Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Protesty proti potratům, málo ovoce ve školách a záhadná vražda v Rio de Janeiru

ZAHRANIČNÍ TISK: Protesty proti potratům, málo ovoce ve školách a záhadná vražda v Rio de Janeiru

V Argentině se demonstruje proti možné legalizaci potratů, kterou navrhuje skupina poslanců. V Rio de Janeiru si nedaleko přeplněných pláží turisty vyřizují účty kriminální gangy a Portugalsko nezvládá vyčerpat evropské peníze na čerstvé ovoce pro děti ve školách. Co dalšího se děje ve světě? Čtěte náš pravidelný přehled zahraničního tisku.

EL PAÍS

El PaísEl Paísautor: ElPaís/en.kiosko.net

Největší španělský deník si po víkendu na své hlavní stránce všímá šance na zmírnění napětí mezi ústřední španělskou vládou a katalánskými separatisty, která se objevila po výměně hlavních vyjednavačů na obou stranách. V čele španělské vlády stojí nově socialista Pedro Sánchez a za separatisty nyní mluví skupina umírněnějších politiků – nová katalánská vláda složila přísahu na začátku června. Deník zdůrazňuje, že i přesto je manévrovací prostor pro dohodu úzký a za největší komplikaci vzájemných vztahů označuje uvězněné katalánské politiky. Předchozí španělská vláda premiéra Mariana Rajoye koncem října sesadila katalánské vedení kvůli vyhlášení nezávislosti. Španělská justice ho nyní trestně stíhá za vzpouru.

 

UNO

UNOUNOautor: UNO/en.kiosko.net

Velký argentinský deník UNO věnuje pozornost protestům proti zákonu legalizujícímu potraty, jehož návrh minulý týden předložilo několik členů argentinského Kongresu. V zemi, kde jsou potraty striktně zakázány a povolení je možné udělit pouze v případě vážného ohrožení na zdraví či životě matky nebo v případě znásilnění, to okamžitě vyvolalo obrovskou debatu. Demonstrace proběhla o víkendu v argentinském městě Mendoza. Protestující měli transparenty s nápisy „Zachraňme oba životy“. Diskusi o možné legalizaci potratů rozproudil argentinský prezident Mauricio Macri, který se se netají benevolentnějším přístupem. Jak píše UNO, návrh zákona má poměrně slušnou šanci projít dolní komorou argentinského parlamentu, s největší pravděpodobností ale narazí u senátorů.

 

O GLOBO

O GloboO Globoautor: OGlobo/en.kiosko.net

Největší brazilský deník si kromě generálky na blížící se mistrovství světa ve fotbale, kde brazilský tým s přehledem přehrál Rakousko, všímá záhadné vraždy, k níž došlo v centru druhého největšího města Rio de Janeira. Tělo sedmi zatím neznámých lidí našla na pláži nedaleko slavné Copacabany rodina, která si sem vyrazila na nedělní výlet. Podle policie, která zahájila oficiální vyšetřování, jde s největší pravděpodobností o vyřizování účtů mezi překupníky drog z dvou chudinských čtvrtí (favel) Babilónie a Chapéu Manqueira nedaleko slavné Cukrové homole. Na bezpečnost lidí včetně turistů v Rio de Janeiru dohlíží od konce roku federální armáda, která převzala velení nad policií ve stejnojmenném státě. Důvodem tohoto bezprecedentního kroku, který umožnil parlament, byla vysoká kriminalita.

 

O PÚBLICO

O PúblicoO Públicoautor: OPúblico/en.kiosko.net

Portugalsko má problémy s vyčerpáním evropských dotací, které jsou určeny na nákup čerstvého ovoce a zeleniny do základních škol po celé zemi. Na hlavní stránce o tom píše portugalský deník O Público. Ten s odvoláním na zdroje z Evropské komise uvádí, že Portugalsko zvládlo využít pouze 25,2% prostředků, které jsou pro něj k dispozici v evropských fondech – ty představují přibližně tři miliony eur ročně. Portugalsko se tak odlišuje od jiných zemí v jižní Evropě - například Španělsko zvládlo vyčerpat 88,7 % prostředků a Itálie 87,7 %. 

 

THE GUARDIAN

The GuardianThe Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net

První stránka britského The Guardian patří skupině britských poslanců, kteří požadují zahájit vyšetřování spekulovaného vlivu ruské vlády na brexitu. Britský milionář a blízký spolupracovník Nigela Farage Arron Banks, který finančně podporoval kampaň za vystoupení Spojeného království z EU a hlasitě se v odchodu své země z evropské osmadvacítky angažuje i nyní, se údajně třikrát sešel s ruským velvyslancem. Sám při tom tvrdil, že ke schůzce došlo pouze jednou. Potvrzeny byly také kontakty přes email, kde měl Banks získat od ruské strany lukrativní obchodní nabídku s Rusy, kterou však popírá. Známý labouristický poslanec Stephen Kinnock se nechal slyšet, že by se Banks měl stát předmětem vyšetřování ze strany policie.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1