Zahraniční tisk: Pronásledovaní umělci na Kubě a ministryně pro práva žen a rodiny, která odmítá potraty | info.cz

Články odjinud

Zahraniční tisk: Pronásledovaní umělci na Kubě a ministryně pro práva žen a rodiny, která odmítá potraty

Zahraniční tisk: Pronásledovaní umělci na Kubě a ministryně pro práva žen a rodiny, která odmítá potraty
 

Na Kubě začíná platit vyhláška, která otevírá cestu ke kriminalizaci jakékoliv formy umění, které se nelíbí tamnímu režimu. V Brazílii pomalu vrcholí přípravy na příští karneval, který ale bude opět o něco levnější než ty v předchozích letech. Důvodem je to, že města nemají kvůli táhlé ekonomické krizi peníze. To a mnohem více si můžete přečíst v pravidelném přehledu tisku.

EL PAÍS

El Paísautor: http://en.kiosko.net/

Největší španělský deník si na své titulní stránce všímá situace na Kubě, kde od soboty 8. prosince začne platit nová vyhláška, která zavádí sankce proti všem umělcům vystupujícím ve veřejných i soukromých prostorách bez předchozího schválení tamním ministerstvem kultury. Kubánská vláda tvrdí, že účelem vyhlášky je omezit diskriminující obsah v umění, podle organizace Člověk v tísni jde ale o legalizaci cenzury nezávislého umění na Kubě. V podstatě lze říct, že nová vyhláška otevírá cestu ke kriminalizaci jakékoliv formy umění, pokud není v souladu s oficiálními předpisy.


INFORMAÇAO EXTRA

Extra Informacaoautor: http://en.kiosko.net/

Deník Informaçao extra, který vychází v druhém největším brazilském městě Rio de Janeiro, se na hlavní stránce rozepisuje o přípravách na blížící se oslavy karnevalu. Jejich start je letos naplánovaný na 5. března 2019 a budou trvat celý další měsíc. Tempo života se v Brazílii v ten čas obyčejně zpomalí, aby se Brazilci mohli plně věnovat karnevalu a zejména jeho vrcholu, kterým jsou soutěže škol samby na sambodromech.

Nejznámější a turisty nejnavštěvovanější karneval probíhá v Rio de Janeiro a už roky se potýká s nedostatkem prostředků zejména kvůli trvalé ekonomické krizi státu i města. Školy samby jsou nuceny krátit své výdaje na přípravy, které zahrnují kromě platů tanečníků, muzikantů či choreografů také dodavatele materiálů, švadleny nebo výrobce alegorických vozů. Prefektura města letos oznámila, že je nucena svůj příspěvek na oslavy zkrátit o polovinu.


DIÁRIO DE NOTÍCIAS

Diário de Notíciasautor: http://en.kiosko.net/

Lisabon naopak zažívá hojné časy. Podle portugalského deníku Diário de Notícias patří k nejoblíbenějším destinacím v zemi, a musí proto rozšiřovat své kapacity. Příští rok se v hlavním městě Portugalska plánuje otevřít minimálně 23 nových hotelů. V minulém roce do Lisabonu zavítalo více než šest milionů turistů z celého světa. Lisabon a druhé největší portugalské město Porto otevřely více než polovinu z celkových 65 nově vystavěných hotelů. Většina z nich se může chlubit čtyřmi a pěti hvězdičkami.


LA RAZÓN

La Razonautor: http://en.kiosko.net/

Španělský deník La Razón se kromě oslav 40letého výročí přijetí ústavy, o kterém píší všechny tituly v zemi, na své titulní stránce věnuje zadržení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies, ke kterému došlo v Kanadě. Huawei je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Meng Wan-čou byla podle kanadského ministerstva spravedlnosti zatčena v sobotu ve Vancouveru na západě země, o její vydání usilují USA. Ve Spojených státech je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Podle La Razón zatčení, proti kterému se už ostře ohradil Peking, povede ke globální obchodní válce a podkope naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou.


FOLHA DE SAO PAULO

Folha de Sao PauloFolha de Sao Pauloautor: http://en.kiosko.net/

Většina brazilských deníků mezi hlavní zprávy dne zařadila informaci o jmenování nové ministryně pro otázky žen, rodinu a lidská práva, kterou se stala evangelická pastorka Damares Alves. Alves, která dříve dělala asistentku senátorovi, jehož jméno figuruje už několik let v celé řadě skandálů zahrnujících zpronevěru, úplatky nebo vydávání falešných účtů a faktur, se ostře staví například proti potratům. Zejména zahraniční deníky připomínají, že čerstvě zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro je považovaný za extremistu a netají se svým obdivem k militarismu. Bolsonaro dříve jako federální poslanec například prohlásil, že „chybou diktatury bylo, že mučila a nezabíjela“ a o homosexualitě prohlásil, že „je důsledkem nedostatečného bití“. Za jeho vítězstvím ve volbách stála podle analytiků hlavně touha Brazilců po změně ve vedení země, jíž vládli po čtvrtstoletí levicoví prezidenti a kterou v poslední době trápí rozsáhlá korupce, zmírající ekonomika a vysoká kriminalita.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud