Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Panika kolem turecké měny, kdo si koupí elektromobily a špión uvnitř Islámského státu

ZAHRANIČNÍ TISK: Panika kolem turecké měny, kdo si koupí elektromobily a špión uvnitř Islámského státu

Tématem číslo jedna dnešního tisku je pád turecké liry. Kolem Turecka se šíří panika, která může zasáhnout celý svět, už teď na ni s obvaou hledí část Evropy. Američané se zase věnují vyšetřování miliardáře Elona Muska ohledně jeho firmy Tesla a také bitvě o afghánské Ghazní, kde jsou nasazeni američtí vojáci.

Financial Times

Financial TimesFinancial Timesautor: Financial Times/Kisko.net

Noviny Financial Times se věnují jako všechny velké deníky pádu turecké liry. Mimo jiné uvádí, že se někteří experti obávají, že pád liry „nakazí“ další rozvíjející se trhy od Argentiny po Indonésii.

List píše na titulní straně také o Elonu Muskovi a jeho firmě Tesla. Musk na Twitteru nedávno oznámil, že vykoupí akcie firmy a udělá ji soukromou, tedy se přestane obchodovat s jejími akciemi na burze. Americká Komise pro cenné papíry teď vyšetřuje, jestli to Musk myslel vážně, nebo se tím jen snažil zvýšit cenu akcií Tesly. Mnozí obchodníci totiž vzhledem k bídným výsledkům firmy spekulují na pokles hodnoty jejích akcií.

The Wall Street Journal

 

The Wall Street JournalThe Wall Street Journalautor: The Wall Street Journal/Kiosko.net

Také evropská edice deníku The Wall Street Journal se věnuje výrobci elektromobilů Tesla. Speciálně tomu, že jejímu šéfovi Elonu Muskovi má pomoci vykoupit ostatní akcionáře saúdskoarabský investiční fond.

The Wall Street Journal se věnuje také bitvě o afghánské město Ghazní. Dlouhý popis situace končí konstatováním, že není jasné, co se ve městě vlastně děje a zda ho drží vládní síly podporované Američany nebo povstalecký Tálibán. Jisté je jen to, že afghánská vláda se snaží ukázat, že má vše pod kontrolou, což není pravda.

The Guardian

 

The GuardianThe Guardianautor: The Guardian/Kiosko.net

Britský The Guardian varuje, že ekonomická situace v Turecku může vést k celosvětové krizi. Upozorňuje na to, že Turkům půjčovali evropské banky a že může přijít nová bankovní krize. Ve skutečnosti je ovšem turecká krize spíše odrazem dlouhotrvajících tureckých problémů, který se ale teprve nyní zalekli obchodníci na světových trzích a to vytvořilo potenciál pro šíření paniky.

South China Morning Post

 

South China Morning PostSouth China Morning Postautor: South China Morning Post

V Hongkongu vycházející deník South China Morning Post upozorňuje, že čínské úřady se zaměřily na to, jak se tamní filmové hvězdy a studia vyhýbají placení daní. Rozsáhlé vyšetřování ale nevedlo k zatčením či dalším trestům, nýbrž k tomu, že se největší televizní a filmová studia dohodla na odvádění určitého „příspěvku“ do státní kasy. Vyhýbání se daním je sice problém, ale celé vyšetřování mělo zároveň ukázat, že vláda dělá něco proti sociální nerovnosti v zemi, konstatuje South China Morning Post.

A deník se věnuje samozřejmě také krizi v Turecku. Podle něj je pravděpodobná čínská ekonomická pomoc Ankaře. Případná pomoc prý ale bude spíše politickým kalkulem, který má Pekingu přinést dalšího spojence v případném zápase s USA. Nikoliv něčím, co by zachránilo tureckou měnu. Velká záchranná operace by byla příliš riskantní a Čína nerada dává v sázku své vlastní peníze.

The New York Times

 

The New York TimesThe New York Timesautor: The New York Times/Kiosko.net

List New York Times se pak vrací k boji proti teroristické organizaci Islámský stát a přináší příběh iráckého špiona přímo uprostřed této organizace. Zabránil desítkám sebevražedných útoků. Nakonec byl ale odhalen a zavražděn a vzhledem k tomu, že se nenašlo jeho tělo, nelze vystavit úmrtní list a jeho rodina tak nemá nárok na vládní příspěvek pro padlé vojáky.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1