Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Nedostatek praktických lékařů, embargo na dovoz ropy a masakr v Hongkongu

ZAHRANIČNÍ TISK: Nedostatek praktických lékařů, embargo na dovoz ropy a masakr v Hongkongu
 

Zahraniční tisk se věnuje velkému vítězství Donalda Trumpa, poté, co nejvyšší soud v USA podpořil jeho zákaz vstupu lidí z několika převážně muslimských zemí do země. Británie mezitím řeší alarmující nedostatek praktických lékařů, které vede k nekonečným čekacím dobám a absolutní vytíženosti zdravotníků. Co ještě píše zahraniční tisk?.

The Guardian

Americký nejvyšší soud včera schválil Trupův dekret, který zapovídá vstup občanů Libye, Somálska, KLDR, Venezuely, Íránu a Jemenu do Spojených států. Tíématu se dnes věnuje třeba britský deník Guardian. Podle žaloby, která k soudu zamířila, mělo toto opatření porušovat nejen přistěhovalecké zákony, ale také ústavu USA. To ale soud těsnou většinou odmítl s tím, že národní bezpečnostní politika zůstává v pravomoci prezidenta.

The Guardianautor: en.kiosko.net/The Guardian


The Mirror

Bulvární deník The Mirror si všímá neutěšené situace praktických lékařů ve Velké Británii. Ti si stěžují, že ačkoli na své problémy upozorňují už 25 let, nikdo jim údajně není schopen pomoci. Některé z nich totiž navštíví až 70 lidí denně. Za touto situací stojí nejen škrty v rozpočt a s tím související personální krize, ale také stárnoucí populace. Lékaři nyní varují, že nejde jen o jejich nepohodlí, ale předně o zdraví a životy pacientů. Britská lékařská asociace proto souhlasila, že si lékaři mohou pozastavit přijímání nových pacientů.

The Mirrorautor: en.kiosko.net/ The Mirror


Die Welt

Německý Die Welt si všímá embarga na dovoz íránské ropy, která souvisí s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a kterou Spojené státy pohrozily. USA nyní vyzývají ostatní země, aby se dovozu ropy od 4. listopadu vzdaly a hrozí jim sankcemi, pokud tak neučiní. Spojené státy se už nyní údajně snaží o dohodu s ostatními blízkovýchodními zeměmi, které by měly chybějící ropu na trhnu doplnit vyšším vývozem.

Die Weltautor: en.kiosko.net/Die Welt


Metro

Britský denník Metro informuje o případu Khalida Aliho, kterého policie zatkla v dubnu 2017. Soud nyní rozhodl, že plánoval vraždy nejen politiků, ale také příslušníků policie. Před více než rokem, přibližně měsíc po teroristickém útoku ve Westminster, zachytily Aliho kamery u budovy MI6. O několik dní později pak zavolala na policii jeho matka, která v jeho pokoji našla čtyři nože.

Metroautor: en.kiosko.net/ Metro


South China Morning Post

South China Morning Post řeší na titulní straně případ ženy, která má na svědomí vraždu a ublížení na zdraví. Policisté zatkli 44letou ženu poté, co uprostřed hongkongského parku zastřelila svou vlastní tetu a další tři příbuzné zranila, dva z nich zůstávají v kritickém stavu. Útočnice se s příbuznými setkala, aby urovnala spor o dědictví, krátce po schůzce ale vzala do rukou poloautomatickou zbraň, kterou si nejspíš koupila přes internet.

South China Morning Postautor: en.kiosko.net/South China Morning Post

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1