Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

ZAHRANIČNÍ TISK: Smrt abstinentům. Premiér velebí Čínu a Rohingové se obávají deště

ZAHRANIČNÍ TISK: Smrt abstinentům. Premiér velebí Čínu a Rohingové se obávají deště
 

Americko-čínský spor o cla nebo postup administrativy Donalda Trumpa dominují světovým deníkům. Na titulních stranách se ovšem objevují i další informace. Britové řeší přínosy alkoholu pro lidské zdraví a čínský deník zveřejnil slova chvály na adresu Pekingu z úst malajsijského premiéra. Přinášíme pravidelný výběr.

The Times

The Timesautor: Kiosko.net/The Times

Britské „Timesy“ zařídily těžké ráno všem abstinentům. Ti se z jejich titulní stránky dozvídají, že za jejich úsilí vyhnout se alkoholu je čeká dřívější smrt. Deník informuje o nové studii Královské univerzity v Belfast, podle níž jsou lidé, kteří vůbec nepijí alkohol, o sedm procent náchylnější k úmrtí nebo k rakovině, než ti, kdo se sem tam napijí. Ale všeho s mírou, přiměřenou dávkou vědci označují tři piva za týden a rozhodně ne víc než šest. Abstinujícím nezbývá, než vydržet do příští studie, která pozitiva alkoholu pro změnu rezolutně odmítne, jak už se několikrát stalo.


The Wall Street Journal

The Wall Street Journalautor: Kiosko.net/The Wall Street Journal

Saúdský korunní princ Mohamed bin Salmán musí v cestě k vysněné proměně Saúdské Arábie vyřešit jeden složitý rébus: Jak přimět Saúdy pracovat? Wall Street Journal informuje o kritickém nedostatku pracovníků v některých odvětvích. Zákon stanovuje, že kolem 40 % personálu musí tvořit Saúdové, kteří si ale na řadu zaměstnání přijdou „příliš dobří“. Týká se to například služeb a hotelnictví. „Je to neskutečně složité,“ přiznává manažer jednoho z hotelů. Dělat kuchaře, pokladní nebo poslíčky se zkrátka nikomu nechce. Nezbývá nejspíš, než se ještě nějakou chvíli spoléhat na pracovní síly z Indie a dalších států.


Financial Times

Financial Timesautor: Kiosko.net/Financial Times

Deník vedle velkého textu o otřesu trhů v důsledku Trumpovy politiky cel zmiňuje i o poznání méně viditelné téma – přetrvávající katastrofickou situaci muslimské menšiny Rohingů, kteří prchli z Barmy před perzekucí a etnickými čistkami. Asi 700 tisíc se jich stále tísní na relativně malé ploše v sousedním Bangladéši a akutně je ohrožuje monzunová sezóna. V důsledku dešťů hrozí masivní sesuvy půdy, které mohou pohřbít celé improvizované uprchlické tábory a rapidně zhoršit hygienickou situaci. Jen za první dny silných dešťů zemřeli tři lidé, bylo zničeno na tisíc přístřešků, 15 míst zásobujících uprchlíky vodou a 200 latrín. Akutně ohroženo je dle Unicef 200 tisíc utečenců. Během čtvrt roku se očekává až dva a půl metru vody.


South China Morning Post

South China Morning Postautor: Kiosko.net/South China Morning Post

Čínský deník přináší exkluzivní rozhovor s premiérem Malajsie Mahathirem Mohamadem, který má pro čtenáře zásadní vzkaz ohledně Číny: Není se čeho bát. „Jsme sousedé dva tisíce let a ještě jste nás nedobyli. Portugalci přišli v roce 1509 a o dva roky později si nás podrobili,“ vysvětluje politik a dodává, že ačkoli nevidí věci vždy stejně jako elity v Pekingu, uvědomuje si především obchodní příležitosti na velkém čínském trhu. Naopak varuje před čínskými investicemi. „Budují celá sofistikovaná města, velmi drahá města, a budou potřebovat cizince, kteří je zalidní. (...) Dnes žádná země nepřijme velké množství imigrantů – vidíte to v USA i v Evropě. Proto nechceme, aby Číňané budovali celá města u nás,“ vysvětluje politik s dovětkem, že v Malajsii imigranty „rozhodně nikdo neuvítá“.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232