Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Protesty proti potratům, málo ovoce ve školách a záhadná vražda v Rio de Janeiru

ZAHRANIČNÍ TISK: Protesty proti potratům, málo ovoce ve školách a záhadná vražda v Rio de Janeiru

V Argentině se demonstruje proti možné legalizaci potratů, kterou navrhuje skupina poslanců. V Rio de Janeiru si nedaleko přeplněných pláží turisty vyřizují účty kriminální gangy a Portugalsko nezvládá vyčerpat evropské peníze na čerstvé ovoce pro děti ve školách. Co dalšího se děje ve světě? Čtěte náš pravidelný přehled zahraničního tisku.

EL PAÍS

El PaísEl Paísautor: ElPaís/en.kiosko.net

Největší španělský deník si po víkendu na své hlavní stránce všímá šance na zmírnění napětí mezi ústřední španělskou vládou a katalánskými separatisty, která se objevila po výměně hlavních vyjednavačů na obou stranách. V čele španělské vlády stojí nově socialista Pedro Sánchez a za separatisty nyní mluví skupina umírněnějších politiků – nová katalánská vláda složila přísahu na začátku června. Deník zdůrazňuje, že i přesto je manévrovací prostor pro dohodu úzký a za největší komplikaci vzájemných vztahů označuje uvězněné katalánské politiky. Předchozí španělská vláda premiéra Mariana Rajoye koncem října sesadila katalánské vedení kvůli vyhlášení nezávislosti. Španělská justice ho nyní trestně stíhá za vzpouru.

 

UNO

UNOUNOautor: UNO/en.kiosko.net

Velký argentinský deník UNO věnuje pozornost protestům proti zákonu legalizujícímu potraty, jehož návrh minulý týden předložilo několik členů argentinského Kongresu. V zemi, kde jsou potraty striktně zakázány a povolení je možné udělit pouze v případě vážného ohrožení na zdraví či životě matky nebo v případě znásilnění, to okamžitě vyvolalo obrovskou debatu. Demonstrace proběhla o víkendu v argentinském městě Mendoza. Protestující měli transparenty s nápisy „Zachraňme oba životy“. Diskusi o možné legalizaci potratů rozproudil argentinský prezident Mauricio Macri, který se se netají benevolentnějším přístupem. Jak píše UNO, návrh zákona má poměrně slušnou šanci projít dolní komorou argentinského parlamentu, s největší pravděpodobností ale narazí u senátorů.

 

O GLOBO

O GloboO Globoautor: OGlobo/en.kiosko.net

Největší brazilský deník si kromě generálky na blížící se mistrovství světa ve fotbale, kde brazilský tým s přehledem přehrál Rakousko, všímá záhadné vraždy, k níž došlo v centru druhého největšího města Rio de Janeira. Tělo sedmi zatím neznámých lidí našla na pláži nedaleko slavné Copacabany rodina, která si sem vyrazila na nedělní výlet. Podle policie, která zahájila oficiální vyšetřování, jde s největší pravděpodobností o vyřizování účtů mezi překupníky drog z dvou chudinských čtvrtí (favel) Babilónie a Chapéu Manqueira nedaleko slavné Cukrové homole. Na bezpečnost lidí včetně turistů v Rio de Janeiru dohlíží od konce roku federální armáda, která převzala velení nad policií ve stejnojmenném státě. Důvodem tohoto bezprecedentního kroku, který umožnil parlament, byla vysoká kriminalita.

 

O PÚBLICO

O PúblicoO Públicoautor: OPúblico/en.kiosko.net

Portugalsko má problémy s vyčerpáním evropských dotací, které jsou určeny na nákup čerstvého ovoce a zeleniny do základních škol po celé zemi. Na hlavní stránce o tom píše portugalský deník O Público. Ten s odvoláním na zdroje z Evropské komise uvádí, že Portugalsko zvládlo využít pouze 25,2% prostředků, které jsou pro něj k dispozici v evropských fondech – ty představují přibližně tři miliony eur ročně. Portugalsko se tak odlišuje od jiných zemí v jižní Evropě - například Španělsko zvládlo vyčerpat 88,7 % prostředků a Itálie 87,7 %. 

 

THE GUARDIAN

The GuardianThe Guardianautor: The Guardian/en.kiosko.net

První stránka britského The Guardian patří skupině britských poslanců, kteří požadují zahájit vyšetřování spekulovaného vlivu ruské vlády na brexitu. Britský milionář a blízký spolupracovník Nigela Farage Arron Banks, který finančně podporoval kampaň za vystoupení Spojeného království z EU a hlasitě se v odchodu své země z evropské osmadvacítky angažuje i nyní, se údajně třikrát sešel s ruským velvyslancem. Sám při tom tvrdil, že ke schůzce došlo pouze jednou. Potvrzeny byly také kontakty přes email, kde měl Banks získat od ruské strany lukrativní obchodní nabídku s Rusy, kterou však popírá. Známý labouristický poslanec Stephen Kinnock se nechal slyšet, že by se Banks měl stát předmětem vyšetřování ze strany policie.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1