Články odjinud

Zahraniční tisk: Pronásledovaní umělci na Kubě a ministryně pro práva žen a rodiny, která odmítá potraty

Zahraniční tisk: Pronásledovaní umělci na Kubě a ministryně pro práva žen a rodiny, která odmítá potraty
 

Na Kubě začíná platit vyhláška, která otevírá cestu ke kriminalizaci jakékoliv formy umění, které se nelíbí tamnímu režimu. V Brazílii pomalu vrcholí přípravy na příští karneval, který ale bude opět o něco levnější než ty v předchozích letech. Důvodem je to, že města nemají kvůli táhlé ekonomické krizi peníze. To a mnohem více si můžete přečíst v pravidelném přehledu tisku.

EL PAÍS

El Paísautor: http://en.kiosko.net/

Největší španělský deník si na své titulní stránce všímá situace na Kubě, kde od soboty 8. prosince začne platit nová vyhláška, která zavádí sankce proti všem umělcům vystupujícím ve veřejných i soukromých prostorách bez předchozího schválení tamním ministerstvem kultury. Kubánská vláda tvrdí, že účelem vyhlášky je omezit diskriminující obsah v umění, podle organizace Člověk v tísni jde ale o legalizaci cenzury nezávislého umění na Kubě. V podstatě lze říct, že nová vyhláška otevírá cestu ke kriminalizaci jakékoliv formy umění, pokud není v souladu s oficiálními předpisy.


INFORMAÇAO EXTRA

Extra Informacaoautor: http://en.kiosko.net/

Deník Informaçao extra, který vychází v druhém největším brazilském městě Rio de Janeiro, se na hlavní stránce rozepisuje o přípravách na blížící se oslavy karnevalu. Jejich start je letos naplánovaný na 5. března 2019 a budou trvat celý další měsíc. Tempo života se v Brazílii v ten čas obyčejně zpomalí, aby se Brazilci mohli plně věnovat karnevalu a zejména jeho vrcholu, kterým jsou soutěže škol samby na sambodromech.

Nejznámější a turisty nejnavštěvovanější karneval probíhá v Rio de Janeiro a už roky se potýká s nedostatkem prostředků zejména kvůli trvalé ekonomické krizi státu i města. Školy samby jsou nuceny krátit své výdaje na přípravy, které zahrnují kromě platů tanečníků, muzikantů či choreografů také dodavatele materiálů, švadleny nebo výrobce alegorických vozů. Prefektura města letos oznámila, že je nucena svůj příspěvek na oslavy zkrátit o polovinu.


DIÁRIO DE NOTÍCIAS

Diário de Notíciasautor: http://en.kiosko.net/

Lisabon naopak zažívá hojné časy. Podle portugalského deníku Diário de Notícias patří k nejoblíbenějším destinacím v zemi, a musí proto rozšiřovat své kapacity. Příští rok se v hlavním městě Portugalska plánuje otevřít minimálně 23 nových hotelů. V minulém roce do Lisabonu zavítalo více než šest milionů turistů z celého světa. Lisabon a druhé největší portugalské město Porto otevřely více než polovinu z celkových 65 nově vystavěných hotelů. Většina z nich se může chlubit čtyřmi a pěti hvězdičkami.


LA RAZÓN

La Razonautor: http://en.kiosko.net/

Španělský deník La Razón se kromě oslav 40letého výročí přijetí ústavy, o kterém píší všechny tituly v zemi, na své titulní stránce věnuje zadržení finanční ředitelky čínské firmy Huawei Technologies, ke kterému došlo v Kanadě. Huawei je po jihokorejském Samsungu druhým největším prodejcem chytrých mobilních telefonů na světě. Meng Wan-čou byla podle kanadského ministerstva spravedlnosti zatčena v sobotu ve Vancouveru na západě země, o její vydání usilují USA. Ve Spojených státech je obviněna z porušování protiíránských sankcí a obcházení embarga, které Spojené státy vyhlásily na obchod s Íránem. Podle La Razón zatčení, proti kterému se už ostře ohradil Peking, povede ke globální obchodní válce a podkope naděje na zmírnění napětí v obchodních vztazích mezi USA a Čínou.


FOLHA DE SAO PAULO

Folha de Sao PauloFolha de Sao Pauloautor: http://en.kiosko.net/

Většina brazilských deníků mezi hlavní zprávy dne zařadila informaci o jmenování nové ministryně pro otázky žen, rodinu a lidská práva, kterou se stala evangelická pastorka Damares Alves. Alves, která dříve dělala asistentku senátorovi, jehož jméno figuruje už několik let v celé řadě skandálů zahrnujících zpronevěru, úplatky nebo vydávání falešných účtů a faktur, se ostře staví například proti potratům. Zejména zahraniční deníky připomínají, že čerstvě zvolený brazilský prezident Jair Bolsonaro je považovaný za extremistu a netají se svým obdivem k militarismu. Bolsonaro dříve jako federální poslanec například prohlásil, že „chybou diktatury bylo, že mučila a nezabíjela“ a o homosexualitě prohlásil, že „je důsledkem nedostatečného bití“. Za jeho vítězstvím ve volbách stála podle analytiků hlavně touha Brazilců po změně ve vedení země, jíž vládli po čtvrtstoletí levicoví prezidenti a kterou v poslední době trápí rozsáhlá korupce, zmírající ekonomika a vysoká kriminalita.

 

Vánoce 2018

Vánoce jsou možná jediným svátkem v roce, kdy většina Čechů dodržuje stejné tradice. Zároveň jsou obdobím, kdy se rodiny schází a vyráží na výlety na vánoční trhy po Česku i do zahraničí. A jak slaví narození Ježíše Krista v jiných kulturách? V našem vánočním speciálu najdete kromě zapomenutých tradic také rady na nákup kapra i tipy, do kdy objednat dárky, aby stihly udělat radost pod stromečkem.  

Vánoční zvyky Vánoce v historii Vánoční trhy v Česku Vánoční trhy v zahraničí Počasí na Vánoce Do kdy objednat dárky Jak vybrat ideálního kapra Kam se stromečkem Vánoce u muslimů Vánoce u Romů Vánoční tradice ve světě Hlášky z vánočních filmů

10 nejlepších aplikací roku pro Android a iOS

Mobilní svět zaplavuje čím dál víc aplikací, které bojují o pozornost náročných uživatelů. Podívejte se na seznam těch nejlepších, které si můžete stáhnou ať už máte Android nebo iOS. 

Lastpass password manager

Unikátní heslo po nás chce nejen email a platební karta, ale i kdejaká aplikace. Ti, které neustálé zadávání obtěžuje, ale nemusejí zoufat. Stačí si stáhnout správce hesel, který si je bude pamatovat za ně.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Gallery Doctor - Photo Cleaner

Jestliže patříte mezi ty, kteří spoušť fotoaparátu zmáčknete hned několikrát za sebou, ale už nikdy se nedonutíte fotogalerii promazat, je Gallery Doctor přímo pro vás. Podle vašeho nastavení bude automaticky mazat například rozmazané, tmavé, nudné nebo téměř identické fotky.

Pro iOS můžete stáhnout zde

TickTick

Pokud vám vyhovuje "úkolníček", měli byste zkusit Tick Tick. Pomůže vám úkoly roztřídit nebo sdílet, navíc si můžete obsah synchronizovat přes cloud a integrovat ho do svého kalendáře.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zdeLink

Alarmy - Sleep if u can

Těm, kdo jsou schopní zamáčkou tři budíky po sobě a klidně spát dalších několik hodin, může pomoct aplikace Alarmy. Po zazvonění totiž budou muset vykonat několik úkolů, které je zaručeně dostanou z postele.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

WifiMapper

Jestliže nedisponujete velkorysým datovým tarifem a neustále pokukujete po Wi-Fi, může vám WifiMapper a jeho uživatelé, kteří zaregistrují každý hotspot, ke kterému se připojí, ušetřit práci. 

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Pocket Casts

Aplikace k poslechu audio nahrávek nebo ke sledování videí, kterou si můžete upravit k obrazu svému. Automaticky vám stáhne nejnovější díly vaše oblíbeného seriálu například těsně před tím, než vstanete. Případně vám smaže to, co už jste slyšeli nebo viděli.

Pro Android můžete stáhnout zde

iTranslate Converse

Asi nikdo na světe nezná všechny jazyky a pokud si chcete popovídat i tam, kde si se základními světovými jazyky nevystačíte, budete potřebovat pomocníka. A právě iTranslate Converse vám s překladem v reálném čase pomůže.

Pro iOS můžete stáhnout zdeLink

Adobe Photoshop Lightroom CC

Rádi byste upravili fotky z telefonu na profesionálnější úrovni? Pak určitě využijete zjednodušenou verzi klasického a notoricky známého Photoshopu. Pokud si nevystačíte ze základními funkcemi, které jsou zdarma, můžete si další přikoupit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Greenify

Aplikace, které během dne používáte, mohou váš telefon zbytečně vybíjet. Aplikace Greenify vám je ale zbytečně vypínat nebude, uvede je totiž do „hibernace“, tak nebudou zbytečně aktivní, ale na druhou stranu budou okamžitě k dispozici kdykoli si vzpomenete.

Pro Android můžete stáhnout zde

Songkick Concerts

Díky Songkick už žádnému milovníku hudby neutečou koncerty jeho oblíbených kapel. Aplikace se totiž dokáže inspirovat vaším účtem na Google Play nebo Spotify a upozorní vás na koncerty, které odpovídají vašemu vkusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link


Nejlepší aplikace roku 2017

Super Mario Run

Kultovní hra Super Mario se konečně objevila i na obrazovkách chytrých telefonů a na úspěch nemusela dlouho čekat. Hru s legendárním instalatérem si nejdříve užívali majitelé iOS, v březnu už byla dostupná i pro systém Android.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Microsoft To-Do

Hromadí se vám úkoly a papírky, které vám je mají připomínat, se záhadně ztrácejí? Tato aplikace vám pomůže, je uživatelsky jednoduchá a navíc dokáže komunikovat s různými platformami, takže už na nic nezapomenete.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

A Normal Lost Phone

Téměř každý už někdy ztratil svůj telefon, teď si ale představte opačnou situaci, najdete nezabezpečený telefon a pokusíte se o jeho majiteli zjistit co nejvíce informací. Tato zvláštní hra, která pověří vaše logické myšlení, je k dispozici jak pro iOS tak pro Android.

Pro Android zde

3477590:article:true:true:true

The Great Courses Plus

Máte před sebou dlouhou cestu vlakem a nevíte čím zabijete čas? Možná využijete zajímavou aplikaci The Great Courses Plus, která vám nabídne zajímavé přednášky předních univerzitních profesorů. Můžete se dozvědět něco o vesmíru přímo od Neila deGrasse Tysona nebo zdokonalit své fotografické dovednosti díky přednášce fotografa National Geographic.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Wemogee

Společnost Samsung dokázala využít popularitu emotikonů a přetransformovala ji do velmi užitečné aplikace Wemogee. Díky této aplikaci může její uživatel komunikovat zcela beze slov, jen za pomoci symbolů. Pro někoho zábava, pro jiného vydatný pomocník.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477553:article:true:true:true

ArtPassport

Pokud nemáte možnost cestovat po světě a osobně si projít nejlepší galerie světa, aplikace ArtPassport vám to umožní. Díky 360° pohledu budete mít pocit, jako byste tato místa plná umění opravdu navštívili.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Google Earth

Nová verze aplikace Google Earth vám pomůže poznat svět. Provede vás nejen městy jako je Londýn, Tokio nebo Řím, dá vám nahlédnou i do singapurských skleníků nebo rozlehlých italských lesů.

Link

Funnel

Aplikace Funnel pro vás nasbírá ty nejdůležitější informace dne. Každou hodinu vybírá ty nejnovější zprávy ze serverů jako je BBC, CBC nebo Fox5, které vám pak dokonce přehraje v audio formátu.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Empower

Máte několik účtů, debetních a kreditních karet a už se vám vaše finance začínají vymykat kontrole? Pořiďte si aplikaci Empower, která vám pomůže sloučit vaše účty a bude za vás sledovat i vaše výdaje.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Focalmark

Pokud vás nebaví psát hashtagy, přesto je ale pod svou fotkou na Instagramu chcete mít, není nic jednoduššího než tuto činnost svěřit aplikaci. Focalmark vygeneruje odpovídající hesla, která pak jen jednoduše zkopírujete ke svému statusu.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Link

FaceApp

Chcete si změnit profilovou fotku a žádná z vašich selfie není dostatečné hezká? Pomůže vám FaceApp. Nejen že vás omladí, ale dokáže vám i vykouzlit úsměv.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477566:article:true:true:true

Clips

Aplikace od společnosti Apple vám usnadní tvorbu vašich videí. Velmi jednoduše vám dovolí kombinovat záběry a fotografie. Celé dílo pak navíc můžete otitulkovat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Marvel: Color Your Own

Tato aplikace potěší především ty, kteří milují komiksy od Marvela a ještě k tomu mají rádi omalovánky. Majitelé iOS si nyní mohou své oblíbené postavy totiž sami vybarvit.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

MeiTu

Zatím co americký a evropských telefonech najdeme aplikace jako Instagram nebo Snapchat, v Asii letí aplikace MeiTu, které se nyní snaží prorazit i na americký trh. Takže pokud toužíte po fotce, na které budete vypadat jako anime postava, tak si ji můžete si ji zdarma stáhnout. I když za cenu, že možná až zbytečně moc odhalíte své soukromí.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477542:article:true:true:true

Elder Scrolls: Legends

Pokud máte rádi karetní hry, Elder Scrolls: Legends je přímo pro vás. Jako počítačová hra už má za sebou slušnou základnu fanoušků, ale až letos je možné jí hrát i na mobilních telefonech. Základní verze je ke stažení zdarma, za dodatečné nákupy si ale budete muset zaplatit.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Filtru

Pokud patříte mezi milovníky dobré kávy, tak vás aplikace Filtru vyloženě nadchne. Nejenže vás krok za krokem naučí, jak připravit tu nejlepší kávu, navíc vám i spočítá, kolik jste za den zkonzumovali šálků.

Pro iOS můžete stáhnout zde

3477556:article:true:true:true

Sprinkles

Nová aplikace od společnosti Microsoft tak trochu supluje Snapchat. Obsahuje nejrůznější filtry, kterými můžete vylepšit svojí fotografii, kterou pak můžete umístit na Facebook, Instagram nebo právě Snapchat.

Pro iOS můžete stáhnout zde

Link

Pokémon: Magikarp Jump

Pokud jste propadli lovení Pokémonů, tak by vás mohla zajímat i odpočinková hra Pokémon: Magikarp Jump. Princip je velmi jednoduchý, čím výš dokáže Magikarp s vaší pomocí skočit, tím víc dostanete bodů.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

3477539:article:true:true:true

Rodičovská kontrola pro Nintendo Swich

Nevíte kolik času tráví vaše ratolest hraním her? Nintendo nabízí velmi precizní aplikaci, která vám o chování vašeho dítěte prozradí mnohé. Dozvědět se můžete, jak dlouho a kdy dítě hraje, ale také co sdílí na sociálních sítích.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde

Mobile Passport

Dlouhé fronty u přepážek s pasovou kontrolou jsou minulostí. Alespoň pro cestující, kteří si jako cílovou destinaci vybrali jedno z 23 amerických letišť. Právě tam se můžete otravné frontě vyhnout díky aplikaci Mobile Passport, prostřednictví které vyplníte jednoduché celní prohlášení a můžete směle pokračovat ve svojí cestě.

Pro iOS můžete stáhnout zde a pro Android zde.

Aplikace na cesty. Co si stáhnout do mobilu, než vyrazíte na dovolenou>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

 10818