Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Protesty proti potratům, málo ovoce ve školách a záhadná vražda v Rio de Janeiru

ZAHRANIČNÍ TISK: Protesty proti potratům, málo ovoce ve školách a záhadná vražda v Rio de Janeiru

V Argentině se demonstruje proti možné legalizaci potratů, kterou navrhuje skupina poslanců. V Rio de Janeiru si nedaleko přeplněných pláží turisty vyřizují účty kriminální gangy a Portugalsko nezvládá vyčerpat evropské peníze na čerstvé ovoce pro děti ve školách. Co dalšího se děje ve světě? Čtěte náš pravidelný přehled zahraničního tisku.

EL PAÍS

El PaísEl Paísautor: ElPaís/en.kiosko.net

Největší španělský deník si po víkendu na své hlavní stránce všímá šance na zmírnění napětí mezi ústřední španělskou vládou a katalánskými separatisty, která se objevila po výměně hlavních vyjednavačů na obou stranách. V čele španělské vlády stojí nově socialista Pedro Sánchez a za separatisty nyní mluví skupina umírněnějších politiků – nová katalánská vláda složila přísahu na začátku června. Deník zdůrazňuje, že i přesto je manévrovací prostor pro dohodu úzký a za největší komplikaci vzájemných vztahů označuje uvězněné katalánské politiky. Předchozí španělská vláda premiéra Mariana Rajoye koncem října sesadila katalánské vedení kvůli vyhlášení nezávislosti. Španělská justice ho nyní trestně stíhá za vzpouru.

 

UNO

UNOUNOautor: UNO/en.kiosko.net

Velký argentinský deník UNO věnuje pozornost protestům proti zákonu legalizujícímu potraty, jehož návrh minulý týden předložilo několik členů argentinského Kongresu. V zemi, kde jsou potraty striktně zakázány a povolení je možné udělit pouze v případě vážného ohrožení na zdraví či životě matky nebo v případě znásilnění, to okamžitě vyvolalo obrovskou debatu. Demonstrace proběhla o víkendu v argentinském městě Mendoza. Protestující měli transparenty s nápisy „Zachraňme oba životy“. Diskusi o možné legalizaci potratů rozproudil argentinský prezident Mauricio Macri, který se se netají benevolentnějším přístupem. Jak píše UNO, návrh zákona má poměrně slušnou šanci projít dolní komorou argentinského parlamentu, s největší pravděpodobností ale narazí u senátorů.

 

O GLOBO

O GloboO Globoautor: OGlobo/en.kiosko.net

Největší brazilský deník si kromě generálky na blížící se mistrovství světa ve fotbale, kde brazilský tým s přehledem přehrál Rakousko, všímá záhadné vraždy, k níž došlo v centru druhého největšího města Rio de Janeira. Tělo sedmi zatím neznámých lidí našla na pláži nedaleko slavné Copacabany rodina, která si sem vyrazila na nedělní výlet. Podle policie, která zahájila oficiální vyšetřování, jde s největší pravděpodobností o vyřizování účtů mezi překupníky drog z dvou chudinských čtvrtí (favel) Babilónie a Chapéu Manqueira nedaleko slavné Cukrové homole. Na bezpečnost lidí včetně turistů v Rio de Janeiru dohlíží od konce roku federální armáda, která převzala velení nad policií ve stejnojmenném státě. Důvodem tohoto bezprecedentního kroku, který umožnil parlament, byla vysoká kriminalita.

 

O PÚBLICO

O PúblicoO Públicoautor: OPúblico/en.kiosko.net

Portugalsko má problémy s vyčerpáním evropských dotací, které jsou určeny na nákup čerstvého ovoce a zeleniny do základních škol po celé zemi. Na hlavní stránce o tom píše portugalský deník O Público. Ten s odvoláním na zdroje z Evropské komise uvádí, že Portugalsko zvládlo využít pouze 25,2% prostředků, které jsou pro něj k dispozici v evropských fondech – ty představují přibližně tři miliony eur ročně. Portugalsko se tak odlišuje od jiných zemí v jižní Evropě - například Španělsko zvládlo vyčerpat 88,7 % prostředků a Itálie 87,7 %. 

 

THE GUARDIAN

The GuardianThe Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net

První stránka britského The Guardian patří skupině britských poslanců, kteří požadují zahájit vyšetřování spekulovaného vlivu ruské vlády na brexitu. Britský milionář a blízký spolupracovník Nigela Farage Arron Banks, který finančně podporoval kampaň za vystoupení Spojeného království z EU a hlasitě se v odchodu své země z evropské osmadvacítky angažuje i nyní, se údajně třikrát sešel s ruským velvyslancem. Sám při tom tvrdil, že ke schůzce došlo pouze jednou. Potvrzeny byly také kontakty přes email, kde měl Banks získat od ruské strany lukrativní obchodní nabídku s Rusy, kterou však popírá. Známý labouristický poslanec Stephen Kinnock se nechal slyšet, že by se Banks měl stát předmětem vyšetřování ze strany policie.

 

 

Články odjinud