Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Skandál v britské nemocnici, budoucnost eura a americká nahrávka Číně

ZAHRANIČNÍ TISK: Skandál v britské nemocnici, budoucnost eura a americká nahrávka Číně
 

Velká Británie má další nemocniční skandál. Lékaři v nemocnici v hrabství Hampshire podávali některým pacientům vysoké množství opiátů, což odneslo na životě více než 650 lidí. Světový tisk dále řeší budoucnost eurozóny, americký odchod z Rady pro lidská práva OSN nebo schůzku bavorského premiéra a rakouského kancléře.

The Times

The Timesautor: en.kiosko.net

Britský list The Times otvírá čtvrteční vydání informacemi o skandálu v tamních nemocnicích. Vyšlo najevo, že lékaři úmyslně zkrátili životy stovek lidí podáním většího množství opiátů. Problém se týká nemocnice v hrabství Hampshire, kde mezi lety 1989 až 2000 takto zemřelo 456 pacientů. Poté, co se praxe stala v nemocnici normou, přibylo dalších 200 obětí. The Times upozorňují, že se případ může kdykoli opakovat, jelikož britský zdravotní systém NHS ignoruje varování whistleblowerů, kteří na problémy v nemocnicích upozorňují. Podobně se zachovalo i vedení nemocnice v Hampshire, které v roce 1991 přehlíželo stížnosti sester, které jej o opiátové praxi informovaly.


The New York Times

The New York Timesautor: en.kiosko.net

New York Times se ve své mezinárodní verzi věnují budoucnosti eurozóny s ohledem na náznaky, že se Řecku podaří vymanit z vleklé hospodářské krize. Připomínají, že měnová unie ani zdaleka nemá všechny problémy s Řeckem za sebou a už musí čelit novým výzvám. Jednou z nich je brexit, další obchodní válka s USA a v neposlední řadě se přidává nová italská vláda odmítající úspory, což by v krajním případě mohlo vést k opakování řeckého scénáře ve třetí největší ekonomice eurozóny. „Eurozóna není zcela jistě mimo nebezpečí,“ hodnotí Simon Tilford, hlavní ekonom z Institutu Tonyho Blaira pro globální změnu v Londýně.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: en.kiosko.net

Deník South China Morning Post upozorňuje na zajímavou a možná trochu přehlíženou souvislost amerického rozhodnutí opustit Radu pro lidská práva OSN. Noviny informují, že z kroku Trumpovy administrativy může mít radost Čína, která tak ztrácí silného kritika svého porušování lidských práv. Hlas Číny, ale také Ruska a dalších autoritářských zemí nyní může posílit. Peking oficiálně vyjádřil politování nad americkým odchodem, který podle něj poškodí obraz USA jako bojovníka za lidská práva, a zároveň dal najevo, že hodlá nadále podporovat multilateralismus.


Tehran Times

Tehran Timesautor: en.kiosko.net
 

Íránský list Tehran Times řeší slova duchovního vůdce islámské země ajatolláha Chameneího, který vyjádřil přesvědčení, že domácí zákony mohou nahradit mezinárodní úmluvy. Chameneí to sdělil, když vyzval parlament, aby raději přijal vlastní předpisy v oblasti praní špinavých peněz a boji proti terorismu místo mezinárodních dohod.


Frankfurter Allgemeine

Frankfurter Allgemeineautor: en.kiosko.net

Německý list na titulní straně informuje o setkání nového bavorského premiéra Markuse Södera s rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem. Söder se vyjádřil, že spoléhá na spolupráci s Rakouskem při jednání o nové evropské azylové politice. Bavorsko a Rakousko podle něj mají na věc shodný názor. Evropa podle Södera potřebuje lepší kontrolu hranic a omezení přistěhovalectví. Premiér také zdůraznil požadavek na lepší vracení uprchlíků do domovských zemí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232