ZAHRANIČNÍ TISK: Rodiny žalují EU kvůli klimatickým změnám, Trump viní Čínu ze zmaření summitu s Kimem | info.cz

Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Rodiny žalují EU kvůli klimatickým změnám, Trump viní Čínu ze zmaření summitu s Kimem

Hlavním tématem převážné většiny zahraničních novin je zrušená schůzka amerického prezidenta Donalda Trumpa a lídra KLDR Kim Čong-una. Například briský Independent včerejší vývoj v Trumpově stylu označuje za „opravdu smutný moment v historii." Za pozornost ale stojí i řada dalších témat. Rodiny, které přežily loňský požár v Londýně si stěžuju na postup hasičů, právě oni podle nich můžou za vysoký počet obětí neštěstí. A obyvatelé napříč Evropou se u soudu domáhají toho, aby EU začala víc reagovat na klimatické změny.

The I

Zahraniční tisk 25. 5. 2017Zahraniční tisk 25. 5. 2017autor: Kiosko.net

Většina britských deníků se na titulní straně věnuje zrušenému summitu mezi USA a Severní Koreou. To je i případ listu „I“, který si všímá, že americký prezident Donald Trumpa z krachu „mírové schůzky“ viní nejen Kim Čong-una a eskalaci jeho slovních výpadů v posledních týdnech, ale také Čínu, která prý měla vliv na to, že ke schůzce 12. června v Singapuru nedojde. Trump se podle novinářů navíc obával, že pokud by jednání se severokorejským lídrem nebylo úspešné, byl by terčem posměchu.

 

Der Tagesspiegel

Zahraniční tisk 25. 5. 2017Zahraniční tisk 25. 5. 2017autor: Kiosko.net

Vlna klimatických změn se dotýká i Evropy a osmadvacítka by na ně měla lépe reagovat, vyzývá skupina rodin z různých koutů  kontinentu. Obrátily se proto na Evropský soud. Žalobci jsou podle německého listu Der Tagesspiegel většinou zemědělci, které už změny v podnebí přímo zasáhly, a stěžují si, že jejich majetková práva nejsou kvůli neakceschopnosti politiků nijak chráněna. „Především si stěžujeme kvůli naším dětem a budoucím generacím, které mají právo najít alespoň tak dobré životní podmínky, jaké jsme měli my," říká německý žalobce Maike Recktenwald. Podobné argumenty má i včelař z Portugalsku, kterému včely dodávají méně medu, protože je mate měnící se rytmus střídání ročních období. Hotel na ostrově Langeoog v Německu si zase stěžuje, že musí stále častěji proplachovat písek, aby udržel místní pláž čistou pro turisty.

The Daily Telegraph

Zahraniční tisk 25. 5. 2017Zahraniční tisk 25. 5. 2017autor: Kiosko.net

Skupina rodin, které přežily loňský tragický požár výškového domu Grenfell Tower v západním Londýně, se pustila do tvrdé kritiky úřadů. Rada, aby lidé v kritické chvíli 14. června 2017 nevycházeli z bytů, ale zůstali na místě, podle nich vedla k tomu, že řada lidí nebyla schopná se zachránit. Vadí jim hlavně postup hasičů, kteří prý onu radu odvolali až ve chvíli, kdy jim začalo docházet, že všechny obyvatele domu v plamenech vysvobodit nestihnou. Následný pokyn k evakuaci pak přišel podle přeživších příliš pozdě. Při požáru loni zemřelo 71 lidí, včetně malých dětí.

Financial Times

Zahraniční tisk 25. 5. 2017Zahraniční tisk 25. 5. 2017autor: Kiosko.net

Guvernér britské centrální banky Mark Carney důrazně varoval před „ničivým brexitem“. A to ve chvíli, kdy se jednání mezi Londýnem a Bruselem o odchodu Velké Británie z Evropské unie podle Financial Times přeměnila z faktické debaty na malicherné dohadování a zástupci unie Londýn obvinili z toho, že žije v nereálné fantazii. Podle představitelů EU totiž Britové požadují výhody členství bez toho, že by dodržoval pravidla osmadvacítky.

Carney varuje, že pokud přechod nebude probíhat hladce, bude muset centrální banka zavést mimořádná úroková opatření, jako tomu bylo těsně po referendu o brexitu. Jednání podle něj v tuto chvíli vkročila do kritické fáze.

The New York Times

Zahraniční tisk 25. 5. 2018Zahraniční tisk 25. 5. 2018autor: Kiosko.net

Americký list New York Times se věnuje aféře kolem filmového producenta Harveyho Weinsteina, který se stal hlavní tváří kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování. Ten se dnes podle informací médií v souvislosti s obviněním několika hereček z nepatřičného chování a nucení k pohlavnímu styku sám přihlásí na policii. Vyšetřovatelé v rámci jeho případu podle NYT cestovali i do Spojeného království nebo do Kanady, aby vyslechli co nejvíce svědků. Podle Timesů ale budou mít v dokazování viny velkou řadu překážek. Weinstein si totiž najal celou armádu špičkových právníků a také soukromých vyšetřovatelů a bude i nadále tvrdit, že nikoho bez souhlasu nikdy sexuálně neobtěžoval.

The Star

Zahraniční tisk 25. 5. 2017Zahraniční tisk 25. 5. 2017autor: Kiosko.net

Sexuálním útokům se věnuje také jihoafrický deník The Star, který informuje, že v zemi bude nově možné stíhat útočníky za trestné činy spojené se sexuálním obtěžováním i po 20 letech a více. Nový zákon přichází ve chvíli, kdy bývalá poslankyně ANC a zpěvačka Jennifer Fergusonová obvinila prezidenta Jihoafrické fotbalové asociace ze znásilnění, ke kterému mělo dojít před 24 lety. Podle vlády ale nejde o přímou reakci na její případ, politici o změně jednali už před jeho medializací.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud