Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Mayová čelí spiknutí a v USA se rozbíhá šetření sexuálního zneužívání dětí kněžími

ZAHRANIČNÍ TISK: Mayová čelí spiknutí a v USA se rozbíhá šetření sexuálního zneužívání dětí kněžími

Kvůli možnému prodloužení přechodného období po brexitu roste napětí uvnitř Konzervativní strany, britská premiérka proto čelí „nejnebezpečnějšímu týdnu jejího premiérství“. Británie odhaluje rozsáhlé podvody v rámci systému pro vývoz odpadu. A V USA se rozbíhá první federální vyšetřování případů sexuálního zneužívání v Pensylvánii. O čem dnes píší prestižní světová média?

The Times

Kiosko.net/Timesautor: Kiosko.net/Times

Revolta proti britské premiérce Therese Mayové uvnitř její Konzervativní strany sílí. Důvodem rozčílení konzervativců se staly slova Mayové, která během summitu v Bruselu připustila, že by mohlo být prodlouženo přechodné období po brexitu. To se nelíbí jak zastáncům tvrdého, tak i měkkého brexitu. Deník The Times proto píše, že konzervativní poslanci ztrácí v premiérce důvěru a plánují proti ní spiknutí. V jeho čele má být bývalý ministr pro brexit David Davis, který včera vyzval ministry ke změně směru při vyjednávání o brexitu. Mayová tak čelí „nejnebezpečnějšímu týdnu jejího premiérství“, píše britský deník.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

Kiosko.net/FAZautor: Kiosko.net/FAZ

Evropská komise zřejmě odmítne italský návrh rozpočtu, který počítá se zavedením základního příjmu pro chudé nebo snížením věku pro odchod do důchodu a jehož plánovaný schodek 2,4 procenta HDP je třikrát větší než plán předchozí vlády v Římě. Podle Informací FAZ by mělo rozhodnutí Komise padnout v úterý a Itálie ho může zvrátit, pokud do pondělí návrh rozpočtu změní. To je však velmi nepravděpodobné – vláda složená z Hnutí pěti hvězd a Ligy totiž hodlá své rozpočtové plány prosadit i navzdory Bruselu. Návrh rozpočtu Itálie, která je druhou nejzadluženější zemí eurozóny, však podle evropských představitelů odporuje unijním pravidlům.

The Guardian

Kiosko.net/Guardianautor: Kiosko.net/Guardian

Britské společnosti, které mají na starost recyklaci odpadu, čelí podezření z rozsáhlého zneužívání britského systému pro vývoz odpadu. Britská Agentura pro životní prostředí proto zřídila zvláštní tým vyšetřovatelů, kteří mají podvodům přijít na kloub. Jak se totiž zdá, na systému vývozu odpadu těží hlavně organizované zločinecké skupiny, které ho ve velkém zneužívají. Podle britského deníku The Guradian navíc Británii hrozí, že země, kam Spojené království odpad vyváží, britským lodím brzy zavřou dveře.

The New York Times

Kiosko.net/NY Timesautor: Kiosko.net/NY Times

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo vyšetřování římsko-katolické diecéze v Pensylvánii, která čelí obvinění, že po desetiletí tajila rozsáhlé případy sexuální zneužívání. Rozhodnutí přichází dva měsíce poté, co kancelář generálního prokurátora v Pensylvánii vydala výbušnou zprávu, podle které bylo v tomto americkém státě během posledních 70 let zneužito neméně 1000 dětí asi třemi sty kněžími. Podle New York Times to je první případ federálního vyšetřování problémů týkajících se sexuálního zneužívání. „Vzhledem k hrozivému zneužívání, které je podrobně popsáno ve zprávě velké poroty, není toto předvolání žádným překvapením,“ uvedla v prohlášení diecéze s Greensburgu s tím, že přeživší a veřejnost musí mít důkazy, že děti budou v bezpečí.

The Australian

Australianautor: Kiosko.net/Australian

Australská námořní fregata vybavená naváděnými střelami otestovala nervy Čínské lidové republiky, píše list The Australian. Podle australského deníku projela loď královského námořnictva koncem září Tchajwanskou úžinou a to krátce poté, co Čína ve stejném místě zabránila průplavu dvěma lodím amerického námořnictva. Spojené státy proto krok Austrálie vnímají jako důkaz, že jejich spojenci stojí za administrativou Donalda Trumpa v boji proti čínské expanzi v Asii a Tichomoří.

 

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1