Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Zahraniční tisk: Šokující obvinění důchodce, úmrtí fotbalové legendy a obchodní války

Zahraniční tisk: Šokující obvinění důchodce, úmrtí fotbalové legendy a obchodní války

INFO.CZ pro vás opět vybralo nejzajímavější události, které hýbou světem, ale v Česku se jim nedostává pozornosti. Podívejte se na to nejlepší z titulních stran novin z celého světa.

The Telegraph (Velká Británie)

Seriozní i bulvární britský tisk žije obviněním osmasedmdesátiletého důchodce z vraždy. Richard Osborn-Brooks nalezl ve svém domě na jihu Londýna dva zloděje, s nimiž se dostal do šarvátky a jednoho z nich ubodal. Zloděj podle deníku The Telegraph důchodce napadl šroubovákem a ten se v kuchyni bránil nožem, který měl náhodou po ruce. Pobodaný zloděj poté vyběhl na ulici, kde zkolaboval a zemřel.

Britský deník upozorňuje, že obvinění z vraždy muže, který se bránil, připomíná případ jistého Tony Martina. Farmář z Norfolku v roce 1999 zastřelil zloděje na svém pozemku. Rovněž byl obviněn z vraždy, ale toto obvinění bylo později zmírněno na zabití.

Daily Telegraph 5.4.2018Daily Telegraph 5.4.2018autor: urm

Daily Star (Velká Británie)

Bulvární deník Daily Star celou titulní stránku věnuje zesnulému Rayi Wilkinsovi. Bývalý reprezentační fotbalista přezdívaný Butch zemřel na zástavu srdce v pouhých 61 letech. Jeho smrt oplakávají především fanoušci Chelsea a Manchesteru United, kde několik let působil. Byl také jedním z prvních „ostrovních“ fotbalistů, kteří výrazně prorazili v kontinentální Evropě, když nastupoval v 80. letech minulého století za AC Milán a pařížské PSG.

Daily Star 5.4.2018Daily Star 5.4.2018autor: urm

Financial Times (Velká Británie)

Byznysový deník s obrovským vlivem se znepokojením sleduje obchodní válku mezi Spojenými státy a Čínou. Nejdříve americký prezident Donald Trump uvrhl cla na některé čínské zboží, přičemž čínský prezident Si Ťin-pching pohrozil, že oplatí stejnou mincí. FT odhadují, že se cla dotknou zboží za 50 miliard dolarů, což značně znepokojuje trhy.

Číňané navíc vyrábí některé klíčové součásti amerických produktů, například křídla či dveře nové generace Boeingu 737. Některé automobilky za oceánem zase vyrábí celé vozy, které pak prodávají americkým zákazníkům. Ve finále tak bude ohrožený především americký průmysl.

Financial Times 5.4.2018Financial Times 5.4.2018autor: urm

Le Monde (Francie)

Levicový francouzský deník se věnuje zejména stávce železničářů, která ochromila celou Francii. Bývalý šéf železničářských odborů Bernard Thibault v Le Monde píše, že stávka musí být předmětem obecného zájmu. Změny na francouzské železnici (SNCF), které chystá Macronova vláda podle něj povedou k ponížení pracovníků a budou mít závažné dopady.

Francouzská vláda přitom tvrdí, že SNCF, což je obdoba Českých drah, jsou drahé a jejich služby se zhoršují. Na tratě by tak chtěla pustit konkurenci, což se zástupcům SNCF samozřejmě nelíbí.

Le Monde 5.4.2018Le Monde 5.4.2018autor: urm

The Australian (Austrálie)

Australští Zelení navrhli zrušení veškerých sociálních jistot v zemi a jako náhradu chtějí zavedení takzvaného nepodmíněného příjmu. To v praxi znamená, že každý Australan by dostával celý život stejnou částku. Úvahy o tomto radikálním konceptu se občas objeví i v Evropě, ale nikdy nedošly tak daleko jako v Austrálii. Zelení chtějí, aby Australané nad 15 let dostávali zhruba 23 000 australských dolarů ročně a děti 5500 dolarů.

Návrh se setkal s kritikou expertů, kteří upozorňují, že mandatorní výdaje státu by vzrostly o 78 procent, což by státní rozpočet zruinovalo. Proti jsou i australští byznysmeni, kteří se mimo jiné obávají, že by se zhroutil australský finanční systém.

The Australian 5.4.2018The Australian 5.4.2018autor: urm

South China Morning Post (Čína)

Čínský deník přináší letecký pohled na umělý ostrov v Hong Kongu, jehož přední betonová část se zjevně zřítila a odnáší ji moře. Problém je, že umělý ostrov je součástí obrovské stavby mostu a tunelu, který propojuje Hong Kong s ostrovním státem Macau. Na problematickém ostrově se nachází vjezd do téměř 7 kilometrů dlouhého tunelu, který je spojen s 55 kilometrů dlouhým mostem. 

Čínské úřady situaci zklidňují a tvrdí, že destrukce betonové ochrany je v pořádku a žádné nebezpečí nehrozí, protože tunel je chráněn mnoha dalšími prvky.

South China Morning Post 5.4 2018South China Morning Post 5.4 2018autor: urm

Der Tagesspiegel (Německo)

Německý deník varuje, že zhruba dva miliony dětí žijících v Německu jsou závislé na státní pomoci, konkrétně jejich rodiče na sociálních dávkách. Špatná situace se týká zhruba každého sedmého dítěte, přičemž počet takto „postižených“ dětí loni meziročně vzrostl takřka o šest procent. 

Situace se výrazně zhoršila s příchodem masivní uprchlické vlny. Na sociálních dávkách je závislých více než 200 000 syrských dětí, přičemž v roce 2013 jich bylo jenom 7000. Na podpoře jsou ovšem závislé i děti z rumunských, bulharských a polských rodin.

Der Tagesspiegel 5.4.2018Der Tagesspiegel 5.4.2018autor: urm

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1