska (Aleksandar Vučić). "Zahajujeme projekt, který je energetickou 'hedvábnou stezkou'," prohlásil dnes Erdogan.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1