Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim se chce zachránit, vrchní Ajatolláh čte americkou poštu a vězeň žádá eutanázii

ZAHRANIČNÍ TISK: Kim se chce zachránit, vrchní Ajatolláh čte americkou poštu a vězeň žádá eutanázii

Dvě témata dominují dnes světovým médiím: schuzka amerického prezidenta DonadlaTrumpa a severokorejského diktátora Kim Čong-una a přestřelka Izraele a Íránu. Došlo ale i na znásilnění, cizí poštu a dinosauří stopy a eutanázii pro vězně.

Financial Times 

Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times

Britské noviny Financial Times se kromě plánované schůzky Donalda Trumpa a severokorejského vůdce Kim Čong-una věnují i malajsijským volbám a izraelskému úderu na íránské cíle v Sýrii. Připomínají, že před útokem se setkal izraelský ministerský předseda Benjamin Netanjahu s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Rusko je spojencem syrského diktátora Bašára Asada, ale Netanjahu si, jak píší Financial Times, s Putinem „kultivuje“ dobré vztahy.


The Wall Street Journal 

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net
 

Americký list The Wall Street Journal píše o prvních sankcích, které uvalily USA na Írán poté, co americký prezident Donald Trump oznámil odstoupení od jaderné dohody s touto zemí. Cílem sankcí je několik íránských firem i jednotlivců, kteří se podíleli na pašování dolarů pro Íránské revoluční gardy a íránské spojence na Blízkém východě. The Wall Street Journal ale upozorňuje na možnost zavedení amerických sankcí včetně vysokých pokut proti evropským bankám, které obchodují s Teheránem.


The Washington Post

The Washington PostThe Washington Postautor: The Washington Post

Včerejší The Washington Post – kvůli časovému rozdílu dnešní číslo dosud nevyšlo - se věnuje propuštění tří Američanů ze Severní Koreje. Také Íránu - Americký prezident nedávno odstoupil od jaderné dohody s Íránem, íránský nejvyšší vůdce Ajatolláh Alí Chameneí to odsoudil, ale zároveň se ukázalo, že čte i americkou diplomatickou poštu. Citoval totiž z Trumpova dopisu americkým spojencům na Blízkém východě. A The Washington Post spekuluje, jak se k němu dostal. Možná prý i přes Rusy.

List přináší i reportáž o tom, jak turisté ničí v utažském Red Fleet State Park zkamenělé stopy dinosaurů a přitom si ani neuvědomují, že páchají trestný čin. Většinou je ale nikdo nechytí a tak byli zatím obžalováni jen tři skauti a to ještě před lety.


The Jerusalem Post

 

The Jerusalem PostThe Jerusalem Postautor: Jerusalem Post/Kiosko.net

Izraelský The Jerusalem Post přináší satelitní snímky cílů, na které v Sýrii zaútočilo izraelské letectvo. Jde o íránská zařízení, která byla podle představitelů izraelské armády zcela zničena. Zároveň upozorňuje, že Teherán má rakety, kterými může zasáhnout Izrael.

The Jerusalem Post také uvádí, že většina Izraelců nebere státní svátek Den Jeruzaléma, tedy připomínku dobytí jeho starého města Izraelem, jako skutečný svátek. Slaví ho hlavně ortodoxní Židé.


South China Morning Post

 
South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post/Kiosko.net

South China Morning Post komentuje plánovanou schůzku korejského vůdce Kim Čong-una a amerického prezidenta Donalda Trumpa v Singapuru, jejímž výsledkem má být odstranění jaderných zbraní ze Severní Koreje. Cituje bývalého amerického diplomata, podle kterého si chce Kim Čong-un v klidu dožít jako severokorejský diktátor a tak je zřejmě ochoten změnit své chování. A podotýká, že o jednání mezi Severní Koreou a USA se zajímá také Japonsko. Nejen kvůli tomu, že ho ohrožují severokorejské jaderné rakety ale také kvůli tomu, že chce „vyřešit“ problém svých občanů unesených do Severní Koreje. Ta přiznala, že unesla 11 japonských občanů.


Hindustan Times

Hindustan TimesHindustan Timesautor: Hindustan Times/Kiosko.net

Indický Hindustan Times také upozorňuje na schůzku amerického prezidenta a severokorejského diktátora. Cituje přitom amerického prezidenta Trumpa, který věří, že severokorejský diktátor konečně přivede svoji zemi „do reálného světa“.

Hindustan Times upozorňují na případ gangstera, který žádá ve vězení v Bombaji o eutanázii. Je totiž ochrnutý na půl těla a má prý deprese. O eutanázii žádá poté, co ho soud odmítl propustit z vězení ze zdravotních důvodů. 34letý profesionální zločinec je v kriminále kvůli vraždě dvou lidí, ke které se přiznal.


Al-Jazeera

 

Al-JazeeraAl-Jazeeraautor: Al-Jazeera

Web katarské televizní stanice Al-Jazeera se obsáhle věnuje konfliktu mezi Íránem a Izraelem v Sýrii. Podle Al-Jazeery šlo především o to ukázat svaly, ale na rozdíl od mnoha jiných médií, Al-Jazeera předpokládá další ozbrojené srážky mezi Izraelem a Íránem a jeho spojenci v příštích týdnech a měsících. A to jak v Sýrii, tak izraelských Golanských výšinách. Al-Jazeera se dále věnuje případu Núry Husejnové, která byla v Súdánu odsouzena k trestu smrti za vraždu svého manžela. Husejnovou její manžel znásilnil za pomoci svých příbuzných. Husejnová byla totiž provdána násilím a od manžela uprchla. Její vlastní otec jí ale nakonec vylákal zpět do manželova domu, tam došlo ke znásilnění a následné vraždě manžela.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1