Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: „Krvavá lázeň“ v britských ulicích, nový skandál s migranty a pomatený útočník

ZAHRANIČNÍ TISK: „Krvavá lázeň“ v britských ulicích, nový skandál s migranty a pomatený útočník
 

V Nizozemsku v sobotu zatkli útočníka, který pobodal tři kolemjdoucí. Podle policie jde o pomateného muže známého z jiného incidentu. V Británii řeší další skandál se zřejmě neoprávněnými deportacemi migrantů a kvůli aktivní havajské sopce evakuovali už 1800 lidí. Jaké další zajímavosti přinesl dnes světový tisk?

De Telegraaf

De Telegraafautor: http://en.kiosko.net

Nizozemský deník De Telegraaf přináší nové informace o útočníkovi, který v sobotu pobodal v centru Haagu tři lidi a poté byl převezen do nemocnice. Policie uvedla, že se jedná o muže známého zvláštním chováním. Jak deník zjistil, jde o 31letého Syřana Maleka F., kterého záchranné složky v Haagu znají z únorového incidentu – kdy vyhazoval nábytek z okna na ulici a zranil chodce.


Daily Express

Daily Expressautor: http://en.kiosko.net

Přední strana britského Daily Expressu se věnuje násilným událostem, ke kterým došlo v Británii během víkendu. „Krvavá lázeň v našich ulicích,“ zní titulek. Podle deníku zemřeli během víkendu násilnou smrtí tři lidé a dva chlapci byli zraněni. V Londýně a v St. Helens byli zastřeli dva lidé a v Liverpoolu byl ubodán mladý muž, upřesňuje deník. Dva chlapci ve věku 13 a 15 let byli zraněni během přestřelky na západě britské metropole.


The Guardian

The Guardianautor: http://en.kiosko.net

Britskými úřady otřásá nový skandál s migranty, píše deník The Guardian na titulní straně. Podle deníku se jedná o víc než tisíc kvalifikovaných migrantů, kterým hrozí deportace kvůli části zákona o přistěhovalectví. Tato „kontroverzní“ pasáž je zaměřena na potírání terorismu a lidí, kteří jsou považováni za hrozbu pro národní bezpečnost. Podle experta Aditi Bhardwaje ji ale úřady použily špatně. Mezi migranty jsou lékaři, právníci i inženýři, popisuje The Guardian. Kvůli tzv. kauze karibských migrantů minulý týden rezignovala ministryně vnitra Amber Ruddová.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: http://en.kiosko.net

Přes 1800 lidí bylo evakuováno kvůli aktivitě havajské sopky Kilauea, píše americký Wall Street Journal, který otiskl na titulní straně fotku havajské sopky. V jejím okolí byl vyhlášen stav pohotovosti, erupce mají dál pokračovat. Láva zatím zničila na tři desítky domů a ohrožuje další obydlené oblasti.


Le Figaro

Le Figaroautor: http://en.kiosko.net

Francouzský premiér Édouard Philippe se v pondělí poprvé setká se zástupci stávkujících zaměstnanců státních drah SNCF, píše francouzský deník Le Figaro. Předseda vlády nejprve schůzku odmítal. Philippe chce dnes podle listu diskutovat se železničáři o problému dluhu francouzské železniční sítě (který je v řádech desítek milionů eur), reformy se ale odmítá dotknout. Železničáři stávkují ve Francii od začátku dubna, protest má trvat tři měsíce.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1