Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Průlom v léčbě Alzheimera, Španělsko nezvládá migranty a Trumpovy tweety pod drobnohledem

ZAHRANIČNÍ TISK: Průlom v léčbě Alzheimera, Španělsko nezvládá migranty a Trumpovy tweety pod drobnohledem

Titulní strany zahraničních novin se věnují obřímu propadu akcií Facebooku, který šokoval investory. Dalším velkým tématem je také vlna veder, která sužuje Evropu. Problémy působí nejen v Řecku a ve Švédsku, kde hasiči stále řeší požáry, ale také v Británii.

Financial Times

Zahraniční tisk, 27. 7. 2018Zahraniční tisk, 27. 7. 2018autor: Kiosko.net

Deník Financial Times si jako hlavní téma vzal budoucnost Facebooku. Jeho akcie včera zažily nejhorší den od vstupu na burzu v roce 2012. Zároveň se tak stal prvním podnikem v historii, jehož tržní hodnota se během jediného dne propadla o více než 100 miliard dolarů. Financial Times proto píší o šoku investorů, kteří se začínají bát o další rozvoj firmy v dobách, kdy čelí skandálům na několika frontách, především kvůli úniku dat a kauze okolo Cambridge Analytica. Komentátoři FT příliš optimističtí nejsou – sociální síti předpovídají „zvláštní místo v historii“, Zuckerberg podle nich teď bude potřebovat víc než jen trochu štěstí.

Daily Express

Zahraniční tisk, 27. 7. 2018Zahraniční tisk, 27. 7. 2018autor: Kiosko.net

O klíčovém zlomu v léčbě Alzheimerovy choroby píše britský bulvární list Daily Express. Odkazuje se na výsledky klinických testů, které podle vědců ukazují, že postup jinak neléčitelné demence jde výrazně zpomalit. Látka podle nich dokáže zabránit šíření toxických bílkovin v mozku. Podle odborníků jde o první zvrat v oboru za posledních 15 let. Pokud vše půjde podle plánu, pacienti by se k léku mohli dostat za 5 let.

The New York Times

Zahraniční tisk, 27. 7. 2018Zahraniční tisk, 27. 7. 2018autor: Kiosko.net

Speciální vyšetřovatel ruského vměšování do amerických voleb Robert Mueller se ponořil do tweetů amerického prezidenta Donalda Trumpa. Hledá v nich kritiku ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse a bývalého ředitele FBI Jamese Comeyho, konkrétně se zaměřuje na důkazy o tom, že Trump na oba muže tlačil v souvislosti s vyšetřováním tzv. ruské aféry a snažil se je přimět k tomu, aby ho zastavili. Podle zdrojů listu The New York Times by se tím mohl Trump dopustit maření vyšetřování.

Trump je známý tím, že používá sociální síť Twitter jako hlavní komunikační kanál pro styk s veřejností. Často se v něm ale uchyluje k útoku na své politické rivaly, ale i celebrity. O tom, že by jeho krátké zprávy mohly mít soudní dohru, ho jeho právníci opakovaně informovali. Několik starých tweetů už zřejmě i proto z jeho profilu zmizelo.

The Sun

Zahraniční tisk, 27. 7. 2018Zahraniční tisk, 27. 7. 2018autor: Kiosko.net

Vlna veder je jedno z hlavních témat pátečních titulních stran ve Velké Británie. Metro popisuje problémy na silnicích kvůli přehrátí Eurotunnelu, který spojuje Velkou Británii s Francií. Kvůli jeho uzavření vznikaly na hlavních tazích i půldenní kolony. Problémy mají také některé silnice, které se místy pod ostrým sluncem začínají roztékat. The Sun téma otevírá titulní stranou s titulkem Bake to the Future, parafrází na kultovní snímek Zpátky do minulosti. Varuje, že současná vlna veder vydrží celé léto.

El País

Zahraniční tisk, 27. 7. 2018Zahraniční tisk, 27. 7. 2018autor: Kiosko.net

Španělský list El País se věnuje napětí na jihu země, kde tamní vláda v posledních dnech uznává, že nezvládá nový nápor migrantů. Skupina víc než 800 lidí se včera pokusila překonat zábrany z Maroka do severoafrické španělské enklávy Ceuta. Většině z nich se to podařilo, a jde tak o největší případ prolomení této hranice za posledních 17 měsíců. Podle policie jde navíc o jeden z nejnásilnějších vůbec. Zraněných víc než 132 migrantů, ošetřena pak musela být i zhruba dvacítka policistů.

Vláda teď ale musí řešit i to, že záchytná centra v Ceutě jsou přeplněná. Ještě před včerejší vlnou nově příchozích v nich bylo přes 700 lidí, kapacita je přitom pouze 500. Převážet na pevninu úřady přistěhovalce také nezvládají, kvůli odmítavému postoji Itálie se totiž plní i pevninské španělské přístavy. Loď z Ceuty proto Španělé nevyslali už několik týdnů.

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1