Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Obavy Němců kvůli migraci, tragická smrt mladíka v Řecku a obří pokuta pro Google

ZAHRANIČNÍ TISK: Obavy Němců kvůli migraci, tragická smrt mladíka v Řecku a obří pokuta pro Google

Britská premiérka ustála klíčové hlasování o dodatku k brexitovému zákonu díky pohrůžce předčasnými volbami. Do Německa se po měsících klidu opět vrací obavy z migrace. A společnost Google by dnes měla vyslechnout, jaká bude výše pokuty, kterou jí hodlá udělit Evropská komise. Přečtěte si, o čem dnes píšou prestižní zahraniční média.

The Times

Timesautor: kiosko.net/The Times

Britský deník The Times popisuje, jakým způsobem se podařilo premiérce Therese Mayové ovládnout včerejší klíčové hlasování o dodatku o celní unii k zákonu o brexitu. Předsedkyni vlády a šéfce Konzervativní strany se podařilo rebely ve vlastní straně přesvědčit pod pohrůžkou, že pokud naruší její plány o celní unii, dojde na hlasování o nedůvěře jejího kabinetu a následným předčasným volbám. Dodatek, který počítal s možností zůstat v celní unii s EU, tak poslanci jen těsně neschválili.

List se také věnuje tragické smrti Tobyho Finnetta – 15letého syna ropného magnáta. Mladík zemřel během dovolené v Řecku poté, co spadl z člunu a zasáhl jeho vrtuli. Kormidlo nafukovací lodi měl v tu chvíli v ruce právě jeho otec a výkonný ředitel společnosti Aon, který vyzvedl tělo syna z vody a dovezl k nejbližšímu přístavu. Syn byl ale v nemocnici následně prohlášen za mrtvého.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

FAZautor: kiosko.net/FAZ

V Německu opět rostou obavy z migrace. Ukazuje to exkluzivní průzkum pro německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung, podle kterého vyjádřilo „velké obavy“ z migrace a uprchlické situace 47 procent Němců. Podobná čísla přitom průzkumy naposledy ukazovaly počátkem roku 2016. Například loni v květnu už obavy z uprchlické situace mělo pouhých 26 procent respondentů. Migrace se tak v Německu opět stává dominantním tématem, přestože lidí do Evropy připlouvá v porovnání s předešlými třemi lety mnohem méně.

Deník připisuje změnu nálady německého obyvatelstva rozporům kvůli azylové politice mezi jednotlivými státy Evropské unie. Průzkum byl navíc uskutečněn v době od 1. do 12. července, kdy vrcholila krize mezi se sesterskými stranami CDU a CSU právě kvůli zpřísnění migrační politiky a požadavku šéfa CSU Horsta Seehofera, aby byli žadatelé o azyl okamžité vraceni od německých hranic zpět do unijních zemí, ve kterých byli předtím registrováni.

The Financial Times

FTautor: kiosko.net/Financial Times

Obří pokutu kvůli zneužívání dominantního postavení operačního systému Android by podle listu Financial Times dnes mohla oznámit Evropská komise. Přesná výše pokuty bude známá až dnes, podle lidí obeznámených s případem však má pokuta namířena proti Google výrazně převýšit 2,4 miliardy eur – tedy výši pokuty, kterou internetovému gigantu Komise kvůli zneužívání dominantního postavení na trhu vyměřila už loni.

The Tehran Times

TehranTimesautor: kiosko.net/TehranTimes

Íránský deník připomíná včerejší slova ministra vnitra Abdolrezy Rahmaního Faliho, který obvinil země Západu z uplatňování dvojitých standardů v boji proti omamným látkám a prohlásil, že západní země jdou jen za výdělkem a nedělají vůbec nic proti nezákonnému obchodu s drogami, které jsou oběhu v jejich vlastních bankách.

Íránský list pak také informuje o zprávě organizace Amnesty International, podle které mezinárodní koalice pod vedením Spojených států „hluboce popírá“ velký počet civilistů zabitých či zraněných během loňských úderů proti Islámskému státu v syrském městě Rakká. Zprávy mezinárodní koalice o počtu civilních obětí jsou podle ní „nedostatečné“, vágní a jakákoliv obvinění ze zabíjení civilistů označují za nedůvěryhodné.  

The Wall Street Journal

WSJautor: kiosko.net/WSJ

Kromě zpátečky prezidenta Donalda Trumpa, který po salvě tvrdé kritiky řekl, že přijímá závěr amerických tajných služeb o ruském vměšování do amerických voleb, se americký deník věnuje mimo jiné i obměně vedení americké finanční společnosti Goldman Sachs. Novým generálním ředitelem by se měl stát dosavadní provozní ředitel a prezident podniku David Solomon, který vystřídá současného ředitele Lloyda Blankfeina 1. října. Společnost věří, že změna bude symbolickým krokem ukončení “postkrizové“ éry a bude výrazným krokem kupředu.

 

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867