Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Nedostatek praktických lékařů, embargo na dovoz ropy a masakr v Hongkongu

ZAHRANIČNÍ TISK: Nedostatek praktických lékařů, embargo na dovoz ropy a masakr v Hongkongu
 

Zahraniční tisk se věnuje velkému vítězství Donalda Trumpa, poté, co nejvyšší soud v USA podpořil jeho zákaz vstupu lidí z několika převážně muslimských zemí do země. Británie mezitím řeší alarmující nedostatek praktických lékařů, které vede k nekonečným čekacím dobám a absolutní vytíženosti zdravotníků. Co ještě píše zahraniční tisk?.

The Guardian

Americký nejvyšší soud včera schválil Trupův dekret, který zapovídá vstup občanů Libye, Somálska, KLDR, Venezuely, Íránu a Jemenu do Spojených států. Tíématu se dnes věnuje třeba britský deník Guardian. Podle žaloby, která k soudu zamířila, mělo toto opatření porušovat nejen přistěhovalecké zákony, ale také ústavu USA. To ale soud těsnou většinou odmítl s tím, že národní bezpečnostní politika zůstává v pravomoci prezidenta.

The Guardianautor: en.kiosko.net/The Guardian


The Mirror

Bulvární deník The Mirror si všímá neutěšené situace praktických lékařů ve Velké Británii. Ti si stěžují, že ačkoli na své problémy upozorňují už 25 let, nikdo jim údajně není schopen pomoci. Některé z nich totiž navštíví až 70 lidí denně. Za touto situací stojí nejen škrty v rozpočt a s tím související personální krize, ale také stárnoucí populace. Lékaři nyní varují, že nejde jen o jejich nepohodlí, ale předně o zdraví a životy pacientů. Britská lékařská asociace proto souhlasila, že si lékaři mohou pozastavit přijímání nových pacientů.

The Mirrorautor: en.kiosko.net/ The Mirror


Die Welt

Německý Die Welt si všímá embarga na dovoz íránské ropy, která souvisí s odstoupením USA od mezinárodní jaderné dohody s Íránem a kterou Spojené státy pohrozily. USA nyní vyzývají ostatní země, aby se dovozu ropy od 4. listopadu vzdaly a hrozí jim sankcemi, pokud tak neučiní. Spojené státy se už nyní údajně snaží o dohodu s ostatními blízkovýchodními zeměmi, které by měly chybějící ropu na trhnu doplnit vyšším vývozem.

Die Weltautor: en.kiosko.net/Die Welt


Metro

Britský denník Metro informuje o případu Khalida Aliho, kterého policie zatkla v dubnu 2017. Soud nyní rozhodl, že plánoval vraždy nejen politiků, ale také příslušníků policie. Před více než rokem, přibližně měsíc po teroristickém útoku ve Westminster, zachytily Aliho kamery u budovy MI6. O několik dní později pak zavolala na policii jeho matka, která v jeho pokoji našla čtyři nože.

Metroautor: en.kiosko.net/ Metro


South China Morning Post

South China Morning Post řeší na titulní straně případ ženy, která má na svědomí vraždu a ublížení na zdraví. Policisté zatkli 44letou ženu poté, co uprostřed hongkongského parku zastřelila svou vlastní tetu a další tři příbuzné zranila, dva z nich zůstávají v kritickém stavu. Útočnice se s příbuznými setkala, aby urovnala spor o dědictví, krátce po schůzce ale vzala do rukou poloautomatickou zbraň, kterou si nejspíš koupila přes internet.

South China Morning Postautor: en.kiosko.net/South China Morning Post

 

Články odjinud