Články odjinud

ZAHRANIČNÍ TISK: Smrt abstinentům. Premiér velebí Čínu a Rohingové se obávají deště

ZAHRANIČNÍ TISK: Smrt abstinentům. Premiér velebí Čínu a Rohingové se obávají deště
 

Americko-čínský spor o cla nebo postup administrativy Donalda Trumpa dominují světovým deníkům. Na titulních stranách se ovšem objevují i další informace. Britové řeší přínosy alkoholu pro lidské zdraví a čínský deník zveřejnil slova chvály na adresu Pekingu z úst malajsijského premiéra. Přinášíme pravidelný výběr.

The Times

The Timesautor: Kiosko.net/The Times

Britské „Timesy“ zařídily těžké ráno všem abstinentům. Ti se z jejich titulní stránky dozvídají, že za jejich úsilí vyhnout se alkoholu je čeká dřívější smrt. Deník informuje o nové studii Královské univerzity v Belfast, podle níž jsou lidé, kteří vůbec nepijí alkohol, o sedm procent náchylnější k úmrtí nebo k rakovině, než ti, kdo se sem tam napijí. Ale všeho s mírou, přiměřenou dávkou vědci označují tři piva za týden a rozhodně ne víc než šest. Abstinujícím nezbývá, než vydržet do příští studie, která pozitiva alkoholu pro změnu rezolutně odmítne, jak už se několikrát stalo.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net/The Wall Street Journal

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán musí v cestě k vysněné proměně Saúdské Arábie vyřešit jeden složitý rébus: Jak přimět Saúdy pracovat? Wall Street Journal informuje o kritickém nedostatku pracovníků v některých odvětvích. Zákon stanovuje, že kolem 40 % personálu musí tvořit Saúdové, kteří si ale na řadu zaměstnání přijdou „příliš dobří“. Týká se to například služeb a hotelnictví. „Je to neskutečně složité,“ přiznává manažer jednoho z hotelů. Dělat kuchaře, pokladní nebo poslíčky se zkrátka nikomu nechce. Nezbývá nejspíš, než se ještě nějakou chvíli spoléhat na pracovní síly z Indie a dalších států.


Financial Times

Financial Timesautor: Kiosko.net/Financial Times

Deník vedle velkého textu o otřesu trhů v důsledku Trumpovy politiky cel zmiňuje i o poznání méně viditelné téma – přetrvávající katastrofickou situaci muslimské menšiny Rohingů, kteří prchli z Barmy před perzekucí a etnickými čistkami. Asi 700 tisíc se jich stále tísní na relativně malé ploše v sousedním Bangladéši a akutně je ohrožuje monzunová sezóna. V důsledku dešťů hrozí masivní sesuvy půdy, které mohou pohřbít celé improvizované uprchlické tábory a rapidně zhoršit hygienickou situaci. Jen za první dny silných dešťů zemřeli tři lidé, bylo zničeno na tisíc přístřešků, 15 míst zásobujících uprchlíky vodou a 200 latrín. Akutně ohroženo je dle Unicef 200 tisíc utečenců. Během čtvrt roku se očekává až dva a půl metru vody.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net/South China Morning Post

Čínský deník přináší exkluzivní rozhovor s premiérem Malajsie Mahathirem Mohamadem, který má pro čtenáře zásadní vzkaz ohledně Číny: Není se čeho bát. „Jsme sousedé dva tisíce let a ještě jste nás nedobyli. Portugalci přišli v roce 1509 a o dva roky později si nás podrobili,“ vysvětluje politik a dodává, že ačkoli nevidí věci vždy stejně jako elity v Pekingu, uvědomuje si především obchodní příležitosti na velkém čínském trhu. Naopak varuje před čínskými investicemi. „Budují celá sofistikovaná města, velmi drahá města, a budou potřebovat cizince, kteří je zalidní. (...) Dnes žádná země nepřijme velké množství imigrantů – vidíte to v USA i v Evropě. Proto nechceme, aby Číňané budovali celá města u nás,“ vysvětluje politik s dovětkem, že v Malajsii imigranty „rozhodně nikdo neuvítá“.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud