Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Oživená CDU Angely Merkelové a hrozící diplomatická krize kvůli údajné vraždě novináře

ZAHRANIČNÍ TISK: Oživená CDU Angely Merkelové a hrozící diplomatická krize kvůli údajné vraždě novináře
 

Turecko vyzývá k mezinárodnímu vyšetřování případu zmizelého saúdskoarabského novináře.A Írán schválil klíčový zákon pro boj proti financování terorismu. Podívejte se, o čem dnes píší prestižní světová média.

The Guardian

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Guardian

Britský deník The Guardian se na titulní stránce věnuje případu saúdskoarabského novináře a kritika politiky Rijádu Džamála Chášakdžího, který zmizel poté, co minulé úterý navštívil saúdskoarabský konzulát v Turecku. Turecké úřady podle Gaurdianu tvrdí, že disident byl na konzulátu zavražděn a vyzývají k mezinárodnímu vyšetřování. Ankara má totiž podezření, že se novinář stal obětí vraždy „sponzorované“ Saúdskou Arábií a celý spor tak může podle britského deníku skončit vážnou diplomatickou krizí mezi oběma zeměmi, jejichž vztahy jsou od loňska pošramoceny kvůli neshodám kolem Kataru.


Die Welt

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Die Welt

Křesťanskodemokratická unie se musí obnovit, posílit a především překlenout spory se svojí sesterskou stranou v Bavorsku CSU v čele s Horstem Seehoferem. K tomu na víkendovém sjezdu Mladé unie (JU), která je mládežnickou organizací CDU kancléřky Angely Merkelové, vyzývali nejvyšší představitelé strany. Na sjezdu promluvila mimo jiné i Annegret Krampová-Karrenbauerová, která je považována za možnou náhradnici Angely Merkelové ve vedení CDU. Politička, které v Německu nikdo neřekne jinak než „AKK“, varovala, že dobrá práce vlády a 27 procent v průzkumech veřejného mínění není dost. „Promiňte, ale to mi nestačí,“ prohlásila na sjezdu. Samotná Merkelová uvedla, že by CDU a CSU měla mít společný plán v oblasti uprchlické politiky a vyzvala CSU, aby se nyní obrátila na voliče. Stranu totiž už za týden čekají zemské volby v Bavorsku.


Iran Daily

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Iran Daily

List Iran Daily informuje o „historickém rozhodnutí“ íránského parlamentu, který v neděli schválil návrh zákona proti financování terorismu. Írán se tak posunul blíž ke standardům stanovených mezivládní Finanční akční skupinou pro boj proti praní špinavých peněz (FATF), čímž chce být lákavější pro zahraniční investory. Jak píše Iran Daily, zákon je navíc životně důležitý pro zachování jaderné dohody uzavřené s evropskými a asijskými partnery v roce 2015. Pro zemi, která čelí dalším tvrdým sankcím ze strany Spojených států, jde tedy o důležitý krok. Přijetí zákona však konzervativní členové parlamentu kritizují s tím, že se tak zkomplikuje poskytování íránské pomoci spojencům, jako je šíitský Hizballáh.


Financial Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/Financial Times

Japonsko by si přálo, aby se Velká Británie stala součástí obchodní dohody Transpacifické partnerství mezi východní Asií a Amerikou, kterou loni Spojené státy vypověděly. Japonsko by Spojené království uvítalo „s otevřenou náručí“, Británie by se však měla snažit o kompromis, aby se vyhnula odchodu z Evropské unie bez dohody. Po list Financial Times to uvedl japonský premiér Šinzó Abe. V rozhovoru rovněž řekl, že Británie po brexitu ztratí svou roli vstupní brány do Evropy, nadále ale bude zemí „vybavenou globální silou“.


The NY Times

Zahraniční tiskautor: Kiosko.net/NY Times

List The New York Times informuje o nejhorší dopravní nehodě v USA za posledních téměř deset let. Sedmnáct přátel v sobotu nasedlo do bílé limuzíny, která je měla dovézt na oslavu narozenin. Cesta však skončila tragédií. Řidič limuzíny při vysoké rychlosti ztratil nad vozem kontrolu, projel křižovatkou a narazil. Nehodu v americkém státě New York ve městě Schoharie 20 lidí nepřežilo – kromě 18 lidí v limuzíně včetně řidiče zemřeli také dva lidé, kteří stáli poblíž zaparkovaného auta. Mezi oběťmi jsou čtyři sestry, dva bratři a nejméně tři mladé páry, píše The NY Times. Podle amerických úřadů jde o nejhorší nehodu od roku 2009.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1