Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Na jednání o brexitu si smlsli špioni a německé školství brzdí děti cizinců

ZAHRANIČNÍ TISK: Na jednání o brexitu si smlsli špioni a německé školství brzdí děti cizinců
 

Unijní vyjednavači mají podezření, že britští tajní agenti odposlouchávají bruselské rozhovory o brexitu. Spojené státy loni zaznamenaly rekordní počet úmrtí na předávkování drogami. A kvalita vzdělávání v Německu klesá – podle učitelů prý kvůli vysokému počtu dětí cizinců. Co dalšího se dnes dočtete na titulních stranách prestižních médií z celého světa?

Daily Telegraph

zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Daily Telegraph

V Bruselu tento týden pokračuje vyjednávání o vystoupení Velké Británie z Evropské unie, ke kterému má dojít v březnu příštího roku. A zatímco se část evropských lídrů obává, že rozhovory mohou skončit i chaotickým odchodem bez dohody, unijní vyjednavači řeší další problém – podezírají britské tajné agenty, že rozhovory o brexitu odposlouchávají. Zprávu přináší britský deník Daily Telegraph s odkazem na vysoce postavený bruselský zdroj. Podezření podle něj vyjednavači získali poté, co Spojené království údajně získalo „během několika hodin“ tajné dokumenty, které byly prezentovány na setkání představitelů EU minulý měsíc.


The Guradian

zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Guardian

„Nechceme být nájemníky ve vlastní zemi,“ prohlásil novozélandský ministr financí David Parker, který chce prosadit zákon zakazující prodej domů zahraničním kupcům. Bydlení by se tak mělo stát pro místní obyvatele dostupnějším a nabídka nemovitostí by se tím pádem i zvýšila. „Myslíme si, že by se novozélandský trh s domy a farmami měl řídit podle kupců ze Zélandu, a ne podle těch ze zahraničí,“ vysvětlil Parker pro britský deník The Guardian s tím, že se nesmí stávat, aby byli při nákupu nemovitostí Novozélanďané, kteří zde platí daně a mají tu své rodiny, předběhnuti bohatšími lidmi ze zámoří.


Die Welt

zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Die Welt

Kvalita vzdělávání v Německu se zhoršila. Vyplývá to ze středečního průzkumu německé Iniciativy za nové sociálně-tržní hospodářství (Initiative Neue Soziale Marktwirtschaft – INSM), podle které úroveň vzdělávání poklesla téměř ve všech federálních státech. Průzkum se podle listu Die Welt zaměřoval na celkem 93 kategorií, jako je například míra předčasného ukončení školy, výsledky srovnávacích zkoušek žáků a studentů nebo počet dětí, které musely opakovat ročník. V porovnání s loňskem se zlepšil pouze Berlín a Šlesvicko-Holštýnsko, všechny ostatní se zhoršily.

Učitelé připisují propad školství většímu počtu cizinců v Německu. „Pokud je podíl dětí, které mluví německy špatně nebo vůbec, příliš vysoký, vede to k masivnímu propadu,“ vysvětluje předseda německé asociace učitelů s tím, že učitelé nezvládají reagovat na různé potřeby dětí, a jejich počet by měl být vyšší.


The New York Times

zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

Asi 72 tisíc Američanů v loňském roce zemřelo na předávkování drogami. To je o 10 procent víc než v roce předešlém, píše list The New York Times s odvoláním na americké Centrum pro kontrolu nemocí. Rekordní počet lidí, kteří loni ve Spojených státech zemřeli na následky předávkování drogami, tak překonal počet obětí nemoci HIV, autonehod nebo zastřelení. Podle analytiků jsou důvody nárůstu dva – stále víc Američanů užívá opiáty a drogy se stávají více nebezpečné. Právě druhý faktor je však podle listu s největší pravděpodobností hlavním důvodem, proč počet předávkování v USA roste.


The Tehran Times

zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Tehran Times

Íránský prezident Hasan Rúhání si před vládou pochvaloval podpis úmluvy o statusu Kaspického moře, kterou o víkendu stvrdili zástupci Ruska, Íránu, Kazachstánu, Turkmenistánu a Ázerbájdžánu a která má největší jezero na světě rozdělit mezi sféru vlivu těchto pěti zemí. Podle slov Rúháního dala dohoda stopku Severoatlantické alianci, která má zájem o přítomnost v kaspickém moři. „Amerika s NATO plánovaly svou přítomnost na kaspickém pobřeží, aby zde rozmístily své síly. Na základě této dohody je však budování vojenských základen a přítomnost cizích plavidel v Kaspickém moři zakázaná,“ uvedl před íránskou vládou prezident.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1