ZAHRANIČNÍ TISK: Ódy na Salaha, zdravotní patálie palestinského prezidenta a kubánský smutek | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Ódy na Salaha, zdravotní patálie palestinského prezidenta a kubánský smutek

O talentovaném fotbalistovi i nemocném prezidentovi dnes píší blízkovýchodní noviny. Kubánský list se věnuje nedávné letecké havárii a Emiráty usnadnění přístupu investorů do země.

Tehran Times

Tehran Times (22. 5. 2018)Tehran Times (22. 5. 2018)autor: En.Kiosko.net

Členské státy Evropské unie i další obchodní partneři Íránu se snaží přizpůsobit změněné realitě poté, co Spojené státy oznámily jednostranné vypovězení takzvané jaderné dohody mezi Teheránem a světovým společenstvím. Píše to list Tehran Times, podle kterého Evropská komise kupříkladu navrhuje, aby členské státy platily za nákup íránských surovin přímo na účet teheránské centrální banky. Íránský list konstatuje, že podle současného stanoviska EU není třeba dohodu vypovídat, dokud bude Teherán svoje závazky plynoucí z dohody plnit.

Haaretz

Haaretz (22. 5. 2018)Haaretz (22. 5. 2018)autor: web

Palestinský prezident Mahmúd Abbás možná trpí i zápalem plic, tedy nejen zánětem souvisejícím s jinak nepříliš složitou operací středního ucha, kterou nedávno podstoupil. S odvoláním na palestinské zdroje to píše izraelský deník Haaretz. Dvaaosmdesátiletý Abbás je dlouholetý a silný kuřák trpící nadváhou, který v minulosti trpěl rakovinou prostaty a má problémy se srdcem. Blízkovýchodní listy tak opět spekulují, kdo ho v čele Palestinské autonomie může nahradit.

Al-Ahram

Al-Ahram (22. 5. 2018)Al-Ahram (22. 5. 2018)autor: web

V ódách na svého fotbalistu Mohameda Salaha hrajícího za liverpoolský fotbalový klub pokračují egyptské noviny Al-Ahram.Tentokrát citují jeho spoluhráče Dejana Lovrena, podle kterého je egyptský hráč přezdívaný zkráceně Mo reálným kandidátem na zisk Zlatého míče, tedy nejlepšího fotbalisty roku. Umístí se jistě mezi nejlepšími třemi, odhaduje Dejan Lovren, který dodal, že obdivuje Mohamedovu skromnost a skutečnost, že „stojí nohama na zemi“.

Granma

Granma (22. 5. 2018)Granma (22. 5. 2018)autor: web

Kuba je jednotná ve svém smutku, konstatuje list tamní komunistické strany Granma. Připomíná leteckou tragédii z 18. května, při které zahynulo 111 lidí. Havárii stroje kubánské letecké společnosti přežili tři lidé, kteří jsou ale stále ve velmi vážném stavu, píší havanské noviny. V úterý však jedna ze tří přeživších (23letá Grettel Landroveová) podlehla svým zraněním. Noviny také dodávají, že vyšetřovat přijeli na ostrov i mexičtí specialisté, neboť mezi obětmi je i sedm jejich krajanů.

Gulf News

Gulf News (22. 5. 2018)Gulf News (22. 5. 2018)autor: web

Spojené arabské emiráty schválily deset let trvající víza pro investory, vědce, lékaře, inženýry a vybrané badatele. Snaží se tak pokračovat v globálním náboru mozků, které chtějí přilákat do Zálivu. Vláda rovněž připustila, aby zahraniční vlastníci byli stoprocentními vlastníky společností zakládaných v zemi. SAE se tak snaží maximálně usnadnit podmínky pro zahraniční investory.

South China Morning Post

South China Morning Post (22. 5. 2018)South China Morning Post (22. 5. 2018)autor: web

Prezident USA Donald Trump oznámil, že Čína souhlasila s nákupem „ohromného množství“ amerických potravin, připomíná anglicky píšící list South China Morning Post. Cituje pak hlavu amerického státu, která konstatovala, že Číňané „odkoupí skoro tolik jídla kolik jsou naši farmáři schopni vyprodukovat“. Trump prý rovněž hovořil o výhodnějších clech z čínské strany. Pokud by měl pravdu, mohlo by dojít k brzkému rozuzlení části čínsko-amerických obchodních sporů.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud