ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu

Takřka všechny světové deníky se věnují včerejší průlomové schůzce mezi americkým prezidentem Donladem Trumpem a severokorejským komunistickým vůdcem Kim Čong-unem. Deníky ale přinesly například také zprávu, podle které zvýšený krevní tlak může přivodit nástup demence. O čem dalším píšou zahraniční média? 

The Times

tisktiskautor: tisk

Britský deník The Times přináší na první straně zprávu, podle které už jen zvýšený krevní tlak u pacientů významně zvyšuje možný nástup demence. List vychází ze studie European Heart Journal, které se zúčastnilo na deset tisíc ostrovních státních zaměstnanců. K podobnému závěru došla podle listu i nedávná americká studie na podobné téma.

The Tehran Times

tisktiskautor: tisk

Íránský list The Tehran Times přináší na první straně text s titulkem "Spojené státy zanechaly Blízký východ v chaosu". Íránští diplomaté v něm tvrdí, že Spojené státy vedené Donaldem Trumpem jsou naivní, když se domnívají, že Teherán mohou zastrašit. Článěk dále tvrdí, že v Sýrii neexistují umírnění rebelové proti vládě prezidenta Bašára Asada, které by USA mohly vyzbrojit - podle Íránu se americké dodávky vždy dostanou do rukou teroristů.

South China Morning Post

tisktiskautor: tisk

Čínský deník South China Morning Post si všímá nově vydaných soukromých deníků Alberta Einsteina, které si vedl během své asijské cesty. Podle komentátora této knihy se v nich slavný věděc, který je všeobecně považován za humanistu a odpůrce rasismu, nelichotivě vyjadřuje o lidech, které na kontinentě potkal. Označil je sice za "pilné", ale vyjádřil se o nich také jako o "tupých a špinavých".

Al-Ahram

tisktiskautor: tisk

Egyptský denk Al-Ahram přimnáší na první straně výzvu prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který vyzval své spoluobčany, aby "vydržely" nová usporná opatření zavedená vládou. Egypt totiž zvyšuje ceny elektřiny. "Všechny výzby a problémy překonáme bez potíží, pokud Egypťané svoji trpělivostí podpoří svůj stát," konstatoval nekdější generál. V Jordánsku, které nedávno navrhlo daňovou reformu znamenající zdražení, tento krok vyvolal pouliční protesty a pád vlády.

Frankfurter Allgemeine

tisktiskautor: tisk

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung si všímá tlaku, který na kancléřku Angelu Merkelovou z CDU vyvíjí sesterská strana CSU, především pak ministr vnitra Horst Seehofer. Jde o oblast migrace. Poslední střet se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, Švýcarsku nebo Norsku. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje.

The Milliyet

tisktiskautor: tisk

Turecký list Milliyet píše o otevření plynovodu TANAP, který přivádí do Turecka plyn z Ázerbájdžánu. Plynovod vede až na hranice s EU a je součástí širšího projektu, jehož cílem je omezit závislost starého kontinentu na ruském plynu. Zahájení provozu osobně dozorovali nejen prezidenti Turecka Recep Tayyip Erdogan a Ázerbájdžánu Ilham Alijev, ale i jejich kolegové z Ukrajiny (Petro Porošenko) a Srbska (Aleksandar Vučić). "Zahajujeme projekt, který je energetickou 'hedvábnou stezkou'," prohlásil dnes Erdogan.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.