Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Návrat tenisové královny, útok na favorita voleb a otřesný nález v Mexiku

ZAHRANIČNÍ TISK: Návrat tenisové královny, útok na favorita voleb a otřesný nález v Mexiku
 

Také dnes se zahraniční média věnují anonymnímu textu deníku New York Times, jehož autor – údajně blízký spolupracovník prezidenta USA Donalda Trumpa – popisuje, kterak zaměstnanci Bílého domu svého šéfa obchází a rozličnými rafinovanými způsoby se pokoušejí usměrňovat jeho kroky. Přesto poutají pozornost také jiné události. Například útok na prezidentského kandidáta v Brazílii, fenomenální návrat Sereny Williamsové zpět na tenisový vrchol nebo nález masového hrobu v Mexiku.

The New York Times

NYTautor: http://en.kiosko.net/

Americký deník popisuje cestu tenistky Sereny Williamsové zpět na vrchol: v sobotu si po několika letech šestatřicetiletá legenda zahraje opět finále US Open. Loni přitom touto dobou přivedla na svět dcerku Olympii. „Je to skutečně pozoruhodné. Po porodu jsem sotva chodila a hýbala se a po roce hraju druhé finále,“ řekla Williamsová. Do finále navíc dokráčela suverénním způsobem, Lotyšku Anastasiji Sevastovovou deklasovala 6:3 a 6:0.


Le Monde

Le Mondeautor: http://en.kiosko.net/

Brazilský prezidentský kandidát Jair Bolsonaro byl ve městě Juiz de Fora přímo při mítinku napaden a pobodán. Mimo jiné o tom informuje francouzský deník Le Monde s tím, že krajně pravicový kandidát již absolvoval operaci. Podle lékařů byl do nemocnice přivezen v kritickém stavu. Nyní je mimo přímé ohrožení života, ale stále ve vážném stavu. Podle předvolebních šetření je mnohdy radikální Bolsonaro druhým nejsilnějším kandidátem. První kolo prezidentských voleb se v Brazílii uskuteční v neděli 7. října, tedy den po našich komunálních a senátních volbách.


Financial Times

Financial Timesautor: http://en.kiosko.net/

Indický Nejvyšší soud přišel s přelomovým rozhodnutím, které potěšilo tamní LGBT komunitu. Podle verdiktu již není homosexuální sex trestný. Informuje o tom i deník Financial Times. Soud tak zrušil pět let starý rozsudek, dle kterého byly některé sexuální činy „nepřirozené“. Trestány byly až deseti lety vězení. Napříště má být zásadním porušením práv naopak diskriminace na základě sexuální orientace.


Franfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeineautor: http://en.kiosko.net/

Obchodní spor mezi USA a Čínou může mít už dnes novou kapitolu. Píše o tom německý deník Frankfurter Allgemeine s tím, že Čína očekává uvalení nových cel. Pokud se Donald Trump skutečně k další fázi obchodní války uchýlí a zavede další cla na čínské zboží, Číná je podle deníku připravena reagovat odvetným opatřením. Číňané si jsou prý zároveň jistí, že se jim podaří udržet stabilní a zdravý ekonomický růst. Ve čtvrtek končí lhůta, během které se veřejnost smí vyjádřit k Trumpovu návrhu zavést 25procentní clo na čínské zboží, jehož roční hodnota dovozu dosahuje 200 miliard USD.


La Prensa

La Prensaautor: http://en.kiosko.net/uk/

Mexický generální prokurátor státu Veracruz oznámil šokující zprávu: úřady objevily masový hrob se 166 lidskými pozůstatky. Lidé zde byli pohřbeni tajně. Podle prokurátora Jorgeho Wincklera byla těla pohřbena nejméně před dvěma roky. Podle Wincklera nelze vyloučit, že v oblasti, která je nechvalně proslulá řáděním drogových gangů, pátrání povede k nálezu dalších obětí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232