Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim s Trumpem, vysoký tlak zvyšuje riziko demence a Egypt zdražuje elektřinu

Takřka všechny světové deníky se věnují včerejší průlomové schůzce mezi americkým prezidentem Donladem Trumpem a severokorejským komunistickým vůdcem Kim Čong-unem. Deníky ale přinesly například také zprávu, podle které zvýšený krevní tlak může přivodit nástup demence. O čem dalším píšou zahraniční média? 

The Times

tisktiskautor: tisk

Britský deník The Times přináší na první straně zprávu, podle které už jen zvýšený krevní tlak u pacientů významně zvyšuje možný nástup demence. List vychází ze studie European Heart Journal, které se zúčastnilo na deset tisíc ostrovních státních zaměstnanců. K podobnému závěru došla podle listu i nedávná americká studie na podobné téma.

The Tehran Times

tisktiskautor: tisk

Íránský list The Tehran Times přináší na první straně text s titulkem "Spojené státy zanechaly Blízký východ v chaosu". Íránští diplomaté v něm tvrdí, že Spojené státy vedené Donaldem Trumpem jsou naivní, když se domnívají, že Teherán mohou zastrašit. Článěk dále tvrdí, že v Sýrii neexistují umírnění rebelové proti vládě prezidenta Bašára Asada, které by USA mohly vyzbrojit - podle Íránu se americké dodávky vždy dostanou do rukou teroristů.

South China Morning Post

tisktiskautor: tisk

Čínský deník South China Morning Post si všímá nově vydaných soukromých deníků Alberta Einsteina, které si vedl během své asijské cesty. Podle komentátora této knihy se v nich slavný věděc, který je všeobecně považován za humanistu a odpůrce rasismu, nelichotivě vyjadřuje o lidech, které na kontinentě potkal. Označil je sice za "pilné", ale vyjádřil se o nich také jako o "tupých a špinavých".

Al-Ahram

tisktiskautor: tisk

Egyptský denk Al-Ahram přimnáší na první straně výzvu prezidenta Abdala Fattáha Sísího, který vyzval své spoluobčany, aby "vydržely" nová usporná opatření zavedená vládou. Egypt totiž zvyšuje ceny elektřiny. "Všechny výzby a problémy překonáme bez potíží, pokud Egypťané svoji trpělivostí podpoří svůj stát," konstatoval nekdější generál. V Jordánsku, které nedávno navrhlo daňovou reformu znamenající zdražení, tento krok vyvolal pouliční protesty a pád vlády.

Frankfurter Allgemeine

tisktiskautor: tisk

Německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung si všímá tlaku, který na kancléřku Angelu Merkelovou z CDU vyvíjí sesterská strana CSU, především pak ministr vnitra Horst Seehofer. Jde o oblast migrace. Poslední střet se týká Seehoferových plánů vracet hned na německých hranicích zpět běžence, kteří už byli registrováni v jiném státu EU, Švýcarsku nebo Norsku. Německé právo s takovým postupem obecně počítá, ve výjimečných humanitárních situacích se ale neuplatňuje.

The Milliyet

tisktiskautor: tisk

Turecký list Milliyet píše o otevření plynovodu TANAP, který přivádí do Turecka plyn z Ázerbájdžánu. Plynovod vede až na hranice s EU a je součástí širšího projektu, jehož cílem je omezit závislost starého kontinentu na ruském plynu. Zahájení provozu osobně dozorovali nejen prezidenti Turecka Recep Tayyip Erdogan a Ázerbájdžánu Ilham Alijev, ale i jejich kolegové z Ukrajiny (Petro Porošenko) a Srbska (Aleksandar Vučić). "Zahajujeme projekt, který je energetickou 'hedvábnou stezkou'," prohlásil dnes Erdogan.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1