Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Problém s růžovou láskou, pacholek Marx a kola pro washingtonskou chudinu

ZAHRANIČNÍ TISK: Problém s růžovou láskou, pacholek Marx a kola pro washingtonskou chudinu

Floridská náboženská skupina svoje sousedy obtěžuje šířením pozitivních vibrací, Německo se nepřestává přít o hodnocení Karla Marxe, washingtonský politik chce chudým lidem rozdat jízdní kola, aby jezdili za prací. Přečtěte si to nejzajímavější z pátečního světového tisku ve stručném přehledu. 

Velký růžový problém s láskou a mírem

Ve floridském Clearwateru se řeší typicky americký problém. Sousedům začal vadit dům na adrese 2319 Nursery Road. Je celý sladce růžový, září třpytkami a dnem i nocí se z něj line tlumený zpěv. Pan Travenna, nájemník z blízkého bytového komplexu, si podle deníku Tampa Bay Times postěžoval, že kvůli neustálému mrmlání a světýlkům nemůže spát. Policie růžový dům navštívila, přičemž jeden z policistů později uvedl, že trpěl nevolností, jelikož se nadýchal kadidla. Jak se ukázalo, na adrese 2319 Nursery Road se usídlila „nezisková organizace“ Boží osvícení. Její guru, pan Yogesh Arora, vysvětlil, že se svými družkami a druhy „chce šířit lásku a mír.“ Sousedé Arorovy party nyní řeší, jak ji dostat ze své blízkosti. Nebude to nic lehkého, protože americké právo nezná precedens, podle kterého by bylo možné někoho přimět k tomu, aby přestal šířit pozitivní vibrace.

Tampa Bay NewsTampa Bay Newsautor: Kiosko.net

Chudí dostanou kola zadarmo

Lokální politik Ben Carson, který má v Kolumbijském distriktu na starosti otázky bydlení, dostal dobrý nápad, píší Washington Times. Carson se rozhodl, že každý, kdo prokáže, že je dostatečně nemajetný, dostane od municipality zadarmo horské kolo. Carson tvrdí, že by chudí lidé díky kolům mohli snadněji jezdit hledat práci. Zní to jako bláznivý nápad, ale jak píší Washington Post, lidé se stydí za to, že jsou chudí, a proto nejezdí autobusem. Zůstávají doma a tam za nimi práce sama nepřijde.

Washington PostWashington Postautor: Kiosko.net

Nechte toho botoxu!

Kanadský list Vancouver Sun píše o případu ženy, která se vydávala za doktorku a prováděla svým klientkám botoxové injekce. Nejde o to, že by žena někomu ublížila, naopak - její zákaznice jsou s jejími službami spokojené. Problém je jen v tom, že o sobě žena tvrdila, že má nejvyšší lékařské vzdělání, ačkoliv to nebyla pravda. Jev je přitom širší. Případů, kdy zejména zákroky z oblasti kosmetické medicíny vykonávají lidé bez lékařského diplomu, je víc. Vadí to hlavně absolventům lékařských fakult, klienti si nestěžují, zejména proto, že „doktoři“ jsou levnější než ti skuteční.

Vancouver SunVancouver Sunautor: Kiosko.net

Portrét Karla Marxe coby pěkného pacholka

Německý deník Tagesspiegel na titulní straně poutá na recenzi dokumentárního dramatu o životě Karla Marxe. Recenzent píše, že autoři odvedli velký kus práce, když Marxe ukázali z jeho lidské stránky jako nezodpovědného člověka odkázaného na neustálou péči manželky a kamaráda Engelse. „Psal o kapitálu, ale sám nikdy nevydělal ani marku,“ konstatuje recenzent. Letošní dvousté výročí Marxova narození v Německu vyvolává značné emoce. Ve společnosti totiž není shoda, jestli je Marx zodpovědný za hrůzy, které svět potkaly kvůli tomu, že se jeho díla chopili lidé jako Lenin, Mussolini nebo Stalin.

tagesspiegeltagesspiegelautor: Kiosko.net

Kuvajt vypověděl filipínského velvyslance

Saúdskoarabská deník Gulf News píše, že Kuvajt ze země vypověděl filipínského velvyslance. Důvodem podle listu je napojení ambasadora na skupiny, které do Kuvajtu z Filipín ilegálně dopravovaly chudé lidi zneužívané k otrocké práci. Gulf News tvrdí, že podobnou roli mohou hrát i filipínské ambasády v dalších zemích bohatého arabského půlměsíce kolem Perského zálivu.

Gulf NewsGulf Newsautor: Kiosko.net

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1