Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Nečekaná komplikace královské svatby, nové důkazy o tragédii Boeingu a migranti do buše

ZAHRANIČNÍ TISK: Nečekaná komplikace královské svatby, nové důkazy o tragédii Boeingu a migranti do buše
 

Světová média sledují vývoj po otevření ambasády Spojených států v Jeruzalémě. Německo bojuje za vízum pro tamního novináře, který se kvůli článkům o ruském dopingu zřejmě nedostane na fotbalové mistrovství světa. Rusko na druhé straně neztrácí zájem o čtyři roky starý pád letadla v Doněcku. A Austrálie řeší migrační politiku. 

Frankfurter Allgemeine

Frankfurter AllgemeineFrankfurter Allgemeineautor: Frankfurter Allgemeine/en.kiosko.net

Německo v čele s kancléřkou Angelou Merkelovou bojuje za sportovního novináře Hajo Seppelta, který chtěl podle Frankfurter Allgemeine kvůli fotbalovému mistrovství světa odcestovat do Ruska, nedostal ale potřebné vízum. Seppelt se v minulosti proslavil především reportážemi o dopingu v bývalé NDR, v cyklistice a v neposlední řadě také o státem řízeném dopingu právě v Rusku.

The Times

The TimesThe Timesautor: The Times/en.kiosko.net

The Times řeší, stejně jako většina významných médií, včerejší nepokoje v Gaze, které doprovázely oficiální otevření ambasády USA v Jeruzalémě. Střety si vyžádaly 58 mrtvých a více než 2 tisíce zraněných. Palestina nyní viní protistranu ze „strašného masakru”, Izrael ale tvrdí, že demonstrace vedla militantní palestinská skupina Hamás a šlo tudíž o plánovanou teroristickou operaci.

Komsomolskaja pravda

Komsomolskaja pravdaKomsomolskaja pravdaautor: Komsomolskaja pravda

Jeden z nejčtenějších ruských bulvárních deníků na titulní straně své internetové verze tvrdí, že jejich novinář spolu s nezávislým technikem Jurijem Antipovem našel nové důkazy o pádu malajsijského Boeingu MN17, který před čtyřmi lety havaroval v Doněcku a na jehož palubě zemřelo téměř 300 lidí. Právě Antipov říká, že „západní verze” celé události, podle které sestřelil letadlo raketový systém Buk, je mylná, neexistuje prý přesvědčivý radarový nebo jakýkoli jiný důkaz o tom, že by Boeing zasáhla raketa země-vzduch. Naopak trosky podle něj nasvědčují tomu, že k explozi nebo sérii explozí došlo přímo na palubě letadla a šlo tedy o předem plánovaný útok.

The Daily Telegraph

The Daily TelegraphThe Daily Telegraphautor: The Daily Telegraph/en.kiosko.net

 „Jděte do buše nebo běžte domů,” tímto titulkem láká čtenáře australská verze deníku Daily Telegraph. Austrálie zřejmě přistoupí k novým pravidlům, díky kterým by se mohlo ulevit velkým městům jako je Sydney. Imigrantům, kteří budou mít zájem v zemi zůstat totiž nenabídne městský život, ale naopak, místo k životu jim úřady najdou na venkově.

Daily Mirror

Daily MirrorDaily Mirrorautor: Daily Mirror/en.kiosko.net

Britský bulvární deník se opět zabývá královskou svatbou. Tentokrát řeší otce nevěsty Meghan Markleové. Ten na svatbu bohužel nedorazí, prodělal totiž infarkt a k oltáři tak americkou herečku bude muset odvést někdo jiný. Svatba prince Harryho s Maghan proběhne už 19. května v kapli sv. Jiří na hradě Windsor, který je jedním z oficiálních sídel královské rodiny.  

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1