Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Počet útoků proti židům stoupá, Britové se snaží vyhnout dopadům brexitu

ZAHRANIČNÍ TISK: Počet útoků proti židům stoupá, Britové se snaží vyhnout dopadům brexitu

Američtí židé začínají pociťovat čím dál větší intenzitu antisemitských útoků. Počet incidentů v loňském roce stoupl dle odborníků o 57 %. A v Britnánii řeší přetlak žádostí o irské pasy. Místní se je snaží sehnat proto, že se obávají, že po dokončení brexitu nebudou mít jako občané Spojeného království už výhody obyvatel Evropské unie. Co dalšího dnes řeší světová média?

The Times

The Timesautor: Kiosko.net

Britové se obávají, že po brexitu nebudou moci cestovat tak lehce, jako doposud, a proto se snaží získávat pasy zemí Evropské unie. Největší zájem je o ty irské, informuje britský list The Times. Občané Británie se snaží využívat práva získání pasu díky svým irským rodičům i prarodičům a jen letos prý o irský cestovní doklad požádalo od ledna do června 44 900 Britů, což je za toto období zatím nejvíce od referenda o vystoupení z EU. Za tu dobu už požádalo o irský pas celkem 150 000 lidí.


The New York Times

The New York Timesautor: Kiosko.net

Americký list informuje o znepokojených židech, kteří dle svých slov cítí stále silnější vlnu antisemitismu a klesající společenské tolerance. Jejich podezření potvrzuje i sobotní útok v pittsburské synagoze, ve které střelec zavraždil jedenáct lidí. Podle odborníků vlna nesnášelnivosti raketově vzrostla po nástupu Donalda Trumpa a kopíruje zároveň i vzestup antisemitismu v Evropě. Židé čelí výhružkám na internetu, na synagogách se objevují svastiky a některé židovské školy už musely ze strachu zpřísnit bezpečnostní opatření. Dle expertů vzrostl počet antisemitských útoků v roce 2017 o 57 % oproti předchozímu roku.


Iran Daily

Iran Dailyautor: Kiosko.net

„Americké sankce budou mít mnoho dopadů na světové uspořádání,“ prohlásil v úterý íránský ministr zahraničí Mohammed Zarif. List Iran Daily rozsáhle informuje o nových amerických opatřeních vůči zemi, které mají postihnout sektor bankovnictví a energetiky a začínají platit 5. listopadu. Zarif uvedl, že jde o situaci, kdy se Spojené státy, které dle něj ruší dohody a porušují zákony, snaží potrestat Írán, který jednal vždy dle pravidel. Navzdory novým sankcím ale už například Čína a Indie Írán ujistily, že budou jeho ropu kupovat i nadále, protože neexistuje jiný dodavatel, který by zemi mohl nahradit.


Frankfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeineautor: Kiosko.net

Německý list informuje o špatném stavu německé armády. Bundeswehr má sice dostatečné množství techniky, ale provozuschopná je jí pouze třetina. Cílem armády je mít v případě nutnosti okamžitě k dispozici 70 % techniky. Problémem ovšem není zastaralost výzbroje, ale její nefunkčnost. Z 97 pancéřových vozidel a bojových letadel, které byly dodány armádě v roce 2017, jich je funkčních jen 38. Levicoví politici za tuto situaci kritizují ministryni obrany Uršulu von der Leyenovou z CDU, která podle nich za státní peníze nakupuje nefunkční vybavení a přihrává tak peníze zbrojnímu průmyslu.


Daily Telegraph

Daily Telegraphautor: Kiosko.net

Australský deník přináší zprávu o zahájení soudu herečky Erin Jean Norvillové proti herci Geoffreymu Rushovi, který ji měl údajně sexuálně obtěžovat na přelomu let 2015 a 2016 při společné produkci Krále Leara v Sydney. Herec, který se proslavil například rolí logopedického poradce ve filmu Králova řeč, měl herečku dokonce před kolegy osahávat a vysmívat se jí. Norvillová se dle svých slov cítila šokovaná, zesměšněná a pokořená. Její obvinění se může zařadit do vlny odhalovaného zneužívání v rámci hnutí MeToo.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1